Jak na spánek, aby netrpělo dítě a vy s ním?

Jak na spánek, aby netrpělo dítě a vy s ním?
Autorem Kristina F

Mezi důležité otázky rodičovství patří nejčastěji:

 • Kdy dát dítě spát?
 • Kde by mělo spát?
 • A kdy bude spát celou noc?

Kdy bude spát dítě celou noc?

Můj syn bude mít 2,5 let a celou noc nespí. Jak by někteří asi řekli, můžeme si za to sami. Měli jsme ho nechat vyřvat a on by se naučil, že v noci se nekojí a nepije voda. Ale víte co?  Já si na to vstávání zvykla. Tedy pokud je to jednou za noc, občas zvládnu i dvakrát – (což, je celkem standardní situace).

Horší jsou ty noci, kdy je to častěji než dvakrát. To si připadám nepoužitelná a káva je následující den mým velkým přítelem. Každé dítě je jiné, některé spí od malička celou noc a jiné se budí. Ať je buzení způsobené čímkoliv to dítě to potřebuje. Vyžaduje to stejně jako jídlo, pití a čas strávený s vámi.

 • Třeba jen potřebuje ujištění, že tu s ním jste.
 • Třeba se skutečně budí žízní a není to jen„zlozvyk“.

Víte tak malé dítě se naučí, když zabrečí, že maminka přijde, ale nebrečí schválně ani se vás nenaučilo provokovat, dítě zkrátka potřebuje mámu/rodiče. Možná je to tisíckrát za den, ale jednou přijde den, kdy vás už potřebovat tolik nebude. Přijdou dny, kdy zvládne být sám v posteli a to vám teprve potom dojde, že učit ho spát samotného byla, ale blbost. Věřte mi, jednou vám tohle uspávání opravdu bude chybět.

Dítě bude spát celou noc, až bude připravené!

 • Já kojila do 18 měsíců a spousta lidí říkalo, že až odstavím tak bude spát celou noc. No a nespí.
 • Já si říkala, že až mu vyrostou zuby tak bude spát celou noc. No a nespí.

Kde by mělo spát?

Mělo by miminko spát s vámi v posteli nebo už mít vlastní pokojíček? Co je správně? Přeci to, co vyhovuje Vám a dítěti. Moderní doba vybízí ke společnému spánku, ale ne vždy je to správná cesta. Některé děti potřebují ke spánku svůj klid a my bychom mu ho měli dopřát. My to měli se spaním složitější. Manžel byl zásadně proti společnému spaní (ale také se dočkal). Syn měl postýlku hned vedle naší postele a po pár měsících ve svém pokojíku (asi o 1m dál za rohem).

Kdy dát dítě spát?

Přeci až bude unavené. Režim, jak dítěti nastavit režim? Mělo by ho mít? Je to nutné? Dle mě ano. Samozřejmě záleží na Vás a na vašem dítěti zda bude chodit spát ve 20 nebo 22h. V první řadě nemyslete na to, co vyhovuje Vám, ale hlavně vašemu dítěti. Synovi jsme měnili během těch 2,5 let večerku několikrát! Jeden čas dokonce chodil spát až ve 23h a to se mnou k nám do postele > ano manžel se společného spaní dočkal.

Toto období trvalo asi 3 měsíce, a jelikož zuby rostou dlouho tak to bylo možná i částečně k nim. Syn spí ve svém pokojíku a vždy ráno přijde k nám a dospáváme spolu. Je jedno kdy ho dáme spát. V noci se budí a k ránu cca ve stejnou dobu chodí k nám.

Když byl malinký, dávala jsem ho spát v 19h, ale večer nám plakal. Přisuzovala jsem to prdíkům, ale pak mě napadlo něco jiného, co když je už přetažený? A také byl! 

Začala jsem ho dávat spát už v 18h. A pak se krásně budil po třech hodinách na kojení. Pak si „večerku“ opět posunul a teď jsme měli tak krásný systém a on si ho zase „přenastavuje“. Proč? Protože už cítí změnu času. Ano možná se vám to zdá absurdní, ale vždy cca dva měsíce před změnou času se nám rozhodí spánkový režim.

Jak uspat dítě - spánkový rituál

Spánkový rituál

Myslím, že pro dítě je důležité, aby před spaním měl klidový režim. Na spánek se musí připravit. A spánkový rituál dále vede k danému času. Zaveďte už od mala večerní rituály, které dítě upozorní na večerní klid. Malé miminka vykoupejte, namažte krémem, já se synem ještě cvičila s nožičkami, kvůli bříšku. Pak jsem ho nakojila a po kojení ještě chvíli držela a povídala mu, jak ho miluji. Později jsme koukali na pohádky a teď čteme knížky.

K dětskému věku čtení pohádek na dobrou noc prostě patří. Je to váš společný čas! „A já tento čas miluji.“

K večeru by děti měli mít už klidnější režim. Pohádky, malování, stavění lega > alespoň takto jsem to četla v nějaké příručce a víte co? My jsme těsně do večeře venku, kde lítá jak pominutý :-D, ale než připravím večeři tak kouká na večerníčka.

Režim má mít svůj čas

Klidnou činnost k večeru, koukání na pohádky a večeře by měla být každý den zhruba ve stejnou dobu. Chvíli to může trvat. Změna nenastane ze dne na den, ale z dlouhodobého hlediska to rozpoznáte a uvidíte, že se to vyplatilo.

 • 19h návrat domů ze zahrady
 • 19-19:20 koukání na pohádky (buď sám, nebo koukáme společně)
 • 19:20-19:45 večeříme
 • 19:45-20:00 koupání
 • 20:00-20:15 čtení pohádky
 • 20:15-20:30 usíná sám

Ne každý den je to takto přesné – liší se to třeba o 10-15 minut, ale v prvních dnech je dle mě základ to dodržovat. Chvíli trvá, než si dítě zvykne na nový režim. Ale stojí to za to!

Jak uspat dítě - uspávání u prsa

Jak odnaučit dítě usínat u prsa?

Odstavit. 🙂 Měla jsem strach, jak bude usínat. Od miminka byl zvyklý usínat u kojení. A já mu v tom nebránila. Kolem 18m však nastal zlom a já už kojit nezvládla. Proč to v tomto článku není důležité. Zaměřím se na to, jak jsme ho naučili usínat samotného. A je na to jednoduchý trik. Začal ho uspávat manžel. Na toho „nehrál žádné scény“ a neřval, div vám srdce nepuklo. Teď uspávám i já a usíná skutečně snadno > i když máme také horší dny, to přiznávám. Nic není dokonalé.

Co můžete udělat pro to, aby vám dítě v noci spalo lépe?

Se synem jsme „bojovali“, jak uspáváním tak s nočním buzením, které bylo (a je) několikrát za noc. Ale už se to stabilizovalo na jedno až dvě buzení, což když se budil i 5x za noc je krásné. Jak jsme toho docílili? Zkoušeli!

Přiznám se, že pod „nátlakem“ a příslibem lepšího spaní a usínání jsme nechali malého jednou vyplakat. A upřímně nechápu, jak to někdo dokáže, několik nocí za sebou pro mě to bylo neskutečných asi 15-20 minut.

Nejsem na to pyšná, ale beru to jako zkušenost. Syn od té doby asi v 7 měsících odmítal spát v postýlce. Ukojila jsem ho a jako vždy položila do postýlky, a on se do 10 minut vzbudil. Dali jsme mu do vedlejší místnosti matraci na zem, tam jsem si s ním lehla, a když po kojení usnul, odešla jsem.

Od té doby nám začal lépe spát. Potřeboval velkou postel, ten náš kluk a svůj prostor – ne malý omezený „mřížemi“ od postýlky. Od jednoho roku spí na klasické posteli a to bez zábran a nespadl.

Každé dítě to má jinak. Někomu vyhovuje velká postel. Někdo musí mít hlavu na sever.

Jak uspat dítě - náplň dne je důležitá

Náplň dne, je důležitá

Důležité je také, aby bylo dítě přes celý den dostatečně vytížené. Já vypozorovala, že když se dítěti věnuji na 100% (ne-li 200%). Tak je pak více unavený. A lépe spí. S nástupem do školky se to právě také projevilo. Ve školce se mu líbí. Zažívá nová dobrodružství. A jeho spokojený úsměv ve spánku je toho důkazem.

V době spánku by dítě mělo být unavené, ale ne přetažené. A tu hranici si každý musí najít sám. Věnovat se dítěti na 100% je někdy těžké a ne vždy to jde. Ale pokud máte se spaním problémy je toto první a nejlepší řešení. Najděte si týden (den nestačí) a naplánujte si na každý den nějakou činnost.

Dopoledne tancujte a dělejte blbiny, odpoledne pak běžte na 2-3 hodinky ven a navečer si kreslete či něco vytvářejte. A pak už jen pohádka. Uvidíte, že nastane změna. Nemusí být hned zásadní. Pro lepší spánek by dítě takový režim muselo mít pravidelně a neustále. Ale věřím, že když tu malou změnu zaznamenáte, že pak už se budete dítěti snažit naplánovat zajímavé i ostatní dny.

Závěrem > malé shrnutí

Když nezabere jedno tak zákonitě musí zabrat to druhé (nebo třetí, čtvrté apod. ). Ne na každé dítě to platí, někteří jsou prostě „nespavci“. Ale i vy nemusíte zoufat. Takto to nebude napořád. Do 18 let k němu určitě vstávat nebudete a věřím, že pokud chtějí s vámi spát tak v pubertě se to zase obrátí a vy budete mít konečně „svůj klid“

 • dítě musí být unavené, z celého dne si musí odnést plno zážitků
 • vyzkoušejte změnit polohu postele
 • pokud vám nechce spát v postýlce, nabídněte jinou alternativu (buď u vás, nebo už ve velké posteli)
 • někdy může být příčinou chlad či naopak teplo
 • zaveďte pravidelné rituály (už podle nich dítě pozná, že se blíží čas spánku) Vše dělejte v pravidelnou dobu.
 • Usínaček, plyšák na spaní. Každé dítě by mělo mít „něco“ na pomazlení a pocit bezpečí.

Dobrou noc a sladké sny

Přidat komentář

Komentářů: 2

 • Také jsem měla problémy s uspáváním dcery, navíc se během noci často probouzela a po té, co zjistila, že je sama, tak začala ječet. Na radu kamarádky jsem si pořídila dětskou postýlku, která se přišroubuje k manželské posteli, rozdíl od běžné je v tom, že jí chybí celá postranice, takže jsem mohla k dceři natáhnout ruku a ona mě tak po celou noc cítila a byla v klidu. Nejsem zastáncem společného spaní v posteli s dítětem, jelikož mi to přijde nebezpečné a nepohodlná, toto je ideální varianta, dítě není ani příliš blízko ani příliš daleko 🙂

 • Moc hezky a realne napsáno. Nám to s dvojčaty šlo poměrně těžko nastavit a je pravda ze často z rituálů vypqdneme, ale už to nevnimam jako problém oni to semnou taky nemají někdy jednoduche. Věřím že se společně naučíme 🙂