Vaše dítě je vzteklé, vy jej nedokážete zrovna uklidnit, cítíte, jak se začínáte potit a už teď víte, že určitě vybouchnete? Skoro v každém pomocném článku najdeme poučku, že rodičovství není snadný úkol. Já s touto větou ale vůbec nesouhlasím.
Proč? Jednoduše protože většinu událostí nemůžete předpovědět dopředu, pokud se zrovna nezabýváte věštěním. Znova se budu opakovat, není třeba „bouchat“ vzteky pokaždé, když se stane něco, co jste nepředpokládali, nebo co se vám zrovna nehodí.
Krom toho, i vy jako dospělí- máma nebo táta; můžete naprosto stejně „vzdorovat“, když něco nechcete, tak jako vaše dítě. Také by asi nemělo smysl vás přemlouvat, abyste si koupili tohle nové auto jen proto, že já ho chci prostě prodat. Není nutné vzteklé dítě nutit k něčemu, co chcete vy.
Zkuste nabídnout pomoc namísto okamžité dítětem předvídatelné reakce. Dítě má také právo projevit své vzteklé pocity, stejně jako dospělí. Přestaňte své děti označovat za nevděčné, bezohledné, nezodpovědné, nemotorné, zlobivé, sobecké a dále se mi už ani nechce pokračovat.
Pojďme se tedy podívat na 5 způsobů, jak už dnes můžete začít s dětmi jednat jinak. Nikdy byste neměli ztratit kontrolu nad sebou při jednání s dítětem, pokud nechcete, aby tento způsob jednání vaše dítě zkoušelo.
Ano, jsem si vědoma toho, že tohle se mnohem lépe píše a říká, než dělá, ale mámo a táto, i ta máma z magazínu či filmu není tak dokonalá, aby občas taky „nevybouchla.“
Čtěte: Dvě myšlenky o tom, jak se může dítě cítit, když zůstane nepochopené
1. Připomínejte si, proč to děláte
Neustále si připomínejte, proč tohle vše děláte a hlavně pro koho. Zkuste si nastavit limity. Možná vám to přijde směšné, ale vypište si na papír situace, u kterých víte, že máte největší sklon k „výbuchu.“
Vyvěste si je na viditelné místo a doplňujte si možná klidná řešení. Poté je zkuste v daných situacích použít. „Problém“ nemusí být vyřešen ihned. Zastavte se, klidně se nadechněte a vydechněte a poté zkuste reagovat novým způsobem, který jste si zvolili.
- Každý problém má vždy řešení, je jen na člověku, zda hledá, nebo jen řeční. A věcmi, které vy sami nemáte moc ovlivnit, nemá cenu se zatěžovat, natož je zkoušet bezúspěšně řešit.
2. Nenechte dítě zmáčknout vaše tlačítko
Každé dítě objeví mámino či tátovo tlačítko spouštěče vzteku. Je jen na vás, zda se necháte dítětem vytočit a spustíte tlačítko „máma/táta křičí“. Pokud se ale necháte, dostanete se zpátky tam, kde jste byli, a opět přijde „výbuch.“
Co vyzkoušet? Zkuste zareagovat tak, jak by to vaše dítě vůbec neočekávalo. Tohle funguje vždy a všude. Dítě si všimne, že neprobíhá očekáváná reakce, a buď zkusí ještě někde zarýt, jestli tohle třeba nespustí „výbuch“, anebo přijme vámi nabídnuté řešení.
3. Nejste zodpovědní za vše
Pamatujte, že vy nejste zodpovědní za vše, co se děje. Pokud přijmete tento fakt, budete klidnější už nyní. Ne vždy a všechno, co se stane, musíte vyřešit vy za sebe i dítě.
Nechte dítě, ať přijme zodpovědnost za svůj čin a pouze mu podejte pomocnou ruku v řešení. Není třeba se ihned vztekat, když za jeho rozhodnutí vy nemůžete.
Čtěte: 5 způsobů, jak dětem NE říci jinak
4. Pozorujte sebe i své dítě
Začněte s tím třeba ihned po dočtení tohoto článku. Zkuste méně předvídat a pochybovat a začněte vnímat přítomnost, to co se děje právě teď. Sledujte své dítě, co dělá, je v klidu nebo se vzteká? Jak si hraje?
Pokud už mluví, co při tom říká? Dožaduje se pozornosti, nebo je naopak stydlivé? Vysledujte tohle všechno a poté se zaměřte na sebe. Jak se právě teď cítíte? Jste klidní nebo byste do něčeho kopli, protože jste naštvaní na celý svět?
Jak se cítíte doma, v práci, s kamarády, s partnerem? Jaký jste vy člověk, hodný, zlý, stydlivý, vzteklý? Jak se chováte vy, když po vás někdo něco žádá? Jste ochotní nebo naopak otrávení tím, že po vás zase někdo něco chce?
Co vidíte ve svém dítěti, vidíte tam sebe? Vezměte třeba zase papír a na tyto otázky si odpovězte. Papír si opět vyvěste na viditelné místo, abyste ho měli každý den na očích, čtěte jej a pracujte na sobě. Tímto se můžete dokázat naučit své chování ovládat, zastavit se a promyslet si řešení a jeho možný následek.
5. Pracujte se svými myšlenkami
Naučte se pracovat se svými myšlenkami. Můžete začít opakováním si v hlavě krátké „stopky“, když se objevíte v situaci, kdy víte, že byste mohli reagovat vztekle.
Vymyslete si svoji „stopku“, například „mysli!“, „zpomal!“, „tohle je špatně!“ nebo jiná slova, opět záleží na vás, co vám se líbí. Začněte si vytvářet představy, jak byste si přáli, aby váš vztah s dítětem vypadal za pár let.
Chcete si se svým dítětem rozumět a vědět, že se vždy, když bude mít problém, svěří i vám? Toužíte po přátelském vztahu, kdy si budete moci důvěřovat a netrápit se pokaždé, když dítě opustí dům, tím, jestli se vrátí v pořádku?
Chcete z něj vychovat stejně dobrého člověka, jako jste vy? Pak mu buďte vzorem v každé situaci. Dítě dělá a bude dělat vše, co dělá rodič.
Čtěte: Tajemství spokojených rodičů a šťastných dětí
Označení rodič je zkratka několika profesí Rozhodčí, Organizátor, Dozorce, Internista a především Člověk. Vysvětlivky si myslím není třeba přidávat, jelikož profese jsou přesné. Nám se nejvíce líbí profese internista, jelikož ten je pro rodičovství velice důležitý, proto jeho znění čtěte níže.
Typické činnosti a pracovní náplň internisty:
- sepisuje anamnézu jednotlivých pacientů
- provádí fyzikální vyšetření
- diferenciální diagnózou vybere nejpravděpodobnější diagnózu
- případně provádí další pomocná vyšetření
- na závěr realizuje samotnou léčbu
Zkušenosti vhodné pro tuto pozici:
- analytické myšlení
- pečlivost
- komunikační dovednosti
- umění naslouchat
- aktivní přístup
- kritický pohled
My rozhodně doporučujeme kurz třeba jen v garanci vyzkoušet, jelikož v mnoha případech rodičům první týden kurzu naprosto změnil pohled na děti.
Na vyzkoušení kurzu máte 14 dní, to znamená dva týdny kurzu na vyzkoušení, zda vám bude sedět nebo naopak vás odradí. V případě, že kurz chcete vrátit, stačí pouze napsat e-mail. Je čistě na vás, zda důvod uvedete, nebo ne.
Velmi poučný článek. Mám otázku odpovídáte také na soukromé dotazy nebo je možnost někde s vámi chatovat? díky Žáňa
Dobrý den Žaneto, napsat nám můžete na e-mail info@kouzelnavychova.cz nebo na naší facebook stránku do zpráv 🙂 Připravujeme také online chat na stránky 🙂 Kristina
sa vsetkym suhlasim palec hore za článok.
Děkuji 🙂
moc ráda čtu vaše články, kéž by si tyto rady rodiče brali k srdci.
Musim souhlasit hlavne s bodem cislo 5! Zdravim vas Leona