Zpět do lavic – jak se po prázdninách začít učit

Autorem Hedy

K životu to zkrátka patří. Už odmalička se stále něčemu učíme. Nejdřív přirozeně, časem potom i řízeně ve školní lavici. A právě o řízeném učení bude náš dnešní článek. Najdete v něm cenné tipy, které využijete, ať už navštěvujete druhý stupeň základní školy, střední školu nebo třeba univerzitu. Ani rodiče mladších dětí nepřijdou zkrátka.

Jak se naladit na školní rok

Přes prázdniny většina studentů opustí svůj zaběhnutý každodenní řád. Návrat do školních lavic je potom o to těžší. Proto už minimálně v posledním týdnu prázdnin najeďte na přísnější spánkový režim. Choďte spát dostatečně brzy na to, abyste byli ráno schopni vstát po zazvonění budíku. Taky si zvykněte nachystat si věci do školy už večer. Ráno potom budete mít více času a odpadnou vám zbytečné stresy. V dostatečném předstihu pořiďte všechny nezbytné školní pomůcky. Důkladně vypracovaný seznam vám pomůže s nákupem. Soupis školních pomůcek může vypadat dokonce i jako myšlenková mapa. O té bude řeč v závěru článku.

Efektivní učení jako základ

Co byste řekli na to, že můžete strávit učením stejný čas, ale zapamatovat si toho mnohem více? Je to možné. Ve chvíli, kdy zjistíte, jak se učit skutečně efektivně.

Vytvořte si příjemné prostředí

Každý si pod tím pojmem představí něco trochu jiného. Základem ale je, abyste se ve svém studijním koutku cítili dobře vy sami. Většině lidí bude vyhovovat uklizený prostor bez rušivých vlivů, které by odváděly pozornost od učení.

Opakujte si pravidelně naučenou látku

A to nejlépe před spaním. Váš mozek ve spánku třídí a uchovává informace. Desetiminutové opáčko toho, co jste se ten den ve škole naučili, vám před usnutím zajistí mnohem lepší zapamatování si nových informací.

Učte se průběžně

Průběžné učení a časté opakování už naučeného. Zní to skoro až nudně, ale tahle metoda zkrátka funguje. Vytvořte si učební harmonogram a ten dodržujte.

Myšlenkové mapy pro aktivní učení

Pouhé pasivní přijímání informací obvykle k trvalým výsledkům nevede. Váš mozek se učí tak, že vytváří asociace. Na základě asociací potom umíte naučenou látku z paměti zase vyvolat. Vytváření myšlenkových map je technika, která vám nebo vašim dětem pomůže pochopit všechny souvislosti a vztahy mezi jednotlivými informacemi. A pokud potřebujete důkaz o tom, jaký je to vlastně skvělý vynález, potom byste měli vědět, že myšlenkové mapy při své práci používal už i slavný Leonardo da Vinci. A to rozhodně nebyl žádný looser.

 

 

 

Přidat komentář