Správný motorický vývoj dítěte

Správný motorický vývoj dítěte
Autorem Kristina F

Stejně jako psychický vývoj dítěte, má své zákonitosti samozřejmě taky jeho motorický vývoj. Rodiče často mají dobrý úmysl a svým ratolestem pomáhají, někdy až příliš, a tím své děti přetěžují, a to naprosto zbytečně. My jsme v následujícím článku vybrali sedm chyb a prohřešků, o kterých je určitě dobré vědět.

Jaké nejčastější chyby dělají rodiče u svých dětí v rozvíjení motoriky

1.Poloha na bříšku a SIDS

CHYBA: Mnozí rodiče se bojí syndromu náhlého úmrtí kojenců. A tak se na bříško bojí své dítko pokládat i přes den, kdy je dítko vzhůru. Dítě pak „pase koníčky“ jen pár minut denně, což je škoda.

FAKTA: Pro vývoj vaší ratolesti je poloha na bříšku zásadní. Zejména v prvních třech měsících, to se totiž u dítěte tvoří základ pohybového vývoje. Když toto rodiče zanedbají, zabraňují tak správnému nastavení páteře. Krom toho tak mohou ovlivnit a zpomalit utváření pohybových vzorců, tedy postupné zapojování svalů, a to z vodorovné do svislé polohy. Střídání poloh na zádech a na bříšku pomáhá miminku, aby se začalo přetáčet na bok a později taky na bříško. Bez střídání poloh to trénovat nejde.

2.Správná poloha na bříšku a „pasení koníčků“

CHYBA: Při pasení koníčků jde podle rodičů zejména o zvedání hlavičky. Sami často nemají ani potuchy o tom, jak je důležité správné provedení této polohy. Když je tato poloha prováděná špatně, ratolest pláče a vystresováno je jak dítě, tak i rodiče, kteří neví, co se děje. Stane se pak, že rodiče dítko na bříško pokládají mnohem méně, aby se netrápilo a neplakalo.

FAKTA: Při pasení koníčků je podstatné to, jestli dítko zapojuje u této polohy všechny správné svaly a jestli je tato poloha prováděna správně. Je důležité, aby dítě mělo oporu horních končetin a aby se svaly krční páteře nepřetěžovaly záklony hlavy. U dítěte je nutné polohu na bříšku zajistit jak na tvrdé podložce, tak i na těle rodičů nebo na míči. Zde je dítko nuceno k opoře rukama.

3.Nesprávný směr přetáčení

CHYBA: Jako první otočení dítě zvládá otočení z bříška na záda. Pro vytvoření správných svalových vzorců to je nežádoucí. Dítě se obvykle na záda otočí jen kvůli tomu, že když se ocitne v nestabilní poloze na bříšku, zatne pěstičky a udělá letadlo. Tak jednoduše přepadne.

FAKTA: Pro správný vývoj dítěte je nutná správná posloupnost. Dítě by tak jako první věc mělo zvládnout otočení na bok a taky otočení z boku na bříško. Opačným směrem se dítko přetáčí až okolo sedmého měsíce. Dítko se z bříška na záda otáčí s postupným zapojováním dalších svalů. Dítě taky může být do polohy letadla „donuceno“, a to nervovým podrážděním svalstva zad. Proto je dobré, když své dítko budete pozorovat a popřípadě jej necháte odborně prohlédnout.

4.Brzké sezení

CHYBA: Rodiče často své děti podpírají, aby seděly. Popřípadě je dávají sedět do dětských sedaček dříve, než si vlastně dítě sedne samo.

FAKTA: Dítko by se do sedu rovného mělo posadit samo. Posadí se až poté, co si projde fází lezení po čtyřech, a také poté, co zvládne šikmé sedy. Když budete dítko předčasně posazovat, pak jeho nevyzrálý pohybový aparát bude přetěžován. Zatěžovat se bude také trupové svalstvo, které je nepřipravené. Kvůli tomu se mohou později objevovat různé tělesné potíže, a to například problémy s páteří, špatné držení těla, kolena do X nebo do O, špatné našlapování. Vašemu miminku také předčasným posazování ztěžujete dýchání, protože dochází k silnému tlaky na orgány a miminko si s tím neumí poradit.

5.Do sportovního kočárku v půlroce

CHYBA: Často si rodiče stěžují na to, že se dítko nevejde do korbičky běžného kočárku, a přechází na kočár sportovní. V něm je často pouze sedačka, kterou nelze plně sklopit a kde dítě nemá zajištěnou trvalou pozici vleže. Dítě tak předčasně tráví hodně často v polosedu.

FAKTA: Toto řešení však Vašemu dítěti ubližuje, a to rovnou dvakrát. Trupové svalstvo se velmi přetěžuje, jelikož je nepřipravené. Navíc ztěžujete dítěti dýchání. Také různé nárazy, které málo odpružené sportovní kočárky netlumí, jsou pro páteř dítěte ne přímo nebezpečné, ale rozhodně to nepřispěje ke zdravému vývoji.

6.Lehátka a autosedačky

CHYBA: Rodiče často svá dítka umisťují do autosedačky, do vajíčka. A to nejen ve chvílích, kdy jedou autem, ale také při nákupech nebo při návštěvách.

FAKTA: Autosedačka je při jízdě autem pro bezpečí dítěte nutností. Tvar, který autosedačka má, je však pro miminko omezující. Miminko v autosedačce nemá moc pohybu a v autosedačce zaujímá polohu, která zatěžuje páteř. Je tedy velmi důležité do autosedačky umisťovat dítko jen tehdy, když jedete autem. V ostatních chvílích myslete na motorický vývoj dítěte a taky na jeho pohodlí.

7.Hopsada a různá chodítka

CHYBA: Jakmile rodiče získávají pocit, že se jejich dítko už začíná stavět na své nožky a snaží se dělat první krůčky, s nadšením mu koupí hopsadlo nebo chodítko. Chtějí tím své dítko podpořit a pomoci mu urychlit další vývoj.

FAKTA: Fyzioterapeuti hopsadlům a chodítkům říkají často „mučírna“, což rodiče většinou ani netuší. Fyzioterapeuti také často chtějí, aby se hopsadla a chodítka vymýtila. Nepřipravené trupové svalstvo chodítka a hopsadla silně přetěžují. Pohybovému aparátu nedovolují procházet přirozeným vývojem. Navíc i silně přetěžují kyčle, kotníky a kolena. Vaše ratolest pak nedobrovolně přeskakuje vývojové mezníky. Takovéto přeskakování částí vývoje může v budoucnosti dát základ pro určité tělesné odchylky. Jaké? Například vytáčení špiček, špatná chůze, vyšpulený zadeček, kolena do X nebo do O. Samotná chůze přijde, dítěti je nutno dopřát prostor a čas, aby se pohybové vzorce mohly dostatečně vyvinout a uzrát.

Přidat komentář