Porod a jeho průběh

porod a jeho průběh
Autorem Kristina F

První doba porodní (otevírací)

První doba porodní, také jinak pojmenována jako doba otevírací, začíná ve chvíli, kdy dochází k pravidelným děložním kontrakcím. Doba mezi kontrakcemi je zpočátku delší (klidně i 15-20 minut), postupem času se interval zkracuje a zkracuje  (2-5 minut). Porodní cesty se postupně otevírají. Otevírá a zkracuje se rovněž děložní hrdlo.

Každá nastávající maminka má rychlost porodu a také otevírání porodních cest nastaveno jinak, je to velmi individuální doba. Je důležité také to, jestli je budoucí maminka prvorodička, či už za sebou nějaký ten porod má. Přibližně šest až sedm hodin trvá první doba porodní u prvorodiček. Trvat to může i déle, klidně i deset až dvanáct hodin. Máte-li za sebou už nějaký ten porod, porodní doba bývá kratší, než u prvorodiček. Obvykle to bývá tři až čtyři hodiny.

Na porodní dobu má vliv také tělesná kondice a připravenost rodičky. Rovněž i duševní pohoda hraje velkou roli.

Pro ženu může být první porodní doba vyčerpávající, zejména tehdy, je-li poměrně dlouhá. Pokud je u porodu partner, může právě v tuto dobu být ženě velkou oporou.

Druhá doba porodní (vypuzovací)

V této druhé době porodní dochází k vypuzení plodu z matčina těla, proto se jí říká také doba vypuzovací. Tato doba trvá přibližně půl hodiny, někdy to může být až hodina.

Porodní cesty jsou v tuto porodní dobu už otevřené a hlavička miminka sestupuje k ženiným zevním rodidlům. V tuto chvíli žena pociťuje, že musí tlačit. Během kontrakcí lékaři a sestřičky rodící ženu nabádají, aby se zhluboka nadechla a tlačila. Nejdříve se musí porodit hlavička, jakmile ta se porodí, je zbytek už rychlý. Miminko je ihned po porodu ošetřeno, a pokud je všechno v pořádku, pak je přiloženo k mamince.

Třetí doba porodní (porod placenty)

Po porodu dítěte nastává třetí doba porodní. V ní musí proběhnout porod placenty a také porod plodových blan. Jedná se o několikaminutovou, maximálně hodinovou porodní dobu. Rodící žena musí opět tlačit, nicméně už to není tak nepříjemné, jako v předchozích hodinách .

Po porodu placenty a plodových blan dojde k ošetření všech poporodních poranění.

Čtvrtá doba porodní

Jde o dvouhodinový interval, kdy je rodička stále na sále a porodními asistentkami je sledována a monitorována. Je to proto, aby se mohlo předejít komplikacím, které mohou vzniknout, jako například krvácení a podobně.

Přidat komentář