Blogerka Katka – Jak a kde najít svoje životní štěstí

Blogerka Katka - Jak a kde najít svoje životní štěstí
Autorem Kristina F

Spousta lidí hledá svoje štěstí v budoucnosti. Říkají si: „Jé to budu mít spoustu volného času až děti vyrostou, jé to budu šťastný až budu v důchodu zahradničit. Ještě tohle a tamto a můj život bude dokonalý.“ Pak přijde den D a hodina H, nastane vytoužený okamžik a najednou člověk znejistí. Kde že je to štěstí? Naplnění nepřichází.

Vkládali jste nereálná očekávání do budoucího okamžiku, byli jste si tolik jistí, že jen tato skutečnost vás ke štěstí přivede. Teď zažíváte zklamání, radost není dostatečně velká. Jaktože jste se třeba ani po dvaceti letech doufání svého štěstí nedočkali?

Nehledejte štěstí v budoucnosti

Mnohem důležitější než cíl, je cesta. Štěstí nikdy nemůžete najít v budoucnosti, budoucnost zatím neexistuje. Štěstí můžete zažít jen tady a teď. Proto se snažte najít si něco pozitivního, nebo zažít něco obohacujícího každý den. Nečekejte, až za půl roku pojedete na vysněnou dovolenou k moři.

Může se totiž stát, že před cestou onemocníte a nikam neodjedete, nebo nebudete spokojení se službami a ubytováním. Pak jste promarnili půl roku života tím, že jste žili budoucností a přehlédli jste spoustu krásných okamžiků, které vám mezitím přišly do cesty.

„Lidé byli mnohem šťastnější, když věnovali plnou pozornost tomu, co dělali.“Dalajlamova kočka

Stačí nebýt nešťastný

Někdy k většímu pocitu štěstí, stačí jen nebýt nešťastný. Náš pocit štěstí nebo neštěstí neutváří podmínky, v jakých žijeme, ale to, jak se na ně díváme. Když nemohu změnit situaci, mohu aspoň změnit způsob, jak ji vnímám. Někdy stačí jen vše přestat hodnotit. Nejsou totiž situace dobré a špatné, situace prostě jsou různorodé.

Jediné, co víme s jistotou, je to, že ať už je současná situace jakákoliv, dříve nebo později se změní. Nic netrvá věčně, všechno přejde. Nemoc i smutek. Pokud je vám zrovna mizerně, tak to nevadí. Zase vám bude líp, vždycky to tak přeci bylo.

Je sebeláska důležitá? – Sebeláska není hřích, je to dar

Nemá smysl si dělat starosti. Jak štěstí, tak neštěstí vychází z myšlenek. Naším úkolem je rozvíjet takové myšlenky, které vytvářejí štěstí a vyhýbat se takovým myšlenkám, kvůli kterým se trápíme. Situaci buď lze řešit a tak se o to pokusíme, nebo ji momentálně není možné změnit a tak ji prostě musíme přijmout.

„Každou minutou, kterou se trápíte starostmi, přicházíte o šedesát vteřin štěstí.“ David Michie

Nesuďte dne před večerem

Často se velmi mýlíme v našem hodnocení dané situace, když si o ní myslíme, že je špatná. Až budoucnost nám ukáže, že tehdejší ztráta zaměstnání nás přivedla k úspěchu po založení vlastního podnikání. Rozpad manželství nám zase třeba umožní pěstovat více naše koníčky, které jsme si odpírali.

Jak se projevuje nezdravé ego? – Proč je důležité kultivovat ego a rozvíjet sebelásku?

Nemoc nás může navést na změnu životního stylu, přehodnotíme priority, přestaneme se zatěžovat malichernostmi. Začneme například lépe jíst a více sportovat, což ve výsledku může vést až k prodloužení života o několik let. Všechno zlé je k něčemu dobré.

Rozdávejte štěstí a ono se k vám mnohonásobně vrátí

Nejlepším způsobem, jak sám získat štěstí, je rozdávat ho ostatním. Čím víc dokážeme myslet na to, jak zprostředkovat štěstí druhým, tím sami budeme šťastnější. Štěstí většinou vůbec nesouvisí s úspěchem nebo penězi. Mnoho lidí najde radost ze života třeba v dobrovolnické činnosti.

Všechny materiální statky jsou jen dočasné. Nic nás nemůže štěstím naplnit víc než harmonické vztahy a vědomá přítomnost v našem těle obklopeném přírodou.

„Zkušenosti nám ukázaly, že nejšťastnější je ten, kdo přinesl štěstí největšímu počtu lidí.“ Karl Marx

Přidat komentář