Jak se chovat, když vaše dítě lže?

jak se chovat když dítě lže
Autorem Kristina F

Začalo Vaše dítě lhát? Netrestejte ho příliš tvrdě. Raději mu předveďte praktickou ukázku, že lhát se nevyplácí. A pozor, ne každou lež je potřeba trestat!

Ne každá lež je trestuhodná

Každého rodiče mrzí, když zjistí, že mu jeho dítě neříká pravdu. Právě v předškolním věku začínají děti lhát. Lží je však několik druhů. Nikdy byste se neměli na své dítě zlobit, když trochu přehání, například když vám s nadšením vypráví (nejčastěji svůj) hrdinský příběh, který zdaleka neodpovídá skutečnosti.

Hranice mezi skutečným světem a dětským světem fantazie je totiž velmi neostrá. Tato lež v zásadě není škodlivá. Můžete ho v ní dokonce podpořit a společně si vymýšlet fantastické příběhy. Když skončíte, tak upozorněte dítě na to, že jste si hráli na vymýšlení, což je velmi zábavné, ale v reálném světě si nevymýšlíme.

Horší je to už se lží, kdy si dítě začne vymýšlet, že mu někdo ubližuje (například ho bije, nebo mu říká ošklivá slova). Těmto tvrzením (která nemusí být nutně lživá) je třeba přikládat zvýšenou pozornost. Dítě si může vymýšlet z mnoha důvodů, nejčastěji proto, že má pocit, že si ho rodiče dostatečně nevšímají.

Tahle situace se často stává, když vám do rodiny přibyde další dítě. Mladšímu sourozenci tak rodiče minimálně ze začátku musí věnovat více pozornosti, a starší dítě se pak cítí opomíjené. Doposud na něco takového nebylo zvyklé, takže si začne vymýšlet nejrůznější, často i úplně fantastické příběhy, jen aby rodiče zaujalo. Ani za tuto lež byste neměli dítě trestat. Raději ho ujistěte, že ho máte rádi. Potrestána by měla být pouze lež učiněná za účelem získání prospěchu, anebo proto, aby se dítě vyhnulo nepříjemné situaci.

Lhát se nevyplácí

Děti předškolního věku mnohdy ani nechápou, že lhát je špatné, a proto nemá smysl je bít, anebo jim něco zakazovat, protože vám zalhaly. Lhát totiž nepřestanou. Naopak se začnou ve lhaní zdokonalovat, aby se naučily vyhýbat těmto trestům. Namísto trestů, které se nakonec obrátí proti vám, malému lháři převeďte praktickou ukázku, kdy na vlastní kůži pocítí, že lhát je pro něho nevýhodné.

Například se dítěte zeptáte, zda snědlo svou porci zeleniny. Dítě odpoví, že ano. Vy však přitom vidíte, že dítě svou zeleninu přesunulo na talířek svého mladšího sourozence, který ještě neumí mluvit.

Vaše reakce může vypadat následovně: „To jsem ráda, že ti tak chutná, přidám ti ještě dvojnásobnou porci. Sednu si k tobě a budu se dívat, jak pěkně baštíš.“ Uvidíte, že ho příště přejde na lhaní chuť.

Tip: Podívejte se na video zdarma, které je zaměřené právě na toto téma. Bojíte se že, Vám bude dítě lhát?

Video nevychovy zdarma

Mohlo by Vás zajímat:

3 tipy, jak reagovat na vzdor u dětí

7 způsobů, jak jednat s tvrdohlavými dětmi

Separační úzkost u dětí, co to je a jak na ni?

Přidat komentář