Puberta: nebuďte geronti, nečekujte a nepruďte pořád své děti

Puberta: nebuďte geronti, nečekujte a nepruďte pořád své děti
Autorem Kristina F

Pubertou prochází každý. Přesto se u každé generace puberta svým průběhem velmi liší. Zatímco v minulosti ji většina dětí trávila v partách a venku, dnes je tomu jinak. Děti svou pubertu z velké části tráví individuálně u počítače, kde hrají hry nebo jsou aktivní na sociálních sítích. Není se čemu divit, není také proč dnešní puberťáky kritizovat – zkrátka současnost patří technologiím.

Navíc uvidíte, že nejsou o tolik jiní než my před několika lety. Proč bychom je tedy měli shazovat a kritizovat?

Nebuďte loseři a zbytečně nekrabte

Jak se občas říká „hra zůstává stejná, mění se jen hráči a prostředí“. Tato věta skvěle vystihuje pubertu napříč generacemi. Jestliže vám připadají vaši puberťáci k nesnesení a říkáte si, že vy jste tohle určitě nedělali, pravděpodobně lžete sami sobě. Puberta probíhá z velké části velmi podobně – a nezáleží na tom, jestli je konec 20. století nebo začínající 21. století.

Puberta je pořád stejný proces, jen zasazen do zcela jiné doby a prostředí. Oba faktory samozřejmě puberťáky ovlivňují, nejsou však jiní.

Pokud své puberťáky často kritizujete jen proto, že tohle, co dnes v pubertě dělají, je hrozné, a že tehdy, když vy jste byli v pubertě, tak jste byli jiní, tak se od ratolestí dočkáte leda tak označení krab nebo dokonce loser. A jestliže mají podobné narážky na puberťáka prarodiče, i oni jsou pro puberťáky jen alieni, kteří by nejlépe měli být za vysokou zdí.

Puberta však není jen to období, ke kterému se za několik let budete vracet s úsměvem a ze kterého budete čerpat historky nejen na rodinné sešlosti. Puberta je především důležitým obdobím vývoje dítěte, kdy hledá samo sebe a formuje svou osobnost. Právě podle toho byste s puberťákem měli jednat. To, že ho budete stále kritizovat a shazovat, se může velmi negativně projevit.

TIP: Ukážeme vám, jak mluvit s puberťákem. Přečtěte si náš článek plný rad a tipů, díky kterému budete vědět, co je to puberta a jaká jsou její rizika.

Našemu slangu se dnešní puberťáci gebí

Pamatujete si ještě na svou pubertu? Nepochybně jste měli ve své partě nějaké specifické slangové výrazy – a taky hromadu těch obecně rozšířených, díky kterým jste si připadali fakt hustě in, teda pardon, hrozně drsně. Každá generace má své specifické slangové výrazy.

Jak jsme se bavili v partě my, a jak se dnes baví naše děti? Podívejme se na několik zajímavých slangových výrazů.

Blik cvak příjem – pokud stále používáte tuto slangovou frázi, když někomu dojde smysl vaší myšlenky nebo jen pochopí, co jste měli na mysli – zvláště pak pokud je to puberťák, pravděpodobně si myslí, že jste se zastavili v čase, přesněji někde v pravěku, kdy trapnost byla ještě v módě.

Máš domácáky do bižule a zemáku?doby, kdy bižule nebo zemák byly in označení pro školní předměty, jsou dávno pryč. Pokud chcete zapadnout a navázat vztah se svými puberťáky, označení jako bižule a zemák raději vynechte. Ušetříte si chvíli trapnosti a vaše dítě si nebude myslet, že má za rodiče alieny.

Puberta: nebuďte geronti, nečekujte a nepruďte pořád své děti

Co tím vlastně puberťáci myslí?

V článku jsme použili několik slangových výrazů a hlášek, které dnešní puberťáci skutečně využívají. Pokud jste jim nerozuměli, můžete se podívat na přesný význam. Příště, až třeba o někom váš puberťák řekne, že je krab, budete vědět, co tím přesně myslí.

  • Geront – v očích puberťáka přestárlý člověk, takže reálně okolo 40 let.
  • Čekovat – bedlivě někoho/něco sledovat.
  • Prudit – ve smyslu otravovat.
  • Loser – neschopný člověk, případně člověk, ke kterému nemáte dobrý vztah. Z angličtiny ve smyslu ztroskotanec.
  • Krabit – nesmyslné kladení otázek, neustálé vychovávání a přednášky.
  • Krab – člověk, který otravuje krabením.
  • Alien – důchodce, tedy starý člověk. Pro puberťáka člověk okolo 40 let. Výraz pochází z angličtiny a v překladu znamená vetřelec, mimozemšťan, cizinec.
  • Gebit se – smát se něčemu.

Určitě jste  si taky všimli, že puberťáci používají spoustu anglických výrazů. V dnešní době „ajfounů„, „fejsu“ a „jůtuberů“ se není čemu divit. Takže až příště uslyšíte, že jeho spolužák je fakt „kůl“  a má „hustej swag„, tak se nedivte. Přeloženo do „gerontštiny“- spolužák se prostě dobře a trendově obléká. A pokud potřebuje čeknout „fejs “ nebo „insta“, tak prostě chce být online a podělit se o své zážitky nebo fotky na sociálních sítích a taky chce vědět, co dělají ostatní. Už jen proto, aby si mohli vzájemně „lajkovat“ příspěvky.

Důležitá rada na závěr: Neztrapňujte své puberťáky, stydí se a ještě se tomu neumí zasmát jako vy!

Většina rodičů často myslí zaručeně vtipné historky v dobrém, ale neuvědomují si, že tím mohou často jejich děti shazovat před lidmi. Jsou to všechny ty historky o tom, že „Anička byla tak šikovná, že si utírala sama zadek už v 5 letech“ nebo „Honzík je neuvěřitelně pomalý už od narození, to byste nevěřili, jak dlouho se učil necucat si palec“. Tyhle historky rozhodně neříkejte v době, kdy jsou vaše děti v pubertě. Nechte si je na později, kdy se jim zasmějí i oni. V období puberty je tím jen ztrapníte.

Co je to trapnost?

Trapnost je vlastně stav, kdy se vy nebo někdo jiný dostává do rozpaků. Každý z nás určitě zažil situaci, kdy se cítil trapně. Je to přesně ta chvíle, kdy byste nejraději zmizeli. Trapnost je spojena s pocity úzkosti nebo stresu, hanby a často je doplněna nízkým sebevědomím, případně ho snižuje. I proto byste neměli puberťáky vystavovat trapným situacím. Objevují se také sebekritické myšlenky a často otázky typu „co si o mně proboha pomyslí?“.

A hlavně to nehroťte!

I když je to s puberťáky občas dost těžké a ujíždí vám nervy, zkuste to prostě vydýchat. Zbytečně se nevyptávejte, netlačte na ně, nekontrolujte. Zkuste být spíš v pozadí, čas od času zapřeďte hovor , ale pozor na to, aby to nebyl výslech. Tak si cestu k dětem zbytečně zavřete. A pokud budete „hrotit“, nesouhlasit, poučovat, tak si se svou ratolestí dost možná už nikdy pořádně nepromluvíte.

Takže pevné nervy a prostě tohle období zkuste nějak přežít a puberťáky spíš chápat, než odsuzovat. Budete pro ně v pohodě a určitě se vám to vrátí.

Přidat komentář

Komentářů: 3

  • No snažím se necekovat každý její krok ale bohužel mám o ni strach. Je ale pravda, že já jako malá jsem tohle jejich cekovani nesnášela. Možná bych mohla trochu zvolnit. Dekuji:) ))

  • Něco na tom fakt je, přestala jsem na přání dcery kontrolovat její věci a před kamarádkami ji připomínat její povinnosti, uklidnila se. Když něco potřebuju zkontrolovat normálně ji to řeknu a ona se má čas připravit. Je to lepší sama se vyhýbá tomu abychom se dostaly do sporu. Sice nám to někdy drhne a domluvíme spíše asi se pochopíme špatne a nevyjde to. Ale věřím že to půjde lépe mě třebav moc nedocházelo že ji to až tak vadi a a ona mi to ani sama neřekla. Chci tim jen říct že vyhovět neznamená že nám bude skákat po hlavě toho jsem se moc bala. Díky vám za další připomenuti že všechno potřebuje svůj čas.