Dohlížejte na diety své dospívající dcery!

Dohlížejte na diety své dospívající dcery!
Autorem Kristina F

Diety jsou běžnou součástí života snad každé ženy a mladé dívky. Všechny jsme si někdy vyzkoušely nejrůznější diety, abychom dosáhly postavy svých snů. Jenže ve snaze získat vysněnou postavu mnoho dívek neváhá jít do extrému.

Na internetu najdete desítky diet a jen těžko rozeznáte, zda se jedná o radu odborníka či nikoli. Dívky láká ty nejextrémnější diety vyzkoušet, ale už málokdy ví, že tyto diety mohou ublížit tělu, psychice a především mohou ovlivnit zdraví. Nejhorší případy mohou skončit i smrtí.

Kritické období je období dospívání

Období dospívání je pro dívky citlivé, probíhají nejrůznější tělesné změny a dívky si uvědomují své nedostatky. Velké boky, velký nos, malá ňadra, velký zadek, plochý zadek a podobné. Začínají se porovnávat s ostatními dívkami a co se týče postavy, bývají k sobě velmi kritické.

Běžně pak dívky zkouší nejrůznější způsoby, jak dosáhnout té samé krásy, jako je tomu u jejich ideálů (herečky, modelky a podobně). Dívky se tak bezhlavě vrhají do diet, které najdou nejčastěji na internetu.

Čtěte: Pravidelnost stravování u dětí je základ!

Vynechávají jídlo, cvičí, zkoušejí nejrůznější projímadla a „zaručené tipy“ lidí, o kterých nic neví. Jde o nebezpečné situace, které lehce mohou dívky dostat do některé z poruch příjmu potravy.

Mezi ty nejznámější patří anorexie a bulimie. Abyste měli větší šanci, že vaše děti těmto poruchám nepodlehnou, je důležité, aby děti o těchto problémech a poruchách byly včas informovány.

Mluvte s dcerou o dietách, ale citlivě

Je často těžké své dospívající dceři zabránit v názorech o ideálu krásy, které nám podsouvají nejrůznější časopisy, televize a filmy. U své dcery proto začněte co možná nejdříve. Motivujte ji, vštěpujte jí správný postoj vůči jejímu tělu a vůči vnímání krásy.

Vnější krása není všechno, je to jen pozlátko, skutečná krása vychází z člověka. Nebezpečné také je, když dospívající dcera vidí svou matku, která se neustále snaží o hubnutí pomocí diet.

Matka je totiž pro dívku vzor, a když obdivuje štíhlé modelky, každou chvíli drží diety, tak tím dceři jasně ukazuje, že je to běžné a normální.

Těžko pak vysvětlíte své dceři, že vnější krása není všechno, když vy v podstatě děláte pravý opak. Proto je důležité dávat si pozor na to, jaký příklad matky dávají svým dcerám!

Kdy je potřeba zasáhnout?

Každodenní starosti všedního života někdy mohou zastínit začínající či právě probíhající problémy s hubnutím vaší dcery. Jako varovný signál berte to, že dcera odmítá společné jídlo a neustále se na něco vymlouvá.

Časté odchody na toaletu či do koupelny během či těsně po jídle, kupování a následné požívání projímadel. Viditelný úbytek hmotnosti, čtení o dietách a tipech na hubnutí, pravidelné vážení, nadměrné cvičení a změna v chování.

Objeví-li se nějaký takový signál, neberte jej na lehkou váhu a s dcerou si promluvte a zjistěte, jestli není její chování nebezpečné.

Samozřejmě není nic špatného, když se vaše dcera věnuje sportu, omezuje sladká a tučná jídla, ovšem všeho s mírou! Úkol maminek je citlivě vnímat chování své dcery a případné problémy rychle odhalit a dívkám s nimi pomoci.

Jestliže přijdete na to, že to vaše dcera přehání s dietami a nebere vaše rady a domlouvání v potaz, pak bude nejspíše nutné navštívit psychologa. Čím dřív budete problém řešit, tím větší šance je, že problém vyřešíte.

Co když se ale matka v dceři vidí?

Některé matky však často, a mnohdy i nevědomky, tento postoj vnímání krásy pěstují. Jestliže se maminka svou malou princeznu odmalička snaží parádit a strojit, dbá na to, aby vypadala za všech okolností dobře, upraveně a nesmí přibrat ani deko, je to velmi rizikové.

Některé matky si tak na své dceři kompenzují své komplexy a chtějí si přes dceru naplnit své sny stát se modelkou, herečkou či královnou krásy. Takovéto holčičky mohou být pod tlakem a i později mohou udělat cokoliv jen pro to, aby byly krásné.

Čtěte: Jaký má vliv dětská obezita na zdraví?

Dnešní negativní doba ochraně dětí moc nepřeje, zcela v našich silách to není. Udělat hodně však můžeme tím, že budeme dítěti dávat vzor a cit pro správné životní hodnoty.

Dobrý základ, který dětem vštípíte, jim může pomoci nenechat se ovlivnit nebezpečnými věcmi a toto citlivé období přejít bez újmy na zdraví.

Přidat komentář

1 Komentář

  • Velmi dobrý článek, určitě své dcery hlídejte! Já patřím k těm, které si kvůli experimentování způsobily bulimii a dost let mi trvalo naučit se jíst a nezvracet. Už to mám ale za sebou, a se svou dcerou o dietách mluvím narovinu. Nic nezakazuji, ale vždy vysvětlím co vše se může přihodit.