Jak podpořit u dětí zodpovědnost

jak podpořit zodpovědnost u dětí
Autorem Kristina F

Každý chce, aby jeho dítě bylo zodpovědné a plnilo si své povinnosti. Nechcete mu pořád stát za zadkem a kontrolovat ho, jestli si napsal úkoly, přišel včas do školy, snědl svačinu, nachystal si věci a další? Víme, jak se cítíte, a vnímáme, jak se snažíte své děti vést k zodpovědnosti, ale zkuste se na to chvíli podívat dětskýma očima.

V případě, že si dítě neplní své povinnosti, tak se to snažíte napravit. Zamyslete se ale prosím, jakým způsobem to děláte. Kontrolujete každý jejich krok a stále jim připomínáte jejich povinnosti? Tak to je velká chyba. Tento přístup totiž vede k tomu, že zodpovědní jste tady především vy a dítě poslouchá vaše příkazy.

Většinou je poslechne, protože se  bojí nebo nechce poslouchat váš dlouhý proslov o tom, co zase udělalo špatně. Taky se mu nemusí líbit, že si ani nevyslechnete jeho názor nebo návrh. Všechny děti chtějí být už velké a zodpovědné, úplně stejně jako jsme to chtěli v jejich věku my. Proto se musíme naučit, jak správě dítě vést ke zodpovědnosti, tak aby to bylo nenásilně a přirozenou cestou.

Co kdyby bylo vše úplně jinak?

Jak by se vám líbilo, kdyby vaše dny byly klidnější, mohli byste se na své děti vždy spolehnout a nemuseli se denně stresovat, jestli dítě udělalo, co má? Nejúčinnější, co můžete udělat pro jeho přirozený rozvoj, je dítěti předat zodpovědnost za jeho činy.

Pokud totiž vaše dítě ví, že tady je vždy „mamča“ nebo „taťka“ a ti to vždy vše vyřeší, proč by chtělo být zodpovědné a plnit si své povinnosti, když mu to vše vždy připomenete? Děti ví, co potřebují a jak to chtějí, jsou ochotné se s vámi na všem domluvit, ale musíte jim k tomu dát prostor a příležitost.

Děti jsou báječná a úžasná stvoření. Rodiče své děti milují a snaží se jim v tom velkém nebezpečném světě zajistit kvalitní život a zázemí, ale mnohdy se nechávají ovládat strachem. Jednoduše se o své děti bojí a tím jim i méně důvěřují. Zkuste svým dětem víc důvěřovat, vždyť oni důvěřují vám na 100% už od narození. Věří, že vše, co děláte VY, je správně.

Otázka pro vás

Nyní si prosím zkuste položit jednu důležitou otázku: „Opravdu se chovám a jednám tak, jak chci, aby se chovalo moje dítě?“ Pokud je odpověď „ANO“, pak vám to doma nejspíše klape dle vašich představ a já se s vámi z toho moc těším 🙂 Pokud je ale odpověď „NE“, pak si udělejte dnes večer 20 minut času a podívejte se na webinář s Milanem Studničkou 5 důvodů, proč rodiče ztrácejí důvěru svých dětí (a co s tím?). Tento webinář je zcela zdarma, a dozvíte se zajímavé tipy jak se postavit k problematickým situacím a jak to udělat, aby se (téměř) vždy nějaké to řešení našlo. No a pokud jste již s tímto přístupem k výchově dětí seznámeni – tak výborně, snad ještě zvažte členství v Klubu dovychovaných rodičů, kde získáte přístup k několika skvělým kurzům, tak ke komunitě podobně smýšlejících rodičů ve vašem okolí.

Přidat komentář