Co dělat, když dítě odmítá jíst?

Co dělat, když dítě nechce jíst?
Autorem Kristina F

Existují děti, které do jídla nikdo nutit nemusí, sní vše, co mají na talíři. Existují, ale i děti, které při pohledu na talíř začínají kňourat, nechtějí jíst. Co dělat, když dítě nechce jíst? Pro rodiče takovýchto dětí, kteří jsou už často zoufalí, máme pár tipů, které mohou pomoci.

Začínáte s příkrmy?

Válka s jídlem může začít už při prvním seznámení dítěte s jiným pokrmem než je mateřské mléko. Proto je důležité při zavádění prvních příkrmů obrnit se hradbou trpělivosti. Úspěch je, když dítě nové jídlo alespoň vyzkouší. Nemusí ihned napoprvé sníst celý talíř. Jedna lžička je úspěchem. Dítě nebojuje jenom s novým jídlem, novou chutí, ale taky s novým způsobem příjímání potravy. Musí si zvykat na lžičku, namísto prsu či láhve.

Je to jiné, je to nové

I konzistence je jiná. Strava bývala tekutá, nyní je hustší. Chuťové buňky dítěte jsou netknuty, neposkvrněné. Chuť nového jídla tedy dítě vnímá intenzivně. Nemusíte mu proto tento nový zážitek jakkoliv znechucovat křikem, stresem či nervozitou. Z jídla se tak díky tomu může stát strašák, který dítě odradí. Ani vás jako rodiče by neměl první neúspěch s příkrmem ovlivnit a odradit.

Děti potřebují příkrmy ochutnat několikrát. Musí si na chuť zvyknout a pak budou jíst bez problémů. Jako problém se může jevit chuť. I malé děti mají své oblíbené chutě. Nemá vaše ratolest ráda mrkev, ale kašičku sní bez protestů? Pak mu lstivě zamíchejte trochu mrkve právě do oblíbené kašičky.

Když dítě nechce jíst, buďte rafinované

Podobně to dělejte i s jinými surovinami. Pro přípravy prvních příkrmů je vhodná zelenina s jemnou a nasládlou chutí, například hrášek, mrkev, dýně či cuketa. Vyzkoušejte, co vašemu malému gurmánovi bude chutnat.

Čtěte: Tohle jíst nebudu a oblékat se taky nebudu!

Kojíte-li, pak začínejte s příkrmem a poté jídlo dokončete kojením, jestliže příkrm dítě neuspokojil. Nikdy to nedělejte opačně. Děti mohou reagovat špatně také na konzistenci příkrmů.

Zeleninu a ovoce můžete jednoduše podávat z láhve. Důkladně a na jemno vše rozmixujte, pokud je příkrm hustší, přidejte vodu, ve které jste zeleninu vařili. Na počátku je možno přidat i mléko, příkrm se tak zjemní a dítěti bude víc chutnat.

Výhodou je, pokud stále kojíte. I když si dítě zvyká na příkrmy obtížně a sní toho opravdu málo, mateřské mléko mu dodá vše, co potřebuje. I po prvním roce je pro výživu dítěte velmi významné. Pokrývá denní dávku vápníku, kyseliny listové, vitamínu A, B12 či vitamínu C.

Talíř vždy nemusí zůstat prázdný

Pečlivé maminky si dávají na přípravě dobrého jídla pro své potomky záležet. Kvalitní suroviny, zdravé vaření v páře, hezké aranžmá na stole. Je opravdu nadlidský výkon dítě přimět k jídlu, když není příliš velký jedlík.

Je dobré jídlo dítěti servírovat na talíři, který si vybere. Dávejte mu menší porce, když mu na talíř dáte velkou hromadu, odradí ho to dřív, než vůbec začne s ochutnáváním. Pořád jí a jí a jídlo na talíři nemizí. Ve výsledku dítě sní stejné množství, jen mu jej dejte častěji a po menších porcích.

Když dítě nechce jíst nenuťte ho

Je-li dítě zdravé, dobrovolně nehladoví, proto když  dítě nechce jíst, ho do jídla nikdy příliš nenuťte. Mezi jednotlivými jídly dítě nezacpávejte sladkostmi, pochutinami a podobně. Jestliže nechce jíst, tak nebude jíst ani sladkosti. Dítě zkrátka nemusí pociťovat hlad, nenuťte ho.

Na další jídlo dítě zkrátka musí počkat. Jestliže vaše dítě odmítá systematicky určitá jídla, musíte se jako rodiče smířit s tím, že mu prostě nechutnají. Ostatně ani dospělí nejí všechno.

Osvědčený způsob, jak dítě naučit jíst, jsou rodinné snídaně, obědy či večeře. Nepřipravte jej o ně, naopak zkuste jeho režim přizpůsobit jídlu s rodinou. Na jídlo si najděte čas, televizi či noviny nechte na později.

Když dítě nechce jít, nechte ho jídlo zkoumat

Malým dětem dovolte, ať si s jídlem na talíři maličko pohraje. V dítěti je důležité probudit přirozenou chuť k jídlu, to, že jídlo osahá či vám jej podá, neznamená, že mu nechutná a nesní ho. Dejte dítěti vlastní misku, talíř a lžičku. Ať získá pocit, že se rovná dospělým.

Některé děti doma jíst odmítají, ale ve školce s tím problém není. Skupinka vrstevníků, kteří dělají stejnou věc, je motivuje. Když dítě vidí, že všichni jí stejné jídlo, obvykle se i ono samo přidá.

Jak na nechutenství?

Když dítě nechce jíst může to mít řadu příčin. Několikadenní nechuť k jídlu obvykle bývá průvodním projevem růstu zoubků, horečky či jiné nemoci. Pokud to trvá déle, pak je dobré vyhledat lékaře, ten zjistí, jestli se jedná o něco vážnějšího.

Existují však děti, které toho prostě sní méně, než jiné děti. Jsou horší jedlíci a není k tomu potřeba žádná příčina. Nechuť k jídlu také může znamenat, že dítě jednoduše nemá hlad. Proto je dobré jej respektovat a jídlo mu nenutit.

Citlivé děti mohou reagovat na stresové situace (změna prostředí, napětí v rodině, konflikty ve škole či školce) odmítáním jídla. Nechutenství zmizí ve chvíli, kdy se problém vyřeší. Druhý a třetí rok je u dětí „obdobím vzdoru“. Vzdor se může projevit také v odmítnutí jídla.

Agrese za stolem, rozhazování jídla, křik, změna chuti, apetitu. Není to nic výjimečného. Výhrůžky, nátlak, vydírání nepomáhají, spíše to má opačný efekt, dítě si může jídlo spojovat s nepříjemnými situacemi a jeho nechutenství se zhorší.

Pravidelnost prospívá

Dětem prospívá pravidelnost, mají ji rády. Snídaně, dopolední svačinka, oběd, odpolední svačina, večeře. Jaké stravovací návyky si v dětství vytvoříte, takové vám přece zůstanou. Proto je dětem vštěpujte již od malička. Dítě nebude dobrým jedlíkem, když vy sami doma jíte rychle a občas.

Stravovací rituály jsou i určitá pravidla, především, co se výběru potravin týče. Nemůžete po dítěti chtít, aby se naučilo chroupat mrkev, když vidí, jak se jeho rodiče u televize ládují chipsy a čokoládou.

Naučte své dítě správně jíst ještě tehdy, kdy máte jeho stravovací návyky ve své moci. Zůstane mu tak dobrý základ v pravidelnosti a výběru potravin. Každé zdravé dítě se rodí s přiměřenou chutí k jídlu, tedy s takovou chutí, díky níž narůstá na váze a která je pro něj přiměřená. Proto je důležité dítě v tomto ohledu respektovat.

Přidat komentář

Komentářů: 27

 • Dobrý den, synovi budou v červenec tři roky a váží jen 10kg, tu váhu si drží uz nějakou dobu, nepribira , ale naštěstí ani nehubne, ale i tak je hrozně hubený. Asi od 9mesicu zlobí s jídlem, ji málo, měl sice období, kdy jedl víc, ale poslední rok se to zhoršilo, jsou dny kdy ji víc a pak dny, kdy sní třeba jen lžičku polévky k obědu, nebo druhé jídlo nejí skoro vůbec, nebo ke snídani si jednou kousne a nechá to, když má pečivo, tak raději suché, občas nějakou šunku, ale taky hrozně málo. Jogurty a pudinky naštěstí ještě ji.ovoce a zeleninu málo. Ale sladké by jedl, dávám jen za odměnu. Kdy mu bylo 11mesicu, byli jsme na enterologii, prošel různá vyšetření, ale nic nezjistili. Ale i tak mám pořát strach, ze je něco špatně i kdyz na nic nepřišli a podle rodičů jsem taky nechtěla jíst. Výška zatím odpovídá věku, ale z te váhy jsem nešťastná. Vůbec nevím co dělat aby jedl víc. Musím přiznat, ze občas už to nevydrzim a vynadam mu i kdyz bych neměla. Ani vyhladoveni nepomáhá. Děkuji za radu

  • Ahoj syn má tedy dva roky a važí asi 11kg (takže ja na tom lépe) ale já teď za vším vidím alergii. Vždy jedl málo. Co se přišlo na alergii na mléko tak jí lépe. Co jsem pročítala různé články tak za alergií může stát cokoliv od změny chování, špatné trávení > i že dítě špatně jí a nepřibývá. Nejčastější alergeny jsou mléko a lepek.Při podezření se dá zjist z krve nebo eliminační dietou > na 4-6 týdnů (z mé skušensoti stačí i 1-2 týdny) vysadíte ,,podezřelou´´ potravinu. Osobně bych zkusila vyřadit mléko (ale nejsem odborník) Syn má nejraději lipánky, a má rád sladké > tzn buchty. Pil každý den cara s mlékem a to zbožňoval. Nkědy z acelý den sněld právě jogurt/tvaroh a téměř nic jiného a alergii má. Naštěstí jen ,,mírnou´´ takže jsem vysadili jen čistě mléko a obden jogurt dostává. Ale jak jsem se zmiňovala lépe jí, ustali mu záchvaty vzteku, kdy přestával dýchat a modral. Já teď už vidím ve všem potenciální možnost alergii a nejsete první komu tak radím :-). Kdyby jste se rozhodla to ,,zkusit´´ či zjistit. Dejte vědět jaký je výsledek 🙂 > Děkuji, Přeji ať syn brzo začne jíst

 • Dobrý den obracím se na vás s prosbou co mám dělat se synem kterému je 11let a váží jenom 25kg a je hubený a málo měří odmítá mě jíst veškeré ovoce a zeleninu a jeho jediné jídlo je smažený kuřecí řízek a trochu kaše který ani kolikrát nesní.Má rád jenom sladké a to například palačinky bez marmelády a jen posypané kakaem a na tom šlehačka a každé ráno snídá jenom kakao a suchý rohlík jelikož jsem rozvedený a mám ho jednou za 14.dní na víkend .Když mu dám na talířek nakrájené jablko a položím ho vedle něho tak mu to vadí a odchází od stolu.Nevíme se svou přítelkyní co sním,jeho matka nemá zájem to řešit a už jsem zkoušel sním navštívit psychologa a měl sním řeč řekl že se polepší ale nic se vůbec nezměnilo mohu vás prosím poprosit o radu anebo o kontakt na někoho kdo ho z toho dostane.Předem děkuji za odpověd

 • Dobrý den, i já se přidám s prosbou o pomoc. Náš malý (7m),narozen v termínu, porod i adaptace v pořádku, od narození na odstrikanem MM z láhve, neurologické komplikace po 1.hexe (změna chování, třes končetin i těla….vyšetření na neurologii proběhlo, opakované EEG bez nálezu, je přítomna axiální hypotonie). Cca měsíc po očkování snížení chuti k jídlu, zkoušeli jsme i UM a množství vypitého mléka bylo treba poloviční než by být mělo. Řešeno s pediatrou, několik hospitalizací, kdy to nikdo resit nechtěl, ze kdyz ji alespon ve spánku v noci, že to stačí a ze asi nemá hlad. Před Vánoci jsme byli tyden v Motole, jde proběhlo opakované EEG, UZ břicha, kde nalezeny kamínky a písek ve žlučníku, jinak vše více méně v pořádku, odjížděli jsme s tím, že pokud nebude jíst, mám ho sondovat… Zpočátku jsme doma sondovali cca 3x v týdnu jednorázově, ale nyní již nesonduji, byl to stres pro malého i pro mě a rodina byla též proti, malý nehubne (8140g a 71cm v 7m), takže prostě zkoušíme nabízet příkrmy, je plně na UM. Lžičku příliš netoleruje, vezme si někdy 4 lžíce, nekdy pusu neotevre vůbec, mléko pije stále malo (cca 500ml denně), nejí ani zeleninu ani kaši ani ovoce ani jogurty. Už nevím jak na nej.

 • Dobrý den.Mám tříletou vnučku a špatně jí.Chodí do školky a když jedno z dětí řekne že je jídlo hnusný,tak to prostě nesní.Protiví si ho a začne se jí navalovat.Poradíte mi co máme dělat? Moc děkuji.

 • Dobrý den,
  prosím o radu. Můj syn, 7 let nechce skoro nic jíst. Do 3,5 let jedl všechno, ale opravdu cokoliv jsem mu dala. Potom začal chodit do školky a jídla začal ubírat a ubírat a dnes má v oblibě asi 5 jídel, které mu vařím stále dokola. Problém je, že nelze jej donutit něco sníst ve škole. V jídelně se mu zvedá žaludek a není ochoten ani ochutnat to co mu doma chutná. Nevím už si s ním rady, má asi nějaký blok. Je živý pouze z pečiva, jogurtů a pěti hotových jídel, které musím uvařit já a nikdo jiný.
  Ovoce a zeleninu nepozře. Zacpe si pusu a vyhrožuje zvracením.
  Nevím si rady, jak ho naučit zase jíst pestrou stravu a nebo alespoň ochutnat jídlo, které se mu dá talíř.
  Děkuji za jakoukoliv radu, s pozdracem Jana S.

 • Dobrý den,
  prosím o radu, mám 11m dcerku, která teď velmi špatně jí.
  Ještě cca před dvěma měsící jedla vcelku dobře a pravidelně pak jí asi 14 dní trapily afty takže nechtěla nic jiného než UM. Teď jsou afty pryč ale dcerka odmítá zeleninové a masové pokrmy jediné co sní je banán a předem povařené jablko a hruška.
  Nevím co mám dělat mám vynechat ovoce aby snědla i zeleninové pokrmy?
  Máme tento režim:
  7 hod. 210ml. UM, 10 hod. 100 ml ovoce, oběd odmítá, 16 hod. ovoce a v 19 hod. 210 ml. UM
  Velice Děkuji za radu
  Eva

 • Dobrý den,
  potřebovala bych poradit s dcerou 4,5roku.Asi do 2 let jedla vše,pak začala postupně zjišťovat co jí víc chutná,co méně….dnes je jídlo každodenní problém.V září 2015 nastoupila do školky kde je denně 8 hod a pouze pije,jídlo skoro žádné,z ovoce pouze jablko,zelenina žádná,maso absolutně odmítá!!,občas jen příloha brambor,rýže…
  Ve školce udělala párkrát dost velkou hysterii kvůli jídlu (špatně zvládá svoje emoce)takže učitelka jí zatím nechává v jídle volnost…
  Potom vše dohání odpoledne doma,v podstatě do 19h než jde spát chce jenom jíst (jogurt,pečivo,sýr..)navíc má dost nepravidelnou stolici,jde 1x za týden někdy i za 10dní!
  Neplatí u nás že v kolektivu se naučí jíst,spíš naopak,mám pocit že má určitej blok…
  Váží 20kg,hubená není.Máme ještě jednu dceru 7,5let ta má také problémy s jídlem,váží 21kg,hubená je dost.
  Jsem z toho docela unavená,každý den řešíme jídlo…obě dcery jsem bez problému kojila přes rok,jako batolata jedli vše…
  U stolu jsem dost nekompromisní chceš – nechceš!odejdi od stolu..nevím zda to není špatně.
  Děkuji za radu Iva

  • Zdravím vás Ivi, dnes, jsem si všimla vašeho komentáře, odpověď na váš dotaz vám během víkendu zašlu na zadaný e-mail :-). K.

 • Dobrý večer,mám dceru a jsou jí 2 roky. Má 11kg a 88cm. Celkově je ok. Je to střašně hbité dítko a nezastaví se. Stavbu těla bude mít po mě(drobnou).
  S jídlem máme ten samý problém. Neposedí,nechce maso (rozte ji v puse a pak ho vyhodí),jogut jen bílý nebo úplně rozmixovaný. Jinak se kucká a blinká.Smetánky a Matyldu atd. to jí. Když má namazaný chléb s marmeládou nebo medem tak něco sní. Ale když dostane šunku,sýr, pomazánku,….. tak to okouše a nechá. Trochu jí jedou více přílohy a polévky. No ve zkratce,už se i vzteká jen, když dám talíř na stůl.Ovoce a zeleninu trochu jí. Samozřejmě, když jde o mlsání a sladkosti, to by byla bezedná.
  Když jsem šla na ní po dobrým,tak to šlo jen chvilku. Výhružky ohledně hraček,že je dám dětem, které pěkně hamají zatím fungují. Ale je to hnusný. Už nevím co a snažím se nevypěnit. Chi to řešit než půjdem do školky. Díky za pomoc Jana

 • Dobrý den,i ja se na vás obrátím s poprosím o radu. Mám syna 3 roky,již chodi do školky. Zhruba od roka a půl začal odmítat spousty jídel,bohužel mu to vydrželo dodnes. Myslím že v te době jsme to zavinili i my rodiče, protože jsme ho do jídla nutili.každopádně od toho věku nejí žádne ovoce ani zeleninu, těstoviny, knedlíky, polévky, pomazánky, nic. Naopak ale miluje maso, za co jsem velice ráda, omáčky ji pouze nektere a to s ryzi a na svačinky povětšinou jen lucinu. Poradíte Prosím jak se pokusit o to aby zkusil např. Ty těstoviny ,je to takova základní surovina,kterou mají často ve školce (tam samozrejme taky nejí vůbec ). Má odpor cokoli i vyzkoušet a ja už jsem také rezignovala. Prospiva velice dobře, ve 3 letech má 20 kilo. Budu velice vděčna za Vasi odpověď. Děkuji, Vargová

 • Dobry den. Nevim zda muj dotaz je na dane tema. Syn 8mesicu, zacali mu rust zoubky a tak odmita jist. Ale nejvic me trapi ze nechce ani mleko(stale kojim). Jak dlouho to muzu nechat a kdy bych uz mela jet k lekari? Mam obavy ze ztratim mleko, umele mi nechtel ani predtim.
  Děkuji za odpoved Růžičková

 • Dobrý den, potřebovala bych poradit, dcera 2 roky odmítá od malinka ovoce v jakém koliv stavu, přesnídávky, pyré, syrové vařené zkrátka nic, jako malá dostala pár lžiček přsnídávky, vařené ovoce a rozmixované, otřepala se a nic, následně měla opruzeniny na zadečku, je nějaká rada jak na ni?Moc děkuji Katka

   • Dobry den prosím vás chtěla bych moc moc poradit narodila se mi dcera a kojila sem vše bylo v pořádku ale pak se odtahovala od prsa a řvala a knourala tak sem na to uz nemela a presly sme na sunar vše v pohodě a za měsíc znova nechtěla a řvala vyzkousela jsem vše hny mléka a nic vidí mléko a řve od 4 měsíce sme mely přejít na mlecne výrobky jogurty atd vše bylo v pohodě snedla i 200g jogurtu a nyní ma dcera skoro 9 mesicu rostou ji zoubky ale uz 14 dni bojujem s jídlem ani jogurt ani krupice ani puding ani presnidavky proste nic kdybych ji nedala najíst 2 dny neohlasi se ze ma hlad je vesela viklada ale to jídlo je hrůza uz nevím co s tím a nemam trpělivost občas mi ukapne i slza s toho ze neji prosím porad te mi dekuji moc

 • Dobry den, potřebovala bych radu. Můj syn 2,5 roku mi asi rok odmita jíst ovoce i zeleninu. Jako malý mi jedl úplně vše. Teď nesni nic. Ani v polevce ani syrove. Nespapa ani pyré z ovoce ani přesnidávku. Už nevíme jak na něj. Pokaždé je to pláč . Předem Vám děkuji 🙂

 • Dobrý den, paní Farkašová,

  potřebovala bych rovněž poradit ohledně nechutenství mého syna. Synkovi je nyní 13 měsíců a opravdu hodně zlobí s jídlem.
  Ze zdravotního hlediska, díky bohu, nebyl zatím zjištěn žádný zdravotní problém, přesto jí syn stále méně a méně .

  Každodenní jídlo je ze současného pohledu pro mě boj dostat do něj alespoň pár lžiček pokrmu. Moc se mi to však nedaří, i když se ho snažím zabavit hračkami, povídáním atd. Je pravda, že ho stále ještě kojím (nyní 1x ve dne a 2-3x za noc), ale už mu to nemůže stačit a hubne.
  Když ho posadím do stoličky, tak se ihned stočí stranou, abych viděla, že jíst prostě nebude a nechce ani moc otvírat pusu. Při jídle mi navíc rukou bouchá do talíře, hází mi tam hračky, snaží se misku vyklopit, abych mu asi dala pokoj. Vydrží klidně i 6 hodin bez jídla, pak si pár lžiček tedy milostivě dá. 🙂
  Největší problém je u oběda, který poslední dobou hodně odmítá. Jogurty a pribiňáčky zatím jí.

  Protože už syn začíná zpomalovat ve vývoji a je hodně droboučký ( ve 12m jen 72 cm a 8,8 kg), potřebovala bych z psychologického hlediska poradit, jak na něj, aby se to zlepšilo.
  Je pravda, že jsem vždy naštvaná, kdy se s tím obědem vařím a on pak vůbec nic nechce, i když je to moc dobré. Snažím se ovládat, ale už to moc nedávám a jsem psychicky na dně.

  Předem moc děkuji za Vaši radu!

  S pozdravem

  Eva Jasanská

   • Dobrý den,

    mám s dcerou téměř stejný problém, jako paní Eva. Dceři je 12 měsíců, ze lžičky odmítá jíst (jen občas a po dlouhém přemlouvání si dá jogurt) a když už něco sní, tak jedině rukama. Okurku a rohlík sní téměř vždy, ale s ostatním jídlem je to vyloženě o náladě: některý den všechno jídlo odhazuje, jindy jí třeba třikrát denně. Vždy jsou to ale malá množství.

    Od narození bez problémů kojím, UM odmítá. Velmi dobře přibírala až cca do 9M (10kg), od té doby váha více-méně stagnuje, jak se začala hýbat. Z čeho čerpat ale zatím pořád má 🙂

    S jídlem zřejmě souvisí i noční (ne)spaní: budí se co 2h a chce se kojit.

    Do 8M měla o jídlo (i ze lžičky) zájem a postupně jedla větší a větší porce (cca 300g/den), od 8.5M najednou během týdne přestala chtít jíst, a to zatím trvá.

    Budu moc ráda za Vaši radu!

    Hezký den

    Petra

 • Dobrý den, také bych potřebovala poradit nebo alespoň povzbudit. Mám 9m syna, který odmítá jíst. Měří 75cm a má 7,7kg. Doktorka si nás pečlivě hlídá, musíme jezdit každý měsíc na vážení, ale nic mi neporadí ani nevyslechne. Jen opakuje naučené fráze co by měl jíst…. Když za dva měsíce přibral jen 100g , řekla ať přejdu na UM. (Kojila jsem už jen 2x denně). Jsou to 3týdny. Láhev dlouho odmítal, ale nakonec se naučil. Každopádně teď už toho lituji. Přibírat nijak zvlášť nezačal a mléko pije jen v ,,polospánku´´. Krásně jedl zeleninu, ale nechtěl kaše na noc. Teď se to obrátilo. K obědu nic nesní, tak 4 lžičky. Někdy to vypadá, že se mu zvedá žaludek. Jak jíme: 03-04hod. UM 160-200ml jak kdy, občas se mi povede i UM po probuzení 07.00hod. 9,30hod pribináček 80h (na doporučení dr., jogurty odmítá), nejhorší je dostat do něj první lžičku, pak už ho sní. 12,30hod se mu snažím dát oběd, ale jak jsem psala, sní max. 4lžičky, vypije trošku vody cca 10ml. 15-16hod svačina 1/2 přesnídávky taky občas… 18.00hod krupicová kaše dělaná z UM z 90ml, 20.00hod. UM 160-200ml. Pak jde spát. Opravdu je to s ním boj. Kdykoli jsem mu chtěla dát přes den UM (když nic nesnědl), tak odmítá. Máte pro nás nějakou radu? Banán taky nejí.. Kdyby nás alespoň nestresovala dr., že je to strašně málo .Mnohokrát děkuji Veronika P.

 • Dobrý den má již od malička problém se synem 8let odmítá od malička maso a vůbec veškerý jídlo je prolém i to který uvařim doma sedí u něj i 1.5 protže ví že aspoň trochu musí sníst… Svačiny, obědy ve škole vyhazuje celé v polívce je zelenina omáčka se mu nelíbí uzeniny nejí ze zeleniny jen syrovou papriku okurku mrkev z ovoce jen jablka… Mléko pije po litrech jogurty nejí jsou v něm kousky ovoce… Pokud si do pusy strčí o trošičku větší sousto hned se mu zvedá žaludek… Naše pani Dr. tvrdí že je to v pořádku je zdravej a prospívá do jídla v žádnym případě nenutit… Ale mě se to v pořádku nezdá… V podstatě je živej jen ze suchýho pečiva mléka a příloh.. Můžete mi prosim poradit co sním protože já už vyzkoušela snad všechno… Děkuji

 • Krásný den přeji. S článkem víceméně souhlasím. Je to jako se vším, dítě se snaží dělat to, co dospělý, takže i jíst 🙂
  Ale s jednou informací silně nesouhlasím. Pokud se s příkrmy u kojených dětí začíná, tak se jen zkouší chuť, k najedení ještě dlouho nestačí. Takže rozhodně dřív nakojit a pak si „pohrát“ s jídlem. Aby bylo dítko spokojené a nebyl to pro něj stres-proč najednou nedostanu prso?
  A dávat zeleninové kaše v lahvích s dudlíkem, to snad ne…
  Celkově je mnohem lepší začínat s příkrmy metodou zvanou BLW, Dítě jí rovnou to, co dospěláci a ve stejnou chvíli, takže se cítí součástí smečky a odpadají právě problémy s odmítáním jídla.
  Lída K.

  • Lído, děkujeme za váš názor a také rady, které mohou pomoct dalším maminkám.

   Zdravím vás, Kristina