6 tipů jak lépe pochopit sebe a své dítě

6 tipů jak lépe pochopit sebe a své děti
Autorem Kristina F

Pochopení vašeho dítěte je jedna z nejdůležitějších věcí, kterou byste se měli jako rodiče naučit. Je to velmi důležité pro dokonalou souhru s vaším dítětem. Mějte na paměti, že vaše dítě je jedinečné a takovým zůstane po celý život.

1. Pozorujte děti a učte se

Způsob, jak snadno pochopit své dítě, je jednoduchý. Prostě ho pozorujte, když si hraje, spí, jí, tahá se s ostatními o hračky. Sledujte, jak reaguje, jak se chová v různých situacích. Zkuste být chvíli víc pozorovatel, než rodič. Zjistěte, které aktivity mu dělají největší radost. Přizpůsobuje se změnám snadno, nebo potřebuje více času?

Děti se učí, jak nakládat se svými pocity a myšlenkami. Potřebuje pozornost, ale ne pozornost celodenní. Rodiče si často myslí, že dítě nás potřebuje mít neustále při sobě. Není to ale vůbec pravda. Děti potřebují určitý typ volnosti, aby se samy mohly rozhodnout, co chtějí dělat. Pokud jim neustále budeme plánovat program a budeme jim vymýšlet zábavu, budou mít problém se samy rozvíjet a posilovat fantazii.

Podpořte je tedy v tom, co by chtěly dělat, a i když se vám jejich nápad zdá nesmyslný, zkuste zapojit fantazii a podívat se na to jejich očima. Zkoumejte a objevujte s dětmi všechno. To, co pro nás dospělé je běžné a normální, je pro malé děti nové a vyzývající k objevování. Zavzpomínejte na to, jaké o bylo, když jste byli děti, co vše jste zkoumali?

2. Komunikujte a naslouchejte

Když s vámi dítě mluví, věnujte mu vždy dostatek pozornosti. Vím, že mnoho z nás žen dokáže dělat i dvě až tři věci naráz, ale děti to vidí a cítí se méně důležité. My také po nich požadujeme dostatek pozornosti, když jim děláme přednášky, jak se co smí nebo nesmí.

Buďme tedy vzorem a umožněme i dětem vyjádřit své pocity. Dávejte dětem otázky, ty totiž ony milují, zároveň se vzdělávají, a poznávají svět. Dítě potřebuje znát odpovědi, aby se mohlo rozvíjet dál. A je pouze na nás, jakým způsobem mu v cestě poznání a objevování budeme nápomocni. Je to zase a pouze o nás rodičích. Děti na svět nechodí jako nepopsaná kniha, každé je obrazem svého rodiče.

Myslete na to, že děti nemají odkud čerpat informace. Dokud jsou malé, věří všemu, co rodič řekne. Jakmile ale nastoupí do školy a budou se bavit s ostatními dětmi, začnou dostávat informace i jiné, než měly od rodičů. Tady objevují lépe tolik zbytečné a smutné lhaní. I tomu, aby dítě vůbec napadlo vám lhát, se dá předejít a není to nijak náročný úkol.

Čtěte: Jaký je to pocit, mít „skutečnou“ mámu a „skutečného“ tátu?

3. Kurz DOVYCHOVAT

Uvažujete o kurzu Dovychovat, ale stále máte obavy kurz zakoupit? Nemáte absolutně co ztratit. Rodičovství nemusí být plné probdělých nocí, utrpení a vyčerpání. U velkého množství rodičů sklidil kurz Jak vychovat chlapečka, jak vychovat holčičku úspěch už po prvním týdnu. Navíc má 30-denní lhůtu na vrácení peněz, a to i bez udání důvodu. Což je báječné, můžete si tedy první čtyři týdny v podstatě vyzkoušet zdarma a pokud se rozhodnete kurz vrátit, nikdo se vás na nic nebude ptát, stačí napsat do 30 dnů od zakoupení, a peníze vám bez otázek budou poslány zpět na váš účet.

4. Tipy pro vás

Nejdůležitější článek v životě vašich dětí jste VY. Nikdo vám nemůže diktovat, jak co máte a nemáte dělat. Sami musíte cítit, že to co děláte, vám dělá radost a cítíte se dobře. Pokud budete umět pracovat se svými myšlenkami, bude pro vás daleko jednodušší hledání jiných řešení a vcítění se do dítěte.

Tohle můžete využít i ve svém pracovním či osobním životě. Všichni jsme tak trochu stále děti. Naše děti nás na oplátku učí být dospělí a zodpovědní ještě více, než jsme byli před jejich narozením. Níže mám pro vás tipy, které vám dodají odpovědi na vaše otázky a pomůžou vám lépe pochopit sebe a své děti.

Přidat komentář

Komentářů: 4

  • Dobry den,rada bych poprosila o odkaz na druhy dil rozhovoru s Naomi Aldort. Bohuzel mi to nejde pustit a tak rada bych zjistila,jak zpetne opravit sve chyby… Dekuji 🙂

    • Dobrý den, děkuji za váš komentář díky němu jsem zjistila, že byl špatně nastaven odkaz. Nyní už je vše v pořádku a můžete si pustit i druhý díl. Hezký den Kristina