Online webinář – Hračky, všude jsou hračky, aneb jak naučit děti uklízet?

Hračky všude jsou hračky aneb jak naučit děti uklízet
Autorem Kristina F

Moji milí čtenáři, máme tady další měsíc – listopad, a v něm jako obvykle nesmí chybět nevýchovný webinář. Tentokrát nám Katka vybrala téma “Všude je nepořádek, aneb jak ho mám naučit uklízet.“

Tohle téma se bohužel táhne od batolete až do dospělosti, přesně tedy do dne, než vaše „dítě“ opustí svůj pokoj a váš byt napořád. Proto i nás moc zajímá, jaké finty nám Katka ve čtvrtek prozradí.

Přejete si umět létat?

Máte někdy pocit, že by bylo fajn naučit se létat nebo se alespoň nadnášet tak deset centimetrů nad zemí, abyste nešlápli na žádnou volně pohozenou hračku? Letíte ke dveřím otevřít a cestou šlápnete na kostičku ze stavebnice, nadáváte, postěžujete si a běžíte dál, tedy teď už poskakujete pouze na jedné noze a tou ještě uklouznete na autíčku, které parkuje v předsíni. Nadáváte a rozčilujete se, proč nejsou hračky uklizené? Uklízíte hračky za vaše děti? Říkáte dětem věty typu: ukliď to a hned, nebo to všechno vyhodím a podobné? Dáváte dětem úklid za trest? Opakujete dokola, že to dělat musí, ať se jim to líbí nebo ne?

S čím vám pomůžeme?

Téma: “Všude je nepořádek, aneb jak ho mám naučit uklízet“

  • Nenásilně zařídíte, že se vaše dítě bez protestů zapojí do domácího úklidu.
  • Zjistíte, jak předejít tomu, že z něj vyroste nenapravitelný „bordelář“.
  • Uleví se vám, že mu nemusíte věčně připomínat, aby si po sobě uklidilo.
  • Zvládnete spolu letošní předvánoční úklid bez šílené každoroční honičky.

7 tipů, jak začít s úklidem už dnes

1.  Dítě potřebuje jasně vědět, co má být uklizeno a jakým způsobem. Pokud jsou děti malé, můžete opět využít kouzlo napodobování. Uklízejte s dítětem a ukazujte, kde co patří, dítě si to snadněji zapamatuje. Vaše představa o pořádku se může lišit od představ vašeho dítěte.

2.  Nutíte děti uklízet stále dokola v průběhu celého dne? Chodíte za dítětem a sbíráte po něm hračky? Pokud ano, pak s tím ihned přestaňte, stanovte si s dítětem jasně, kdy je potřeba, aby pokoj byl uklizený. U nás uklízíme před obědem a večer. Dítě přijme fakt, že každá hračka má své místo, a bude to respektovat.

3.  Snažte se, aby dítě pochopilo, že uklízení patří k běžné denní činnosti. Nedělejte z nepořádku „mega bordel“. Když jste byli malí, taky jste si hráli 🙂

4.  Pokud dítěti přijdete s úklidem pomoci, vždy se ptejte, jestli hračku dáváte na správné místo, dítě se bude cítit sebevědoměji a přijme uklízení jako činnost, za kterou je zodpovědné.  Nikdy uklízení zbytečně neprotahujte, když se uklízí, věnujte se opravdu jen úklidu.

5.  Vyzdvihněte dítěti, jaké má úklid výhody, například, že nemusí nic dlouho hledat, autíčka/panenky můžou být vystavené na polici a hlavně, že nešlápne na žádnou hračku a vyhne se tak úrazu.

6.  Tenhle tip se asi nejvíce bude týkat rodičů malých dětí. Pojměte úklid bytu či pokojíku formou hry a dobrodružství. Dítě se přizpůsobí snáze, pokud vidí, že i vy uklízíte s úsměvem a máte radost z toho, jak hezky a rychle se vám dnes povedlo uklidit.

7.  Pokud vidíte, že vaše dítě má s uklízením potíže, buďte mu při ruce, poraďte a pomozte, ale nikdy neuklízejte za něj, bez toho, aniž byste se zeptali, kam „tohle“ patří. I starší děti mohou mít s uklízením problém. Ukažte jim tedy, jaký systém uklízení byste zvolili vy.

Mohlo by vás zajímat

Průvodce edicí zdarma: Jak se vypravit ven s ročním dítětem a přitom nevypotit duši

Postřehy z živého vysílání si můžete přečíst v článku: Jak zařídit, aby děti uklízely dobrovolně?

Přidat komentář

Komentářů: 4