Pojďte darovat krevní plazmu a pomozte nemocným

Autorem Hedy

Byť je to smutná součást našich životů, mnoha z nás ročně onemocní rodinní příbuzní nebo kamarádi a potýkají se s lehčími nebo závažnými nemocemi. Další zažijí závažné nehody se zraněními, z nichž se pak v nemocnici dlouho zotavují. Když naši příbuzní nebo my potřebujeme krev či plazmu od dárců, často se pak dárci stáváme i my. Dárci ale mohou být všichni, kdo splní základní podmínky pro darování plazmy. Bez předchozích zkušeností s nemocemi.

Jak se plazma z krve získává?

Plazma je získávána z krve při odběru a plazmaferéza, tedy proces oddělení pevných součástí krve od té kapalné, ji odděluje. Pevné součásti jsou vraceny zpět do krevního oběhu. Celý proces trvá asi hodinu a vy při něm budete v dokonalém pohodlí.

Kdo může darovat plazmu?

Osoby, které se chtějí stát dárci musí být zdravé. Jaké jsou další podmínky a kdo může darovat plazmu? Vhodní jsou lidé ve věku od 18 – 60 let (pravidelní dárcové dochází do 65 let) s váhou od 50 – 150 kg. Musí mít dobrý zdravotní stav, platný doklad totožnosti, kartu pojištěnce, nerizikový životní styl a jazykové znalosti nutné k vyplnění dotazníku.

Dalším omezením trvalým nebo dočasným jsou prodělané onemocnění nebo probíhající onemocnění, stejně jako třeba právě probíhající menstruace u žen nebo vytržený zub u kohokoli. Všechny informace najdete na webu europlasma.cz.

Hýčkejte svou krev

Aby byla krev kvalitní, je dobré znát potraviny na červené krvinky. Zlepší vám krevní obraz, podpoří krvetvorbu. Je dobré hojně jíst červenou řepu, kapustu, hroznové víno, hovězí maso, a dokonce i vlašské ořechy. Doplnit můžete i bylinky, a to tamaryšek pro tvorbu červených krvinek, ženšen pravý pro posilu organismu, vinnou révu pro správný poměr krvinek a rhemanii pro čistou krev.

Odhodlejte se a darujte krevní plazmu. Pomůžete mnoha lidem.

Přidat komentář