Jaký má vliv dětská obezita na zdraví?

Jaký má vliv dětská obezita na zdraví?
Autorem Kristina F

Dnešní doba je poněkud hektická, reklamy, nabídka hypermarketů, životní styl a mnohé další ovlivňují náš život. To vše a také lidská lhostejnost může za epidemii obezity v civilizovaných zemích.

Lidé ve světě přibírají a co hůř, tloustnou také děti, což dobré není. Obezita u dětí není už ničím výjimečným, stává se běžným jeve dětské populace. To je velmi děsivé a pro děti nebezpečné.

Je-li dítě obézní, pak je dost dobře možné, že bude obézní po celý život. Když bude dítě starší, bude více tloustnout. Míra obezity je v přímé úměře k různým nemocem, které jsou obezitou zapříčiněny.

Článek: 6 tipů jak lépe pochopit sebe a své dítě?

Vinu na tom mají rodiče, kteří své děti vykrmují. V dětech tak odmalička tvoří názor, že jíst více je normální, že chuť na určitou potravinu omlouvá i to, že není úplně vhodná. Obezita u dětí je však jen vrcholek mohutné pyramidy.

Když člověk představí obézní dítě, obvykle mu na to většina lidí z rodiny řekne „no a co“, mávnou rukou a dodají, že dítě z toho vyroste, vyběhá to, o nic přece nejde. Obezita u dětí je ovšem to menší zlo, ale obézní děti velmi trpí.

Jak je to s dětskou psychikou?

Obézní děti často bývají terčem posměchu, diskriminace a nevhodných poznámek. Obezita jim dává pocit méněcennosti, ihned se zadýchávají, nedokážou to, co jiní, například jejich spolužáci. Proto sedí mnohdy v koutku, aby všemu kolem sebe unikly. Straní se kolektivu, odkud může posměch vzejít.

Jaký má vliv obezita na dětské tělo?

Děti, které trpí obezitou, se také vyvíjí jinak. Tloušťka a nevhodná strava má za vinu zhoršenou funkci jejich dětského organismu. Mohou se objevit špatné funkce orgánů, poruchy metabolismu, děti mohou být často nemocné.

Článek: Hyperaktivita nebo jen „líná nálepka“ rodičů?

Dospívající a obezita

Na obezitu si děti během svého života zvyknou a budou jí považovat za svou součást, ponesou si ji tedy až do dospělosti. Jestliže ani v dospělosti nezastaví svou váhu, ve středním věku budou trpět mnohými zdravotními problémy, méně i více vážnými. Obézní puberťák je daleko vzteklejší a frustrovanější, začíná ze své váhy obviňovat své rodiče a to zcela právem, jelikož to oni mohli tomuto zabránit.

Jak to vnímají rodiče obézních dětí?

Drtivá většina rodičů, kteří doma mají obézní dítě, se o tomto tématu nebaví a ani nechce. Nejednou se stalo, že když dětský lékař vyslovil obavy nad váhou dítěte, že má nadváhu, tak se na něj rodič zle obořil, jak si vůbec něco takového může lékař k pacientovi dovolit.

Obecně rodiče často u svých dětí nevidí problémy, které mají a to nejde jen o obezitu, ale například o cigarety, drogy a podobně. Děti naopak umí před rodiči své neřesti a problémy tajit velmi dobře.

Článek: Malí, velcí, to je jedno, důležitá je komunikace

Dětskou obezitu je možno označit do budoucna za bombu, která tiká a čeká na svou explozi. Jestliže jsou už dnes děti obézní, za dvacet let bude velká část populace trpět obezitou.

Obezita bude mít vliv na nemoci, které budou lékaři léčit. Zdravotní pojišťovny zaplatí za léčbu více peněz a zvýší se tak nároky na ni. V dnešní době už vás nepřekvapí, když vidíte obézní dítě.

Výraznější nadváha u dětí je zatím naštěstí velmi malá. Ovšem i mírná obezita a taky tuky na břišních partiích jsou věci, které nepřekvapují. Pro dítě jsou tuky na břišních partiích do budoucna špatné. Proč?

Ohrožují jej a doslova zvou další různé problémy a nemoci. Jestliže vaše dítě nemá správnou životosprávu a na jeho bříšku se začíná utvářet tuková zásoba, je nutno s tím něco dělat.

TIP: Doporučuji také krátké video Katky Králové z Nevýchovy, které nese název „6 kroký plán jak zařídit , aby děti chtěly jíst zdravě i o vánocích“, které ale není zaměřené pouze na vánoční období. Katka v něm krásně popisuje, jak na to, aby to šlo vám i dítěti.

Baculaté dítě – význam

Obecný mýtus u lidí bývá, že dítě vlastně má být baculaté. Vypadá pak roztomile a podle mnohých taky zdravě. Nehovořím nyní o miminkách, ty opravdu jsou jen roztomile baculatá a opravdu z toho vyrostou, pokud jim zařídíte správnou životosprávu.

Pokusíte-li se rodiče jakkoliv zkritizovat, je to špatně, jste ti nejhorší na světě. Ono je to možná i pochopitelné, představte si situaci, kdy jdete se svým dítětem k někomu na návštěvu a vám jako matce někdo řekne, že máte tlusté dítě.

Naprosto nepřípustné a drzé, že? Bohužel v dnešní době je upřímnost brána jako urážka, proto si navzájem mezi sebou lžou i kamarádky.

Místo toho vám třeba řeknou, že máte roztomile baculaté dítko. V takovém případě je dobré se nad lichotkou zamyslet. Je to kompliment nebo varování, že je dítě ohroženo obezitou?

Dětská obezita je problém pro ty, které postihne, tedy pro děti. A je to především zodpovědnost jejich rodičů, jestli dají volný průchod tomu, aby se z jejich dětí staly tlouštíci.

Proč řešíme obezitu v KV (Kouzelné Výchově)?

Tento článek je směřován všem mámám, které se samy trápí svým vzhledem a ať už vědomě či nevědomě tohle přenášejí na své děti a chtěly by s tím něco udělat. Je to těžký proces,nebudu nic zlehčovat, ale je to proces, který vás udělá šťastnějšími a především zdravějšími.

Pokud pro své dítě chcete opravdu jen to nejlepší, musíte začít vždy sama u sebe, vy jste hostitelka vašeho domu a vy jste zdrojem a vzorem pro vaše dítě. Důležité je umět si přiznat svou váhu a pevně se rozhodnout s tím něco udělat.

Jak můžu začít hned?

Mám pro vás hned několik tipů, se kterými můžete začít třeba dnes. Doporučuji vám podívat se na magazín Pestrý jídelníček, ten rozdává jídelníčky na míro doslova zdarma. Máte na výběr opět ze dvou možností registrace a to zdarma s možností mít jídelníček dopředu maximálně na jeden den.

Nebo placený jídelníček s ním získáte určité výhody například jídelníček si můžete sami upravovat dle libosti, můžete jej vidět až na sedm dní dopředu a mnoho dalšího. V programu si zvolíte, vaši počáteční váhu vaši cílovou váhu a další detaily. Tým pestrého jídelníčku vám vytvoří, jídelníček přesně pro vás. a do dvou minut ho máte na e-mailu, pro využití jídelníčku zdarma klikněte na „tlačítko“ níže.

Pestrý jídelníček ZDARMA

Přidat komentář