Blogerka Katka – Proč a jak odpouštět sobě a ostatním?

Blogerka Katka - Proč a jak odpouštět sobě a ostatním?
Autorem Kristina F

Nosíte si v sobě křivdu či bolestivé emoční zranění z minulosti? Zazlíváte něco svým rodičům, spolužákům či se vás dotkl svojí reakcí cizí člověk na ulici? Máte pocit, že si rozhodně nezaslouží vaše odpuštění? Ale koho tím trestáte?Trestáte nejvíce sami sebe. Tím, že setrváváte v minulosti a neustále se k těmto nepříjemným situacím vracíte. Jste nešťastní, zklamaní, zahořklí a ovlivňuje to váš vztah s danými osobami i v přítomnosti.

Začněte u sebe

Abyste dokázali odpouštět ostatním, nejprve se musíte naučit odpouštět sami sobě. Pokaždé, když máte pocit, že jste něco pokazili nebo mohli udělat lépe, řekněte si, že i přesto se máte rádi. V tu chvíli jste dělali to nejlepší, co jste mohli a zejména chybami se člověk učí. Žádná vaše životní etapa a zkušenost nebyla nahodilá, měla přijít. A je na vás, abyste se i k nepříjemným událostem postavili čelem a něco se z nich naučili. Vzali si z nich to přínosné a zbytek berte jako daň za váš osobní vývoj a růst.

Je jenom ve vaší moci někomu odpustit a má to své výhody:

 • oprostíte se od bolesti
 • zvýšíte si sebevědomí
 • zlepšíte si své osobní vztahy
 • budete celkově spokojenější

Dalším příznivým efektem, které s sebou odpuštění nese, je zvýšení imunity a prevence proti nádorovým onemocněním viz přednáška 7 bran imunity, imunologa MUDr. Jana Šuly. Uvědomte si, že máte na výběr. Jediné, co potřebujete je snaha odpouštění začlenit do vašeho každodenního života.

Co se stalo, nejde odestát

Nemůžete změnit, jaký kdo je, jak se chová, jak přemýšlí. Ale co změnit můžete, je váš postoj k danému člověku. Zkuste se do něj vcítit. Snažte se pochopit, proč říká, co říká. Jaké měl on dětství, jaké má životní zkušenosti, které ho formují? Vyndejte si z hlavy domněnku, že daná osoba je zlá a chce vám škodit. Neobhajujte ji, jen se vciťte.

„Když někomu odpouštíte, neomlouváte tím jeho chování. Vaším odpuštěním pouze zabráníte, aby jeho chování zničilo vaše srdce.“Táňa Keleová-Vasilková – slovenská spisovatelka

Lidé si často neuvědomují, jaká jsou slova mocná zbraň a že jimi mohou druhým velmi ublížit, aniž by to vůbec měli v úmyslu. Pokuste se zamyslet, jakým způsobem byste za to, co se stalo, mohli být sami zodpovědní. Co jste mohli udělat, abyste tomu zabránili a jak tomu zabráníte příště? Nejste oběť, jste spolutvůrce. Uvědomte si, že co se stalo, už nezměníte. Už to dávno skončilo a žije to dál už jen ve vaší mysli. Způsobuje to stres a smutek. Z minulosti si vezměte ponaučení a vraťte se do přítomnosti.

„Odpuštění sice nezmění minulost, ale dává šanci budoucnosti.“

Jakými technikami odpustit

V praxi můžete využít dvě techniky:

 • Pusťte a buďte volní – v mysli si představujte, že dotyčného člověka nebo situaci házíte do vody a necháváte po proudu odplout. Všimněte si, že slovo odpustit v sobě skrývá slovo „pustit“. Při odpuštění jde z části o to, pustit něco, co vás tíží.
 • Havajskou techniku Ho’oponoponoopět si představte člověka, kterému chcete odpustit a řekněte mu:
 1. Miluji Tě
 2. Prosím, odpusť mi
 3. Děkuji, že mi odpouštíš
 4. Je mi to líto
 5. Děkuji
 6. Miluji tě

Přidat komentář