Blogerka Katka – Máme rádi rozhledny aneb pěší turistika s dětmi

Máme rádi rozhledny aneb pěší turistika s dětmi
Autorem Kristina F

Jedna z našich oblíbených rodinných činností, je aktivní trávení volného času v přírodě. Děti jsme od mala vedli k pohybu. Kočárek jsme nepotřebovali od jejich 2,5 let. V tomto věku ušly bez problémů svůj první kilometr a další postupně přibývaly.

Pěší turistika

Když byly synovi 3 roky, tak během jednoho dne na dovolené ušel, bez újmy na zdraví a náladě, 9 km. Od té doby provozujeme pěší turistiku po bližším i vzdálenějším okolí. Pravidelnost a postupné zvyšování zátěže se ukázalo přínosné, když jsme na jedné z dovolených museli během dne zvládnout 20 km, protože očekávaný autobusový spoj nedorazil.

Naše oblíbené cílové destinace jsou často rozhledny. Turistická značka k nim většinou vede stínem klidným lesem a je z nich úžasný rozhled do kraje. Máme štěstí, že v našem okrese je v relativně blízkém okolí rozhleden hned několik a další se plánují stavět.

Vyrazte za zábavou – Tip na výlet – HEIPARK Tošovice

Tipy na rozhledny v okrese Blansko a Brno – venkov

  1. První rozhledna, kterou jsme s dětmi navštívili, byla dřevěná rozhledna nad obcí Spešov. Nabízí výhledy například na město Blansko a městys Rájec-Jestřebí. Je odtud vidět i rozhledna Podvrší u Veselice. Vstup je volný a rozhledna je přístupná celoročně.
  2. Rozhledna Malý Chlum – i přes svou malou výšku 9 metrů nabízí překvapivě daleké rozhledy na českomoravskou vrchovinu – Lysicko a Blanensko. Věž je volně přístupná, pečuje o ni obec Obora.
  3. Rozhledna Babí lom u Lelekovic – je 15 m vysoká válcovitá věž z betonu s železným ochozem. Tato rozhledna je součástí unikátního skalnatého hřebenu z období devonu, který je vysoký 562 m n. m. (Adamovská a Drahanská vrchovina). Za krásného počasí je vidět město Brno, Pálava se zříceninou hradu Děvín, jaderná elektrárna Dukovany a za velmi dobrých podmínek lze spatřit i 200 km vzdálené vrcholky Alp.
  4. Alexandrova rozhledna – kamenná rozhledna s výhledem na Pálavu, někdy také nazývaná Alexandrovka, se nachází na okraji CHKO Moravský kras u města Adamov ve výšce 496 m n. m. Rozhledna nabízí výhled, který se otevírá zejména jižním směrem a kromě samotného Adamova je vidět velká část města Brna, Pálavské vrchy a za extrémně dobré viditelnosti, která nastává jen několikrát ročně, je možné vidět vrcholky Alp.
  5. Rozhledna Žernovník – její celková výška je 15,5 m. Nosnou konstrukci šestiboké věže se stříškou tvoří modřínové sloupy a ocelová táhla. Dvouramenné schodiště a podlahy jsou pak zhotovené z dubových prken a trámů. Na vyhlídkovou plošinu, která se nachází v nadmořské výšce 455 m vede celkem 63 schodů. Z vrcholu se otevírá kruhový rozhled po širokém okolí Žernovníku. Hlavní pohledy jsou západním, severním a východním směrem ke Svratecké hornatině, Drahanské vrchovině a na Hořický hřbet. Rozhledna by měla být celoročně volně přístupná.
  6. Rozhledna Podvrší – stavba stojí na betonových základech a jejich součástí je ocelová armatura, která současně slouží k uchycení nosného stožáru. Vlastní schodiště na zastřešený vyhlídkový ochoz, nacházející se ve výšce 32 m nad patou stavby, je vedeno ve šroubovici, v kterou přechází plynule po vystoupání z úrovně podlahy zděné stavby nad její střechu. Ocelové schodiště pro výstup na vyhlídkový ochoz o kapacitě 27 osob má celkem 168 roštových schodů s odpočívadly. Vyhlídkový ochoz, se nachází v nadmořské výšce 621 m.

Z ochozu můžeme při dobré viditelnosti vidět celé území CHKO Moravský kras, od Helišovy skály po Hády. Ze vzdálenějších míst chladící věže jaderné elektrárny Dukovany,  Pálavské kopce u Mikulova, nejvyšší vrchol Drahanské vrchoviny – Skalky u Benešova s meteorologickým radarem v nadmořské výšce 735 m.

„Všechny knihy zežloutnou, ale kniha přírody má každý rok nové, nádherné vydání.“

Přidat komentář