Dvě myšlenky o tom, jak se může dítě cítit, když zůstane nepochopené

2 myšlenky o tom, jak se může dítě cítit, když zůstane nepochopené
Autorem Kristina F

Tento článek bych chtěla věnovat všem maminkám, které si prošly opravdu těžkým dětstvím a právě díky němu chtějí pro své děti něco lepšího. Článek je také věnován všem, kteří mají už mnohokrát vyplakané oči kvůli svému trápení, ale stále se zdvihají a bojují dále.

Máte také někdy pocit, že vše, co děláte, je naprosto k ničemu?

Jsem také máma, jako jedna z mnoha žen tady na zemi. Ale jsem taky člověk, který někdy pláče, nejen kvůli sobě, ale i kvůli jiným – dětem i dospělým. Když vidím, jak maminka za sebou vláčí svou dcerku se slovy „no tak přidej, ty jsi tak pomalá, to mi snad děláš naschvál“, jsem smutná a je mi do pláče. Vidím totiž to, co ostatní zřejmě nevidí!

Vidím, jak ta malá holčička by ráda šla ještě rychleji, ale její nohy jí na to bohužel nestačí. Vidím, že by své mamince tolik chtěla pomoci, ale maminka ji vůbec neposlouchá.

POZOR, to ale není proto, že by maminka byla snad necitelná bytost, která myslí jen na sebe. Maminka je jen natolik ovlivněná okolním shonem a rychlostí, že přes tu všechnu snahu být dokonalá nevidí to, že její dcerka to takhle nechce.

Může se vám zdát, že všechno se to tak krásně jednoduše říká a snáze dělá, ale to je jen fráze, kterou si váš mozek pamatuje, má ji zapsanou a při možné situaci ji prostě použije. Celá výchova je pouze o postoji rodiče či rodičů k dětem, o ničem jiném.

Pokud se k dítěti budu chovat jako necita, nemůžu čekat, že moje dítě bude citlivé a chápavé, proč by taky mělo? Ano, většina z těch, kteří nás čtou už delší dobu, si určitě říkají, to jsou sice fajn rady a tipy, ale jak to mám tedy udělat?

Co kdybyste se maminky přestaly na chvíli zabývat jen sebou a trochu se podívaly na své dítě? Zdá se vám to až příliš? Můžu vám říci, že jsem se setkala s mnoha rodiči, kteří nevědí naprosto nic o tom, proč jejich dítě pláče nebo se vzteká.

Takoví rodiče se nedívají na chování dítěte a na jeho možnou příčinu, ale sami si vydedukují, proč to asi udělalo, a nakáží trest. V jiných případech pokládají jednu vlastně úplně nesmyslnou otázku. A nejsou v tom sami, kolikrát jsem se přistihla, že to používám i já.

Otázka zní: Proč jsi to udělal/a? Na tuto otázku většinou dostanete od dítěte odpověď – nevím. Narozdíl od dospělých totiž tahle otázka na děti neplatí, z 90% jí totiž děti ani nerozumí.

rychlokurz nevýchovy zdarma

Srovnání rodičů a následné chování dětí

To, jak se děti cítí a jak vnímají svět, jsme si už probírali v předchozích článcích. Nyní bych vám ráda vypsala dvě srovnání rodičů z dvou různých rodin. Budeme si povídat o mámě Martině a o mámě Pavle.

máma Martina a syn Denis

Máma Martina své dítě miluje, ale miluje ho jinak. Jak? Martina svého syna miluje tak, že denně fotí tisíce fotek o tom, jak je jim spolu krásně, jak se mají dobře, co si dobrého udělali na snídani, dopolední svačinu, oběd, odpolední svačinu a samozřejmě také večeři.

Pokud máma Martina udělá něco pro ni nejspíše neobvyklého, jako například to, že upeče buchtu s jahodami, tak ihned bere foťák nebo telefon a vše si zdokumentuje, aby potom mohla svému okolí ukázat, jak je pilná a dokonalá. Mámu Martinu více zajímá názor druhého a ne názor její či jejího syna.

Martinu potěšíte tím, že ji kliknete pod fotku na like či jí napíšete, jak se jí ta buchta krásně dneska povedla. Máma Martina pro okolí vypadá jako dokonalá máma, která určitě musí mít i spokojený život plný zážitků, prožitků a lásky. Většinou je ale bohužel opak pravdou.

Máma Martina vše dělá pro okolí, aby se zalíbila, ale minimum dělá pro sebe, své dítě a svůj život. Máma Martina dítě zaopatří, aby nebylo hladové, počůrané nebo špinavé, ale máma Martina se neptá svého dítěte, co potřebuje a jak to potřebuje, máma Martina dedukuje a sama si na vše odpovídá.

máma Pavla a syn David

Máma Pavla také používá foťák, nemyslete si, také fotí každý okamžik, který si chce zapamatovat. Pavla není tolik posedlá tím, co si myslí okolí, ale mnohem víc ji zajímá, co si myslí její dítě. Máma Pavla se více snaží vyhovět potřebám svým a svého dítěte, než potřebám okolí.

Pokud mámě Pavle něco nejde, nebojí se říci si o pomoc či radu. Máma Pavla i uklízí, ale nepotřebuje každý úklid zveřejňovat na sociální síti a ukazovat, jak je pilná. Máma Pavla možná nemá doma všechno dokonalé a nevlastní tučné konto, ale má o jednu starost méně než máma Martina, nestresuje se totiž tím, co si o ní a její rodině myslí ostatní.

Máma Pavla má doma i nepořádek a kopu nádobí a je jí to momentálně fuk, jelikož si se svým synem staví v pokoji  „bunkr“, ve kterém si budou odpoledne hrát. Máma Pavla si neodpovídá sama na otázky, ale ptá se. A nejen svého syna, ale jednoduše pokud něco neví, hledá, aby našla odpověď.

Jaký je tedy rozdíl?

máma Martina – Máma Martina možná vypadá pro okolí jako vzorná a pilná matka, která zvládá naprosto vše s přehledem a doma má šťastné a spokojené dítě, ale vždy to tak není. Právě máma, která se navenek pyšní tím, jak má vše dokonalé a čisté, je většinou máma, která volá o pomoc.

Nemá k sobě nikoho, kdo by jí řekl pravdu, jelikož pravda je v dnešní době vnímána jako urážka. Všichni jí budou říkat, jak je skvělá, ale přitom si myslí něco jiného. Mámu Martinu všichni probírají a řeší, každý ji uspokojí svou lživou odpovědí, ale vše zůstává stejné. Jak bude asi život mámy Martiny vypadat, až bude její syn dospělý? Vidíte, jak tím ubližuje sobě i svému dítěti?

máma Pavla – Mámu Pavlu možná neznáte, ale ona se má báječně. Nemůžu konkrétně říci, co všechno máma Pavla asi dělá a jak jí to funguje, ale můžu Vám s klidem říci, že kdyby máma Pavla dělala něco špatně, určitě jí to dojde a zapracuje na tom, aby se to příště nestalo znova.

Máma Pavla se také pochlubí tím, co upekla nebo uvařila, ale důležitější pro ni je, jak to chutná její rodině. Je jí jedno, jestli se její rodina  skládá z deseti nebo jen ze dvou členů, dává přednost upřímnému úsměvu oproti like na sociální síti. Máma Pavla má spoustu chyb, jako každá lidská bytost, ale snaží se z nich poučit a tím tak předejít dalšímu neúspěchu.

Pavla miluje své dítě a chce mu dopřát to nejlepší, stejně jako máma Martina, ale neznamená to, že Pavla své dítě zdokonaluje před okolím. Máma Pavla přizná i to, že její syn je trochu lenoch a „ufňukánek“, ale snaží se tohle vyřešit hlavně s dítětem, a ne na internetu.  Máma Pavla jednoduše více věří svému dítěti, než tabulkám a představám o tom, jak by měla vypadat dokonalá matka.

Co si z toho vzít?

To je pouze na vás. Jaký vy vidíte rozdíl mezi těmito dvěma ženami, který život mámy se vám líbí víc?

Cítíte-li se jako máma Martina, pak zkuste přestat obviňovat dítě a podívejte se na to, jak se chováte vy.  Jste opravdu takovým vzorem pro své dítě, jak si myslíte?

Čtěte

6 tipů, jak lépe pochopit sebe a své dítě

Jak svět vidí děti a proč bychom, jsme se jimi měli inspirovat

5 způsobů, jak už dnes můžete začít s dětmi, jednat jinak

5 způsobů, jak dětem NE říci jinak

Cítíte-li se jako máma Pavla, pak nepřestávejte dělat nic z toho, co jste dělaly doteď. Já vám moc přeji, aby vám to takhle fungovalo napořád, a budu moc ráda, když do komentáře přidáte svoji myšlenku či radu ostatním maminkám.

Přidat komentář

Komentářů: 5

  • Proc to jednoduche lide vidi vzdy jako nejslozitejsi, dobre napsane. Vsem doporucuju precist hlavne vsem tem matkam ktere si mysli ze rvat a stekat je potreba hlavne ze s kazdou blbosti hned leti na fb poradit se s cizimi to je pro me nepochopitelne

  • v dnešní době, která je velice uspěchaná, věčně chybí v rodinách peníze a potom se snadno stane že matka je/i když bezdůvodně/ na své děti nevrlá a nemá na ně pořádně čas.

    • Dobrý večer,
      rozumím vám, jelikož bez peněz se nikdo neobejde a vydělávání zabírá mnoho času. Přesně tyto starosti nás také tížily, proto jsme se rozhodli s tím něco dělat. V dnešní době není moc výhodné pracovat jako zaměstnanec. Pokud budete zaměstnanec, celý život se budete honit za penězi a bude vám to samozřejmě brát mnoho času. Pokud je matka na mateřské, to nemusí hned znamenat, že se musí starat jenom o dítě. Ano, samozřejmě pro každou matku to musí být priorita, ale na druhou stranu, můžete začít vydělávat peníze z domova. Pokud to alespoň trochu jde, snažte se budovat něco svého, co by vám mohlo časem finančně pomoct.