7 tipů na zábavné hry pro rodiče s dětmi

7 tipů na zábavné hry pro rodiče s dětmi
Autorem Kristina F

Když využijete fantazii, může se vaše domácnost, obyčejné nádraží nebo městský lesík proměnit v kouzelné místo plné napětí a zábavy!

Patlání v kuchyni

patlání v kuchyni
Děti se moc rády patlají ve všem, co má lepkavou, drobivou nebo tekutou konzistenci. Využijte toho a zapojte malého kuchtíka do vaření. Smíchejte hladkou mouku s vodou a dvěma lžícemi oleje (tím docílíte hladkého těsta, které se nebude lepit) a tvarujte kuličky, housky nebo rohlíčky. Chcete-li děti opravdu potěšit, ukažte, jak může jednotlivé výtvory ozdobit kmínem, mákem nebo sezamem.

Větší děti zabaví pečení muffinů. Příprava je velmi snadná, směs na pečení lze koupit hotovou a smíchat s vodou, což zvládne s drobnou pomocí i dvouleté dítě. Obáváte-li se, že pečení muffinů by se u vašeho raubíře setkalo s opovržením, zkuste pizzu. Jako základ vám postačí několik pšeničných tortill, konzerva rajského protlaku, šunka, sýr, kukuřice a cokoli dalšího, co mají malí mlsouni rádi. Přípravu placky nechte v plné režii malého kuchaře nebo kuchařky, vy se ujměte pouze závěrečné fáze, pečení. Pánev s rovným dnem pokapejte olivovým olejem, položte na něj placku a přiklopte pokličkou, pečte asi 3 minutky, než se sýr rozteče.

Další dobrou zábavou je překvápko na účet někoho jiného. Zapojte svého mrňouse do konspirační teorie, jejíž „obětí“ se stanou třeba prarodiče. Kupte potravinovou barvu s oblíbeným odstínem a připravte k nedělnímu obědu zelené knedlíky, fialovou bublaninu nebo modrý puding jako zákusek.

Poznávací cesta vlakem

poznávací cesta vlakem
Děti milují cestování vlakem. Cílovou stanicí může být například vzdálenější dětské hřiště, které dítě nezná, a kde je pro něj spousta nových atrakcí. Opravdovým zážitkem je potom pro děti cesta historickou tramvají, přívozem nebo parníkem. Nezapomeňte na svačinku a oblíbenou dětskou hračku a také se připravte, že vás potomek zahrne spoustou otázek, zejména pokud v dopravních prostředcích strávíte několik hodin.

Překážková dráha

Vzpomínáte si ještě na hodiny tělocviku? Inspirujte se a postavte si bezpečnou a méně náročnou variantu opičí dráhy třeba v obýváku. Jako prolézačka poslouží stůl a židle, ze sušáku na prádlo se po přehození deky stane tmavý tunel apod. Malé závodníky po každém úspěšném splnění odměňte – nejlépe ovocem, rozinkami, oříšky nebo kouskem kvalitní hořké čokolády. Dbejte na bezpečnost a děti mějte vždy pod dohledem.

Malý objevitel

malý objevitel
Vezměte děti na letiště, na dostihy, na stavbu, na psí cvičák či na okresní fotbalový přebor. Některé děti vydrží pozorovat určité činnosti docela dlouho a vy tak stihnete načerpat nové síly, v klidu vypít kelímek s kávou, vyřídit nezbytné telefony a napsat seznam nákupu.

Zasaď semínko

zasaď semínko
I když bydlíte v paneláku, můžete si udělat na okně zahrádku a pozorovat, jak se mají rostlinky k světu. Velmi vděčné jsou v tomto směru fazole, které dobře klíčí a rychle rostou, ale stejně dobře poslouží třeba pažitka, kterou si pak navíc můžete dát k snídani na chleba.

Hrajeme si na vánoce

Děti milují kouzelnou atmosféru Vánoc a za každé její připomenutí vám budou vděčné. Vyrobte s nimi z barevného papíru pár ozdobiček – papírový řetěz, vějířky, knížečky a ozdobte jimi nějakou pokojovou rostlinu. Zabalte do balicího papíru obyčejné předměty, které máte doma – staré pohlednice, fotky, zapomenuté hračky, houbičky a drátěnky na nádobí. Zatáhněte závěsy, nebo počkejte, až se trochu zešeří, zasedněte spolu s oblíbenými zvířátky ke štědrovečerní tabuli. Dárky pak rozdávejte zvířátkům a dítě nechte, ať rozbaluje – to je totiž na dárcích to nejlepší. Tohle je fajn zábava v situaci, když jsou děti nemocné, ale už nemusí ležet.

Hon na lesního skřítka

hon na lesního skřítka
Vyrazte do přírody na lov lesního skřítka. Nechte pracovat dětskou fantazii a nasbírejte všechno, co podle malého objevitele připomíná pohádkovou bytost. Kamenožrout, Maková panenka, indián, víla Amálka, Křemílek s Vochomůrkou, ježibaba nebo troll – to všechno mohou děti vidět v uschlé větvičce, hromadě šišek, kůře, mechu i suché trávě.

Přineste domů nasbírané poklady a dejte se do díla. Větší děti mohou svou představu pohádkové postavy nejprve namalovat a potom se snažit ji ze svých úlovků vymodelovat. Postačí k tomu kvalitní a rychleschnoucí lepidlo, provázek a šikovné ruce. Menší děti pak mohou nasbírat tvarově zajímavé kamínky, které s pomocí dospělého nabarví podle fantazie.

Vytvořte si stavbu století

Podívejte se, jak je to s dětskou tvořivostí. Opravdu jejich tvořivost podporujeme nebo ji pomalu zabíjíme? Více na toto téma si řekneme v Klubu dovychovaných rodičů, kde vám Milan pomůže porozumět tomu, jak vaše dítě přemýšlí.

Přidat komentář

1 Komentář