Dětská obezita, její následky a řešení

Dětská obezita její následky a řešení
Autorem Kristina F

K napsání tohoto článku mě inspiroval zážitek z dětského hřiště. Nemohu na něj dosud zapomenout, zkusím se z něj tedy vypsat.

Byl jeden chlapeček, kulatý jak vdoleček

Byla jsem na procházce se svými dětmi a cestou domů jsme se ještě stavili na dětském hřišti. Děti lezly po prolézačkách a já se uvelebila na sluníčku na lavičce. Rozhlížela jsem se po hřišti a zaujal mě asi tříletý chlapec s obrovskou nadváhou, troufnu si říct až silnou obezitou. Batolil se jako kachnička a asistenta mu dělal tatínek. Všude mu musel dopomáhat, jelikož chlapec logicky nedisponoval ani kondicí ani obratností.

Nejprve jsem se zhrozila, jak může být takové malé dítě tolik vykrmené. Pak jsem přesvědčila sama sebe, že to asi není klasická tloušťka, že musí být vážně nemocný. Mohou mu třeba špatně fungovat ledviny a je zavodněný, nebo bere nějaké silné léky, které nadváhu způsobují. Bohužel neuchlácholila jsem se na dlouho. Chlapec byl po pěti minutách na hřišti celý udýchaný a zpocený. Maminka mu tedy zaběhla pro něco na pití, aby se prý chudák nepřehřál.

Coca-Colu si vychutnej

Co mu však nabídla k osvěžení, mi doslova vyrazilo dech. Začala do něj lít Coca-Colu. Kdoví jestli jsem v tu chvíli nezapomněla překvapením zavřít pusu. Proboha, to snad nemyslí vážně, takhle obéznímu dítěti dává pít nápoj s dvaceti sedmi kostkami cukru, pomyslela jsem si. No kdyby alespoň zůstalo jen u toho nápoje. Vzápětí se maminka vytasila ještě s nanukem duhových barev. Klukovi se možná zdály tři zářivé barvy málo a sníst ho odmítal. Načež nad ním začala máma i táta lamentovat a urputně ho přesvědčovat, aby ho snědl.

Oni ho ještě nutí jíst sladkosti, to už je snad na oznámení na odboru sociální péče, blesklo mi hlavou. Copak nevidí, jak mu tou stravou ubližují. Nevidí, že je čtyřnásobně široký než ostatní kluci, že nikam nevyleze a nemůže se ani rozběhnout? V tu chvíli bych souhlasila s odebráním dítěte do doby, než budou rodiče vyškoleni, jak by se měl a neměl při svém zdravotním stavu stravovat.

Odpověď na otázku, čím zdravějším sladkosti nahradit, najdete v mém e-booku Jíme zdravě a hravě s celou rodinou.

Do teď mi je z té rodiny smutno. Kam až může zajít opičí láska rodičů. Co na to jeho dětská lékařka? Ona rodiče nepoučila, že pokud nezmění stravu dítěti hrozí vysoký tlak, cukrovka, bolesti kloubů, metabolický syndrom, kardiovaskulární choroby apod? Spolu s nimi pak roste rovněž riziko invalidity a předčasného úmrtí. A tohle je výčet možných fyzických obtíží. Co ty psychické až bude vyčleněn z kolektivu v mateřské školce a děti se mu budou posmívat a on je ani nedohoní?

Hlavní úskalí Coca Coly

  • Velké množství cukru, aspartamu nebo glukózo-fruktózového sirupu způsobí, že zhruba 20 minut po vypití nápoje se v krvi prudce zvedá hladina inzulinu. Játra přetváří veškerý cukr na tuk.
  • Stoupá krevní tlak a tělo zvyšuje produkci dopaminu, který stimuluje centrum potěšení v mozku. Heroin reaguje na stejné bázi.
  • Kyselina fosforečná narušuje absorbci vápníku, což způsobuje oslabení kostí a osteoporózu.
  • Coca Cola light obsahuje také kyselinu citronovou a benzoan sodný. Vysoké dávky příjmu této kyseliny způsobují poškození zubní skloviny. Benzoan sodný způsobuje hyperaktivitu, zhoršuje astma, kopřivku a může vyvolat dědičně choroby.
  • Oxid uhličitý (bublinky) narušuje žaludeční sekreci, zvyšuje kyselost žaludečních šťáv a vyvolává plynatost.

Obézní děti v ČR trpí nadváhou

Podle pediatra Michala Maliny trpí nadváhou až 25 % dětí, obezitou pak asi 8 až 9 %. Přitom až dvě třetiny těchto dětí trpí nadváhou i v dospělosti. Pravděpodobnost, že děti budou obézní i v dospělém věku je vysoká. Na vině je nabídka a dostupnost vysokokalorických jídel chudých na jiné živiny. Svoji roli hraje i marketing potravinářských firem. Řešením je nejenom kompletní změna stravovacích návyků celý rodiny, ale také zařazení pohybových aktivit do volného času dětí.

„Jez proto, abys žil. Nežij proto, abys jedl.“ Hippokratés

Přidat komentář