Pomoc! Co s tím, když mi někdo mluví do výchovy?

Pomoc! Co s tím, když mi někdo mluví do výchovy?
Autorem Kristina F

Jak by řekl klasik, chyba bývá většinou na obou stranách (na straně ženy i na straně tchýně), no dobře, tak teď vážně 🙂 Rodiče se velmi snadno dostávají do konfliktu s kýmkoli, kdo má jiný názor na výchovu jejich dítěte a v takovém případě je potřeba si vzájemně porozumět. Vím, že je někdy těžké vyjít s člověkem se kterým nesouhlasíte. Bývá to stresující, vyčerpávající a někdy se to může zdát i nemožné, ale vždy existuje řešení.

Máma, babička, tchyně, snacha i dcera mají totiž jednu věc společnou, a to je starost a péče o dítě. Babičky chtějí pro svá vnoučata jen to nejlepší a dělají zkrátka věci, které dělaly, když vychovávaly své děti. Maminky dětí dělají totéž, jen podle svého pocitu a rozhodnutí.

Dám ruku do ohně za to, že ani jedna strana nechce dítěti ublížit a věřím, že obě strany si přejí spolu alespoň trochu vycházet. Vymýšlením strategií, jak tchýni/snachu obelstít nebo obejít, ale ničeho nedocílíte. Maximálně se vám povede situaci ještě zhoršit, a to určitě nechcete.

Možná si teď říkáte, že to prostě s vaší tchyní nebo snachou nepůjde, protože ona je moc taková anebo moc maková. Máte z části pravdu, nepůjde to hned. Pokud se ale budete snažit dodržovat níže uvedených pět kroků, určitě společnou cestu se svou tchyní nebo snachou najdete.

5 kroků, které se vyplatí dodržovat:

  • Uznej pocity nahlas = řekni, co cítíš
  • Ptej se a chtěj rozumět = snaž se porozumět pocitům druhých
  • Řekni nahlas, co tě trápí, štve = nedrž to v sobě, tím ničemu nepomůžeš
  • Požádej o pomoc = není nic špatného na tom, požádat o pomoc druhé
  • Nastav si svou hranici = ukaž, co je tvá hranice, ale nestav ji násilně

Tento plán o 5-ti krocích se naučte využívat v každé situaci, jelikož s otevřeným přístupem a komunikací vždy snáze naleznete řešení. Vím, že není snadné všechno vždy z článků pochopit a umět to aplikovat, proto také Milan se svým týmem vytvořil Klub dovychovaných rodičů, kde vám tyto principy přiblíží a dá vám i nástroje k jejich vypilování.

Šílíte? Je to moc drahé, to si nemůžeme dovolit!

Opravdu? To je námitka, kterou slýchám velmi často. Ano, nejedná se o stokorunovou záležitost, ale právě o tom to je. Schválně, kdyby členství stálo 50 Kč, koupili byste si jej všichni, že ano? Jenže kolik z vás by jím prošlo? Troufnu si říct, že tak maximálně 10%. Všichni bychom chtěli všechno zadarmo, ale to, že si někdo musí dát nemalou práci s tím, abyste si danou věc mohli vůbec koupit, to už nikoho nezajímá a nepřemýšlí nad tím.

Raději si koupíme mobilní telefon nebo novou televizi a pak nadáváme, jak je všechno pro děti drahé. I já ráda utrácím, ale jako se vším ostatním, je to o prioritách. Drtivá většina rodičů, kteří na své děti křičí a soudí jejich chování, sedí s cigaretou nebo pivem v ruce a o dítě nejeví valný zájem. Já žiji v Ostravě na jihu a na dětská hřiště chodím denně – vidím, jak se rodiče chovají, vidím, co očekávají od svých dětí, ale příkladem jim nejdou ani omylem. Bolí mě vidět tohle všechno a vědět, že s tím nic sama nezmůžu.

Proto vás rodiče prosím, zamyslete se nad sebou a svým jednáním, zamyslete se nad tím, co po dětech žádáte a co jim ukazujete. Nechte své děti domluvit a vyslechněte si jejich přání, mnohdy jsou opravdu nevinné a jedná se o maličkosti, které vás nepřivedou na buben. Napište si seznam důležitých a nedůležitých věcí, podívejte se na to, jak a za co utrácíte a rozpočítejte si cenu kurzu na celý život. Protože to je cena, kterou dáte za kurz, jehož hodnota je ale po absolvování nevyčíslitelná. Rozhodně vás to tedy nebude mrzet, stejně jako vás snad nemrzí utrácení za cigarety, alkohol, televizi, tablety, mobily, oblečení, řasy, nehty, kosmetiku, a tak dále.

Tak proč byste měli litovat utracených pár tisíc, když díky této investici získáte pohodu a klid v rodině, a nejen v ní? Vždy se někomu něco nebude líbit, ale neznamená to, že vám to nemůže pomoci. Je nemožné zavděčit se každému. Když si ale přepočítáte cenu za kurz na celý obsah, který dostanete, uvidíte, že částka vlastně vůbec není přemrštěná.

Přidat komentář

1 Komentář

  • Já jsem se svou tchýní na nože už 10 let, po zhlédnutí semináře jsem ji poslala odkaz a snažím se náš vztah řešit ona není moc nadšená, ale taky nemůže namítat nic proti protože se snažím s ní domluvit. Někdy mi to připadá jako jednat s dítětem ale vidím zlepšení a to jen stačilo říct co mi vadí tak jednoduché a při tom tak složité. Díky moc za vaše stránky, stálle se inspiruju a vidím že ještě máme co pilovat jak doma tak s „maminkou“ 😀