Dárky pro děti – co je moc a co je málo?

Dárky pro děti - co je moc a co je málo?
Autorem Kristina F

V dnešním přehlceným světě je tolik krásných a úžasných hraček a věcí, co prostě musí vaše dítě mít. Nesmí zaostávat za ostatními. Také si musí „hezky“ hrát, aby bylo hodné. A čím je hračka dražší – tím více musíme pracovat, ale přece to děláme pro ty naše dětičky, tak proč bychom se neobětovali.

Ony to určitě ocení…

Já si myslím, že ne…

Jak takové malé dítě (bavíme se skutečně o malých batolatech) – může znát hodnotu dárku? Dětem stačí maličkost. Když jsem viděla jakou radost měl syn z bublifuku > ten okamžik byl k nezaplacení a to stál pouhých 15 Kč. Každý den, když jdeme ven si chce foukat bublinky.

V loni k Vánocům dostal lego. A výsledek > vysype bednu vezme z něho auto  a jezdí jedním autíčkem po celém obýváku. Zbytek lega za 1500 Kč leží netknuté. Sem tam si vezme kostičku a naloží ji na auto. Nechci říct,  abyste dětem k Vánocům koupili jen bublifuk a víc ani ťuk :-).

Mohlo by Vás zajímat: Nesrovnávejte děti mezi sebou, ubližujete jim a ničíte jejich vztahy

Ale zkuste se zamyslet nad tím, co je opravdu, ale opravdu potěší, co nekoupíte jen proto, že vám probleskne hlavou „jé to je krásné, s tím bych si hrála kdybych byla malý/á“

Napadá mě proč vlastně kupujeme dárky – a nejen na Vánoce či k narozeninám.

Dárky pro děti - kupujeme je skutečně kvůli dětem?

Dárky pro děti – kupujeme je skutečně kvůli dětem?

Nebo jen říkáme dokola ty samé věty jakou jsou: „Jé to je krásné.“ „Tohle za nás nebylo.“ „S tím si určitě vyhraje.“ „Koupíme mu to a uvidíme.“ > Znáte je taky? Tuhle hračku potřebuje, tu ještě nemá. A sousedka říkala, že jejich si s tím vyhraje tak ten náš bude určitě taky. „Třeba bych pak měla více klidu, když si bude hrát sám.“

Mohlo by Vás zajímat: Co znamená dokonalost o Vánocích?

Čím více hraček, tím více zábavy. Ne vždy je tomu, ale tak je. Dítě potřebuje hračky, ale dnešní trh toho nabízí tolik, že nevíme, co dřív a nejraději bychom pořídili vše. Nesmíme, ale zapomínat, že příliš věcí škodí a ve finále to dítě ani nemůže ocenit, protože on ještě hodnotu peněz vůbec nezná.

Napadají mě otázky…

  • Jak si má vážit všech hraček, když jích má takovou spoustu?
  • Bude šťastnější, když bude mít hromadu dárků avěcí?
  • A nebylo by třeba raději s rodiči?
  • Na co si za dvacet let vzpomene? Jak dostal k Vánocům kupu drahých a úžasných dárků nebo jak jsme spolu blbli a smáli se?

Nemyslete na to, co chcete vy, nebo na to, co podle vás vaše dítě potřebuje. Ale zkuste své dítě opravdu vnímat, všímejte si, co rád dělá, co ho baví, u čeho je nadšený? A vybírejte dárky pro své děti s láskou a nepředhánějte se, kdo má dražší, vždyť o tom to není.

Moje zkušenost

Mám tendenci synovi kupovat dárečky. A jednoho dne mi něco došlo. Já se mu těmi dárečky snažila vynahradit ten čas, co trávím v práci a ne s ním. Došlo mi ale, že on nepotřebuje další hračky on potřebuje především mě a ty dárečky, jsou jen třešinka na dortu 🙂 Potřebuje jen vědět, že tu jsem pro něj a že ho miluji z celého srdce.

Dárky pro děti - co je hodně a co je málo?

Dárky pro děti – co je hodně a co je málo?

Na tuto otázku neexistuje správná odpovědět. Každá rodina to má jinak. Jejich hranice a možnosti se liší. Od známých vím, že nejsme jediní. Syn vezme krabici s hračkami, vysype jí, ale už si dál nehraje. Hračky leží rozházené po domě a je tu jen nepořádek. Vymysleli jsme si, proto svůj systém (na který nedám dopustit) a o něj bych se s vámi chtěla podělit.

Syn má všechny hračky roztříděné v krabicích (mám 4 krabice) jsou středně velké. A tam má téměř všechny svoje hračky. Hračky průběžně probírám, a ty které už nejsou k jeho věku vyřazuji. Takže chrastítka jsem už dávno schovala. Zhruba každý třetí den ty krabice měníme.

Mohlo by Vás zajímat: Jak dětem zařídit ty nejkrásnější Vánoce?

Máme je nahoře na poličce a vždy synovi dáme jednu. Pohraje si. A skutečně si s nimi hraje. Vybere si jakou zrovna chce a hračky využije naplno. Už nejsou jen rozházené a netknuté! Když  ho to nebaví tak jednu krabici uklidíme a vyměníme za druhou. Hračky se mu tolik neokoukají.

Co nám přinese Ježíšek?

Je dobré si udělat seznam všeho, co si vaše dítě přeje > co by se mu líbilo. Ale určit si limit. A postupně vyškrtávat.

My máme pro syna asi 7 dárků. Všechny skutečně promyšlené a s účelem 100% využití. Ale už teď vím, že by mu stačil jen jeden, protože až spatří mašinku tak vše půjde stranou. Tento dárek musíme schovat asi až na nakonec.

Heslo letošních nejen Vánoc na závěr:

Dítě nepotřebuje hromadu dárků, ale potřebuje Vás a Váš čas!

Přidat komentář