Kdy začít učit dítě smrkat?

učíme se smrkat
Autorem Kristina F

Rýma přepadne čas od času každého z nás. I když je to někdy velmi nepříjemné, dospělí si s ní většinou bez problémů poradí. Potíže ale nastávají u dětí, které ještě neumí dobře smrkat. To může přinést komplikace, jakými je třeba zánět středního ucha. Jak tedy naučit dítě smrkat?

V ten pravý čas!

Většina dětí se naučí smrkat někdy kolem druhého až třetího roku života, podle průzkumů jsou toho ale děti schopny už od 15. měsíce věku dítěte. Je to tak trochu jako s učením na nočník. Některému stačí pár dní, jiné se to není schopné naučit za půl roku.

S nácvikem smrkání začněte co možná nejdříve, ale počítejte s tím, že ne vždy to půjde rychle! Ovšem dítě, které si na nosní hygienu zvykne již jako kojenec, nebude mít potom s trénováním smrkání vetší problémy.

Jak smrkat?

Řeklo by se, že na smrkání není nic složitého. Když ale stojíte před dítětem a máte mu popsat, co a jak, najednou jste v koncích. Jak to tedy udělat?

Pro začátek dítěti vysvětlete, že při smrkání musí používat obě ruce a hlavu držet rovně, popřípadě v mírném předklonu. Kapesník mu pomožte přiložit na nos tak, aby nezakrýval oči. Pak mu ukažte, jak ho má prsty přidržet po obou stranách nosu. Pak už jen zbývá zacpat jednu dírku, vyfouknout vzduch nosem a to samé opakovat s dírkou druhou. A je to!

Obrňte se trpělivostí!

Možná to nebude úplně jednoduchá cesta, ale vydržte a držte nervy na uzdě!  Mnoho dětí vyfukuje vzduch pusinkou, někdy dokonce napodobuje ústy i zvuk, který vydáváme při smrkání. Buďte trpěliví, není dobré, aby mělo dítě pocit, že vám na smrkání záleží více, než na něm samém. Dítě chvalte, povzbuzujte, určitě se to časem naučí.

A co takhle si začít hrát?

Učení hrou!

Je všeobecně známo, že děti se lépe učí, pokud si přitom i tak trochu hrají. Co takhle je zábavnou formou naučit smrkat? Ale jak?

  1. Zahrajte si na slona s velkým chobotem, který pořádně zatroubí! Můžete zkusit i jiné zvířátko, jako je třeba ježek, nebo králík.
  2. Pokuste se společně s dítětem dělat nosem bubliny do vody. Určitě se u toho skvěle pobavíte!
  3. Vyrobte z kousku papírového kapesníku malou kuličky, položte na stůl a odstartujte závody, kdo ji dřív nosem odfoukne za cílovou pásku.

Máte pocit, že se vaše dítě snad nikdy smrkat nenaučí?  Určitě ano, jen asi potřebuje více času. Občas pomůže kolektiv ve školce, dítě vidí smrkat i ostatní děti a díky tomu se to brzy naučí. Možná vás  vaše dítě při další rýmě překvapí, až si řekne o kapesník a bez problémů a správně ho použije..

 

 

Přidat komentář