7 tipů, jak pomoci dětem zvládat jejich strachy a fobie

7 tipů, jak pomoci dětem zvládat jejich strachy a fobie
Autorem Kristina F

Dítě, které trpí strachem a fobií, postrádá sebevědomí a může se zdát nesmělé, neohrabané a podobně. Jestliže máte doma takové dítko, pak je nutné řešit situaci neodkladně. Takovéto strachy a fobie pak mohou vést k problémům daleko intenzivnějším, zejména v době, kdy dítě vyroste a stane se dospělým.

Nejčastější typy fobií:

Fobie ze zvířat, strach ze psů, hadů, pavouků, hmyzu

Pro děti je strach ze zvířat přirozený. Často se bojí psů a plazů. Můžete dítě vzít například do ZOO a o zvířatech ho informovat a vzdělávat jej. Pomozte dítěti, aby pochopilo, že zvířata jsou rovněž živá stvoření, jako my lidé, a často mají některé vlastnosti člověka.

Můžete dítěti také zvíře domů pořídit, a tím zmírnit strach a později jej odstranit úplně. Rozhodně si ale neberte zvířátko ze ZOO, takový hroch by vám doma zabral asi spoustu místa. 😀

Sociální fobie, strach ze sociálního chování a interakce

Má vaše dítě strach mluvit s kamarády? Vyhýbá se často kontaktům s lidmi, nerado předvádí školní úkoly před publikem? Jestliže ano, pak se může stát, že trpí sociální fobií. Své dítě povzbuďte, aby se zapojilo do školních aktivit, a tak si k nim vybudovalo důvěru. Chvalte ho, když když zkusí svůj strach v dětských sociálních kontaktech a činech překonat. Trénujte a zkoušejte si vše doma s nejbližším okolím.

Zdravotní fobie, strach z krve, jehel, nemocí a podobně

Má-li vaše dítě tuto fobii, pak mu trpělivě vysvětlete, že se nemá čeho bát a nemusí cítit strach. Vezměte jej do nedaleké nemocnice a vysvětlete mu, k čemu slouží injekce, proč lidé leží v nemocnici a podobně.

Je to nezbytné pro to, aby byli lidé zase brzy zdraví. Fobii to může o něco zmírnit, dítě se jí však nemusí hned zbavit. Motivací může být i odměna. Poté, co si nechá od lékaře píchnout injekci bez pláče a strachu, ho odměňte. Za každý malý pokrok dítě pochvalte, moc jim to pomáhá tyto strachy zvládat.

TIP: S návštěvami u lékaře by vám mohl pomoci tento postřeh z webináře nevýchovy

Fobie z přírodních jevů, strach z deště, vody, tmy

Strach je dobré přemoci tím, že spolu s dítětem budete poslouchat například déšť a budete v klidu. Svému dítěti řekněte, že je normální mít strach, ale že je toto počasí nebo tma naprosto běžná a bezpečná.

Je-li bouřka, respektujte obavy a dopřejte mu vaši pozornost. Obejměte své dítko před spaním, nebo počkejte do doby, než usne. Můžete to vyřešit také nočním světlem, lampičkou či jinou světelnou pomůckou pro děti.

Nejdůležitější body k tomu, aby se fobie zmírnila

Jestliže vaše dítě má nějakou fobii, vyzkoušejte následující tipy, které vám mohou pomoci strach společně překonat.

1. Naslouchejte a mluvte s dítětem otevřeně

Zeptejte se ho, proč tomu tak je. Řekněte mu, že když jste byli v jeho věku a řekli jste, co vás trápilo, bylo to lepší. Vztah mezi vámi a dítětem se posílí. Čas a to, že pro něj máte pochopení, je to nejlepší, co pro něj můžete udělat. Budete-li na své dítě tlačit a slovně jej nutit, aby se nebálo a překonalo se, může fobie zůstat napořád.

2. Snažte se pochopit situaci

Děti neustále objevují svět a je logické, že mají obavy. Buďte dítěti nejlepším přítelem, zůstaňte v klidu, pokuste se ho chápat i jeho situaci a vyjádřete mu podporu. V žádném případě si z něj a jeho strachů nedělejte legraci!

3. Neignorujte strachy dítěte

Jestliže vám dítě řekne, že má strach ze svého kamaráda, pak se snažte zjistit, proč tomu tak je. Vysvětlete dítěti, že jeho kamarád je normální člověk, stejně jako on nebo vy. Netlačte na dítě, ale zkuste mu říci, aby ve vaší přítomnosti s kamarádem zkusilo komunikovat.

4. Nezlehčujte pocity dítěte – nesmějte se mu!

Když se strachu a obavám vašeho dítka smějete, snižujete mu tím jeho sebevědomí. Nebude mít menší strach jen proto, že vy se tomu smějete. Čím víc si budete utahovat z jeho strachu a dělat je zanedbatelnými, tím více se v něm budou vyvíjet a utvářet negativní pocity.

5. Nespěchejte na dítě, aby strach rychle překonalo

Nutit dítě, aby svůj strach překonalo, není dobré. Jestliže to uděláte, pak dítě o svém strachu může před vámi přestat mluvit. Láska a podpora jsou nástroje, které jsou velmi mocné. Díky nim můžete pomoci dítku na fobii zapomenout, ale nesmíte jej do ničeho nutit.

6. Buďte svým dětem rodičovským vzorem

Správný rozhovor s dítětem může strachy usnadnit mnohem rychleji, než jiné způsoby. Promluvte si s dítětem, aby pochopilo, že strachy a fobie jsou běžné a normální. Je v pořádku se něčeho bát v mladém věku, obvykle z toho dítko docela rychle vyroste. Ukažte to například na sobě.

7. Odměňte dítě za jeho snahu a úsilí

Posilte jej a podporujte pomocí odměny za to, že se snaží zvládat své strachy a fobie. Dejte mu oblíbenou hru, jděte za zmrzlinu, zkrátka si vyberte to, co vy máte rádi. Tímto také posilujete vzájemnou důvěru a budete vědět o všem, co se u dítěte děje. Pevně věřím, že výše zmíněné tipy vám pomohou se vypořádat s dětským strachem.

 

Přidat komentář