Příručka pro dnešní mámu: Pozor na rady z internetu

Příručka pro dnešní mámu: Pozor na rady z internetu
Autorem Kristina F

Celý tento článek je šíleně zveličený a přehnaný, ale je to jen proto, že takhle daleko a ještě dál tohle může zajít, pokud se nebudeme řídit svou hlavou a svým srdcem. Internet je součást dnešní doby, ale neměli bychom zapomínat na realitu, odlišnost, originalitu a na to, že máme svůj instinkt a ten je nejlepší rádce na světě.

Moje první těhotenství – všichni mě děsí

Vaše břicho je středem pozornosti snad všude, každý vám přeje, aby miminko bylo zdravé a hlavně abyste to zvládla, protože těhotenství je podle všech prostě děs. Novopečené maminky vás straší svými děsivými zážitky z porodu a vy se pomalu, ale jistě dostáváte k myšlence, že porod musíte prostě vydržet.

Není to pravda. Porod si můžete plánovat, můžete se na něj těšit, můžete si ho užít. Porod se také může stát tou nejkrásnější vzpomínkou vašeho života, nemusíte hodiny trpět zavřená v místnosti s nápisem Porodní sál, kde musíte čekat, až budete dost otevřená, aby se vám někdo věnoval. Vnímejte více své tělo a ne rady z internetu, jedině vy skutečně víte, jak se cítíte a co vám dělá nebo nedělá dobře. Vaše tělo a pocity jsou nejlepšími rádci, zkuste jim naslouchat.

O početí, ženskosti, otevřenosti, porodu, kojení a spoustě dalších věcí se nebojí mluvit úžasné ženy Lilia Khousnoutdinova  a Kateřina Juřenčáková, které už jen svými slovy na internetu dokáží mluvit o tom, o čem si lidé raději nepovídají.

Proč miminko pořád pláče?

Hurá, miminko je na světě, je krásné nos má po mě, oči po tátovi, rty po babičce, ruce po strejdovi Frantovi a je prostě úžasné. Je naprosto dokonalé až do té doby, než začne v noci řvát. Řve a řve a vy zaboha už nevíte proč.

Sedáte si k facebooku, hledáte vhodnou skupinu, kde vám poradí a ejhle, jsou jich stovky. Mámy z Paříže, Zlína, Liberce, Maminky, Mateřství, Kojení, Nošení 1, 2, 3, 4, Mateřská, ale rozhodně ne dovolená a další podobné skupiny. Dítě nejspíše stále řve v postýlce, jeho řev už vám drásá nervy a vy se stále nemůžete rozhodnout, která ta skupina bude pro vás ta pravá. Přidáte se prostě do všech a basta.

Hurá jste ve skupině:

Za prvé: Poděkování za přidání do skupinky. smajlík, srdíčko, kytička, čtyřlístek

Za druhé: Ok, už máte pár like u poděkování, takže napíšete dotaz.

DOTAZ: Sluníčkový den maminky, dovolte mi, abych vám představila našeho malého broučka, narodil se: 1. 1. 2020, vážil 4,521 g, měřil 52,2 cm, pokadil už 35 plen, poblil 15x postýlku a 30x obhodil mě. Na zadečku se mu udělala vyrážka (foto v komentáři), na tváři má pupínky (foto v komentáři), na nose má taky něco (foto v komentáři), můžete mi prosím maminky odborně poradit? Lékař by to zřejmě nevěděl anebo v něj asi nemám takovou důvěru jako ve vás milé maminky, které jsem nikdy v životě neviděla. No koukám, že jsem se ale rozepsala tak pojďme k tomu, co mě trápí. Píšu tenhle dotaz už asi půl hodiny a moje miminko (6 týdnů) celou dobu řve v postýlce. Nevíte, čím to může být? Hlad nemá, jíst jsem mu dávala a plenu má taky suchou, vyzkoušela jsem už všechno. Jsem už vyčerpaná nespala jsem 5 týdnů možná i více. Pořád jen řve a řve, nic jiného snad ani nedělá. V noci jako by mi to dělal naschvál, když usínám tak začne řvát. Když sedím na telefonu ve 23:00 hod tak spí spokojeně a v klidu, když ve dvě ráno vypínám obrazovku mobilu a zavřu oči, začne řvát. Jak je to možné dokážete mi poradit? A ještě bych se chtěla zeptat, jak to máte s kojením, kdo kojí a kdo ne?

Ano souhlasím, dotaz jsem přehnala a to pořádně, ale shrnula jsem jen do jednoho dotazu to, co mámy skutečně dělají. Mají potřebu všechno každému říci a ukázat, od vyrážky po „nadělení v nočníku. Mají potřebu se stále na všechno ptát druhých, dostane se jim, ale vždy tolika možností a odpovědí, že skutečně není možné si z toho vybrat a poměrná většina tzv. „rad maminek“, vám může naopak pěkně ublížit.

Pokud si vážně se svým miminkem nevíte rady, vykašlete se na facebook nebo internet, běžte za svým dítětem a pozorujte ho. Dnes je již tolik odborníků online a tolik knížek o výchově dětí, že není nutné ptát se někoho, koho vůbec neznáte a můžete usuzovat o jeho chování nebo způsobu života pouze z fotek.

Proč se kojení mámy bojí?

Jedině na facebooku se dozvíte, jak dlouho vlastně máte kojit, ono vás tělo, zuby, bolest, nepříjemnost ani další pocity nezastaví, přece ve skupině maminky říkaly, že kojit je nejlepší až do doby než dítě půjde do školky. A ty které nekojí, jsou prostě krkavčí matky a basta!

Neptejte se maminek, jak dlouho máte kojit své dítě a neporovnávejte, kolik maminek kojí a kolik ne, ale vnímejte jak vám i dítěti kojení vyhovuje nebo nevyhovuje.  Vnímejte své tělo a své dítě. Uvědomte si a přiznejte si, proč své dítě kojíte? Je to protože to někdo řekl nebo kvůli úspoře peněz nebo je to proto, že je kojení zcela přirozené a mateřské mléko je to nejlepší co svému dítěti v prvních dnech, týdnech a měsících života můžete dát?

Na facebooku se vám dostane zaručeně stovky odpovědí, ale jak z nich vybíráte? Losujete, vybíráte náhodně tam, kde položíte prst anebo jedete jako podle manuálu a postupně vyškrtáváte, co vám nefunguje?

Radami z internetu se inspirujte, vezměte si z toho něco, ale nedělejte vždycky to co vám „někdo“ poradí. Každý člověk je výjimečný, nikdo není stejný a ani maminky nejsou stejné, jsou množná v mnoha věcech podobné, ale každá cítí a potřebuje něco jiného. Smějeme se, když někdo řekne: „A když ti řeknu, skoč z okna tak skočíš?“, a rozhodně byste neposlechli, ale radu nechte dítě řvát, poslechnete?

„Nechte své miminko vyřvat, ono si posiluje plíce, já to tak taky dělám.“

Možná vám ani nedochází, kolik maminek si už tohle nechalo poradit a skutečně to vyzkoušelo. Desítky matek, sedí denně za dveřmi pokoje, kde leží jejich miminko a pláče spolu s ním, protože poslechlo tuhle hloupou radu z internetu a bojí se toho, aby své miminko nerozmazlily a nestaly se tak jeho otrokem. Tento strach z otroctví je jen další blábol, je rozdíl mezi posluhováním dítěti a pečováním o dítě.

Posluhuji dítěti tak, že mu všechno okamžitě podám, ukážu, přinesu, udělám za něj, apod. Miminko má je jen jediný nástroj ke komunikaci a to je pláč, ten jako rodiče musíme pochopit a naučit se rozeznávat. A to se mámy nedočtete v komentářích, to si musíte přidat do sledování a pozorování své dítě.

Přidat komentář

1 Komentář

  • Je mi smutno z toho, jak se dnešní mámy starají o své děti. Ne nechci házet všechny mámy do jednoho pytle, ale je fakt, že dneska se na FB každá ptá na úplné kraviny. Proč dítě pláče hledají na internetu, proč dítě nejí taky na netu, proč nepije taky na netu, ale taky zase chápu ty, co se bojí a nechtějí neco podcenit. Jenže dneska mi přijdou mámy strašně přetažené, skoro žádná si mateřství neužívá, pořád se honí za úklidem, prací, školkou, nákupy, atd z těch nervů okolo jsou pak vzteklé i na své děti a pak zapnou internet a skoro všude čtou jedenejte s dítětem s respektem, ale jak? Je lepší ten internet někdy nezapnout vůbec a žít v realitě, kde vám vaše dítě řekne maminko ty jsi krásná, nemusí to přece potvrdit stovka dalších lidí na síti. Celá tahle dnešní doba je k zamyšlení.