Pokud čekáte své první miminko, určitě řešíte otázku, co pro něj vlastně všechno koupit. Samozřejmě můžete navštívit nějaké internetové fórum a tam se zeptat, nebo si jít pro radu ke zkušenější kamarádce. Ale pokud se vám nechce, chcete ušetřit čas, určitě si přečtěte následující řádky. Seznámíme se se základní výbavičkou pro miminko, seznam věcí jsme sestavili právě na základě zkušeností našich i různých našich známých. Bez těchto základních věcí se obvykle neobejdete. Další výbavičku ale klidně můžete nakoupit až později, podle toho, co budete aktuálně potřebovat. Lépe je ze začátku mít věcí méně, protože miminka rostou velmi rychle a může se vám lehce stát, že některé oblečky nebo hračky ani nevybalíte a už je nebudete potřebovat.
Oblečení
Oblečení určitě pořizujte podle toho, kdy se vám má miminko narodit. V současné době, pokud netrváte na úplně nových kouscích, můžete na internetu objevit spoustu nabídek od maminek, které prodávají balíky oblečení právě třeba na léto nabo na zimu. Často jsou to věci pro děti od narození například do třech měsíců, které vás tak vyjdou na pár korun, a je dost pravděpodobné, že budou ještě téměř nové. Málá miminka oblečení většinou nezničí, takže jediná vada může být trochu sepraná barva.
Léto:
– 10 body krátký a dlouhý rukáv
– 4 páry ponožek
– 2 čepice (zavazování pod krk)
– 2 svetříky, mikiny nebo tak kabátky
– 6 overalů a dupaček
Zima (navíc k letnímu oblečení):
– teplá čepice, ideálně s „klapkami“ přes uši
– rukavice
– 2 teplejší mikiny nebo svetříky
– fusak
– zimní kombinéza
Přemýšlíte nad tím, jakou velikost vybírat pro své dítko? Velikost oblečení se vybírá podle výšky (délky) dítěte, uvádí se v centimetrech. A co vybrat pro novorozence? Obvykle se jim nakupuje velikost 56. Doporučujeme ale zbytečně nekupovat moc oblečků v takovéto velikosti. Jednak, jak už jsme řekli, může se stát, že je ani neunosíte. Kromě toho se na váš poklad budou chodit dívat také přátelé, kamarádi a rodina a ti určitě pro vaše dítko donesou nějaké dárky. Nevyplatí se nakupovat ani větší velikosti oblečení do zásoby. Ano, je těžké odolat těm krásným kouskům v obchodě, zvlášť pak třeba v období slev. Ale dítě vám může vyrůst rychleji, než čekáte, a pak vám opět zůstane ve skříni hromada nepoužitého oblečení. Samozřejmě, koupit nějaké univerzální kousky, třeba body s krátkým nebo dlouhým rukávem určitě můžete. Ale všechno s rozmyslem.
U oblečení novorozenců je dobré dbát i na to, aby bylo možné miminko převléci rychle, což oceníte třeba v noci. Určitě tedy pořiďte nějaké overalky, které budou celopropínací, ideálně spíš na břichu. Mnoho dětí totiž nesnáší přetahování oblečení přes hlavičku a takto se tomu s přehledem vyhnete.
Přebalování
– podložka na přebalení (popřípadě přebalovací pult)
– mastičky na opruzeniny (levná je třeba Rybilka, Bepanthen nebo Sudocrem jsou dražší, ale také účinnější; pokud chcete něco bio, zvolte například měsíčkový krém od značky Weleda)
– balení buničitých tampónků nebo balení kosmetických tampónků na otření dětského zadečku (kupujte v lékárně), použít můžete i perlanové ubrousky
Rozhodla jste se používat pleny na jedno použití? Pak budete potřebovat:
– 100 plen na jedno použití (velikost 3 – 6 kg)
– 20 plen látkových (využijete na utírání, odkládání nebo na zakrytí a podobně)
Rozhodla jste se používat pleny látkové? Pak budete potřebovat:
– 60 plen látkových + svrchní kalhotky
– 20 vícevrstvých moderních kalhotek plenkových (koupit je můžete v několika velikostech, doporučujeme však koupit jen pár na vyzkoušení, pokud budou vyhovovat, dokupte, tyto plenkové kalhotky jsou dosti drahé)
– speciální koš na plenky
Na noc:
– bezpečná dětská postýlka – ideálně se stahovací bočnicí, bude to pro vás pohodlnější
– dobrá a pevná matrace
– 3 prostěradla do postýlky
– chůvička (nutná není, ale umožní vám se na chvíli vzdálit od miminka)
– přikrývka
– 2 povlaky na přikrývku
– 2 zavinovačky (ideální jsou ty se šňůrkami)
V postýlce by se neměly nacházet žádné věci, natož pak ty měkké. Rodiče často do postýlek dětí dávají plyšáky, polštářky a podobně. Pro novorozence ale nejsou vůbec vhodné, zvyšují totiž nebezpečí vzniku syndromu náhlého úmrtí kojence. Podívejte se na náš článek syndrom náhlého úmrtí kojence a dozvíte se vše potřebné.
Lékárnička:
– vatové špulky
– paralenové čípky (když má dítko horečku)
– odsávačka hlenu (klidně i obyčejná hadička z lékárny, cca 25,-)
– nůžky s kulatou špičkou na stříhání nehtů
– líh (čistí se jím pupík)
– genciánová violeť
– teploměr (zde je dobré nešetřit a koupit kvalitní elektronický či rychloběžku)
– Ophthalmo-septonex na oči
– oleje, mastičky na suchá místa na kůži (použít můžete slunečnicový olej z lékárny či krém Lipobase)
V porodnici vám také mohou doporučit další věci, které se mohou hodit.
Na koupání:
– koupací kyblík nebo vanička, popřípadě protiskluzová podložka do velké vany
– 5 žínek
– jemný kartáček na dětské vlásky
– 4 tetra pleny – jde o plenkové osušky a ty vodu sají líp, než froté ručníky
– do vaničky lehátko – pořizovat nemusíte, můžete dítě držet rukou
Doporučujeme, aspoň zpočátku, pro kojence nepoužívat žádné kosmetické přípravky, ty totiž mohou způsobit, že váš drobeček dostane nějakou kožní reakci.Takže opravdu nebudete potřebovat ani pleťové krémy, ani mýdla, olejíčky do koupele či šampony. Nejlepší je, když svůj malý poklad budete omývat jen vodou. Když koupel skončí a objeví se suchá místa, namažte je. A čím? Neutrálním olejem nebo také nějakou mastí.
Na cesty:
– autosedačka (vajíčko)
– kočár (rozmyslete se, kde budete hlavně jezdit – město či terén, a vyberte dle toho)
– pláštěnka na kočár
– síť proti hmyzu na kočár
– deka do kočáru
– přebalovací taška na kočár
– na zimu fusak
– 1 balení nepromokavých jednorázových podložek
– 1 balení vlhčených ubrousků (na cesty dobré, když používáte častěji, mohou se objevovat opruzeniny)
Pokud by vaše dítko bylo v kočárku opravdu nespokojené, zkuste koupit šátek na nošení dětí nebo vhodné ergonomické nosítko.
Krmení (kojení nebo umělá výživa)
V případě kojení:
– 2 kojící podprsenky s odepínacími košíčky – ale pozor na výběr velikosti, po porodu se ňadra ještě o něco zvětšují, dobré je také pořídit si vložky do podprsenky, abyste zabránily protékání mléka
– 1 balení jednorázových nebo 10 plen látkových
Dopředu se rovněž nekupují kojenecké lahve. Když se u vás objeví problém s kojením, pak se miminku mléko dává jiným způsobem. Jak? Buďto lžičkou nebo injekční stříkačkou. Tak totiž zabráníte možnému bojkotu kojení, který může nastat po používání lahvičky, kdy mléko teče miminku do pusy téměř bez jakékoliv jeho aktivity, zatímco při kojení nebo použití stříkačky musí aktivně sát.
V případě umělé výživy (nechcete kojit nebo nemůžete):
– 2 kojenecké lahve s dudlíky
– kartáčky na čištění lahví a dudlíků
– parní sterilizátor, který je možno použít do mikrovlnky (ušetříte mnoho času)
Z mé zkušenosti: Dala jsem na rady a nekupovala vel. 50 (jen co měl v porodnici a asi jedno bodýčko) Jenže při narození měl 47cm a 2,74 kg > první co jsem doma udělala pro příjezdu bylo, že jsem se rozbrečela jak želva, že mu nemám co dát, že je mu vše velké (a také bylo 🙂 ) vel. 50 > či newborn jsem nosili cca do 3 týdnu) kdy mu to opravdu už bylo těsné a kombinovala jsem to s většími velikostmi :-).
Záleží jaký je odhad miminka > mě můj dr říkal, že nebude mít ani 3kg, že je malý a skutečně byl :-). V tu dobu jsem milovla svojí sestru, která přijela a přivezla mi 5 bodíček 🙂