Jaroslav Dušek – Jak komunikovat s dětmi

Jaroslav Dušek – Jak komunikovat s dětmi
Autorem Kristina F

Velmi zajímavé a krásné povídání o principů komunikaci s dětmi herce a filozofa Jaroslava Duška v pořadu Fokus Václava Moravce. Vždy samozřejmě záleží z jaké úrovně vědomí se na věci díváte. Nemusíte věci chápat věci stejně jako druzí, můžeme si myslet, že se vyjadřujeme naprosto logicky a zřetelně, ale přitom nám naše dítě nemusí vůbec rozumět.

Jaroslav Dušek říká nepotlačujte svou lásku k dětem a naučte se potlačit vztek a agresivní chování vůči dětem. Nicméně poslechněte si sami, jak komunikaci s dětmi a její problémy vidí a vnímá Jaroslav Dušek.

Na co nikdy nezapomínejte?

Možná nemáte čas koukat na celé video, možná nerozumíte všemu, co Jaroslav Dušek říká a nebo možná jen nevíte, jak začít jinak. Proto bych vám ráda v bodech vypsala ty nejdůležitější body, které je potřeba při otevřené komunikaci s dětmi využívat.

  • Nikdy se nepovyšujte – dítě ví, že jste dospělí, nepotřebuje stále slyšet, jak je neschopné. (Někdy to myslíme z legrace, ale naše děti si to brát, vždy nemusejí)
  • Nikdy nesuďte jejich slova –  pokud za vámi přijde a svěří se vám, že dneska mělo špatný den, protože mu spolužák zničil nebo řekl „něco“ – pak prosím uznejte pocity, vždyť vás to nic nestojí a ono se může cítit podobně jako vy po vyčerpávajícím dni v práci
  • Nikdy nesrovnávejte –  nesrovnávejte se sourozenci, spolužáky, kamarády, prostě s nikým, každé dítě je unikát a potřebuje jinak dlouhý čas na to, aby něco pochopilo nebo se naučilo.
  • Nemluvte dlouho a moc – na to se přiznávám jsem expert, já, když začnu nemůžu přestat, ale i tak jsme se synem naučili říkat stop. Když sám vnímá, že už je toho asi moc, řekne: „Mami už stačí, já bych si pak nevzpomněl na všechno“
  • Ověřte si, že jste se vzájemně pochopili – jedině tak můžete skutečně vědět, že dítě chápe to, o čem mluvíte. Dětské „já vím“ nebo kývání hlavou, vždy neznamená, že děti rozumí. Jen si v tu chvíli myslí nad něčím svým a nebo nerozumí některým slovům.

Závěrem 24 pravidel do života od Jaroslava Duška

  1. Když se ti něco líbí– řekni to
  2. Když se ti něco nelíbí– řekni to.
  3. Když se ti po někom stýská, zavolej mu.
  4. Když něčemu nerozumíš, zeptej se.
  5. Když se chceš s někým setkat, pozvi ho.
  6. Když něco chceš, popros.
  7. Nikdy se nehádej.
  8. Chceš-li, aby ti porozuměli, vysvětluj.
  9. Když ses provinil, řekni to rovnou, omluv sea nehledej výmluvy.
  10. Mysli vždy na to, že každý má svou pravdu– a ta se nemusí vždycky shodovat s tvou vlastní.
  11. Nestýkej se, se špatnými lidmi.
  12. Nejdůležitějšív životě je láskaVšechno ostatní jsou zbytečnosti.
  13. Naše problémyjsou pouze v naší hlavě.
  14. Okolní svět není ani dobrý ani špatný– je mu zcela lhostejné, jestli existuješ.
  15. každé událostise snaž získat pro sebe něco užitečného.
  16. Nebuď suchar.
  17. Pamatuj, že nikomu nejsi nic dlužen.
  18. Nezapomeň, že nikdo není nic dlužen tobě.
  19. Nelituj ani času ani peněz na štěstí z poznávání světa.
  20. V životě vždycky spoléhej pouze sám na sebe.
  21. Věř svým pocitům.
  22. K ženám(ostatně i k mužům), stejně jako k dětem buď trpělivý a trochu shovívavý.
  23. Pokud máš špatnou náladu, zamysli se nad tím, žeaž zemřeš, nebudeš mít ani tu
  24. Žij dneska, protože včerejšek už není a zítřek být ani nemusí.

Přidat komentář

Komentářů: 2

  • Mě se líbí, jak dokáže pracovat se svými myšlenkami jak dokáže vše vysvětlit s takovou lehkostí a přitom to zni tak odborne. Je prostě člověk se srdcem na správnem miste.

  • Jarda je prostě osobnost, kdyby alespoň z poloviny lidé vnímali svět jako Jarda bylo by tady hned krásněji a útulněji. Pan Dušek je mou inspirací a vzorem, nahradil mi dědečkové vyprávění, poté co můj děda zemřel, začal jsem si pouštět divadelní představení a naučil jsem se pracovat se svými myšlenkami. Je škoda, že je takovýchto lidí na světě tak málo.