Online hry: výhody a skryté hrozby

Autorem Hedy

Dnes už nenajdeme nikoho, kdo by nevěděl o negativním dopadu počítačových her. Spousta lidí se dokonce léčí ze závislosti na hraní. Lidé, kteří se straní počítačové technice se tomu sice diví, ale kdo někdy hrál chápe, že dohrát level, či odejít od hry, když je napínavá, je velmi těžké.

Proč jsou online hry škodlivé

Čas strávený hraním her vás ničím neobohatí – hlavní argument kritiků a i odborné veřejnosti. Dobrá hra byvá často návyková, nahrazuje realitu a stává se psychologickým útočištěm před nepříjemnými problémy v životě. V každé komunitě online hráčů existuje skupina uživatelů, kteří se snaží kompenzovat selhání v reálném životě virtuálními úspěchy – místo toho, aby si našli dobrou práci nebo na sobě pracovali, staví tito hráči digitální mrakodrapy, pěstují rekordní úrodu či bojují bitvy s tanky …

Domácí problémy ustupují do pozadí, společně s přáteli, manželkou, dětmi. Problémy se postupně hromadí:

  • důvodem k rozvodu se často stává záliba v online hraní – je nepravděpodobné, že by manželka byla spokojená s manželem, který místo toho, aby pomáhal v domácnosti, tráví veškerý svůj volný čas u monitoru;
  • nedostatek spánku kvůli nočnímu ponocování u her pomalu, ale jistě začne ovlivňovat výkon, paměť, schopnost rychle se soustředit a řešit problémy;
  • časté výhry motivují hráče k nákupu herních výhod za skutečné peníze, což ovlivňuje rodinný rozpočet a zhoršuje finanční problémy.

Tato situace nemá u příbuzných a blízkých žádné pochopení – vidí  jen zbytečně promrhaný čas a peníze a pozitivní přínos rodině je nulový.¨

To jsou zčásti důvody, které přinutily mezinárodní právo zmiňovat povinné varování uživatelů o riziku hazardních her a závislosti na hazardních hrách.

Stránka https://csgame.cz/ poskytuje uživatelům a jejich rodinám pokyny pro monitoring nadužívání her. Pokud budete postupovat podle tipů na této stránce, online hraní vám bude moci poskytnout významné výhody, o kterých ví jen málo lidí.

Zřejmé výhody online her


V herních kruzích existuje anekdota o rodičích, kteří zjistili, kolik jejich děti hraním vydělávají, a zakázali jim odcházet od hraní.

To je samozřejmě jen vtípek, ale miliony oceněných turnajů v Dota2 a CS CG jsou realitou, stejně jako diskuse o vyhlídkách na zahrnutí těchto herních disciplín do okruhu olympijských her. A existují pro to důvody –  olympijský výbor oceňuje, že hráči chrání myšlenku a ducha sportovní komunity. 

Neformální a intelektuální zábava

Autoři scénářů her dělají vše pro to, aby uživatel hraním jejich hry strávil co nejvíce času. Jak to dělají?

  • ukazují jim další cíl, jakmile je dokončen předchozí;
  • demonstrují úspěchy ostatních hráčů;
  • nabízí jim uspokojení přirozené potřeby uznání.


I když jde pouze o posílení sebeúcty, jde o vážný krok. Herní úspěchy, žádosti o mentorství od juniorských hráčů zvyšují sebevědomí starších hráčů.

Pokud hra zahrnuje intelektuální aktivitu, výhody hraní jsou nediskutovatelné. Když řešíte jednotlivé rébusy, musíte rychle posoudit situaci, rozhodovat se a předvídat další kroky. I na slotech, kde vývoj hry závisí na náhodném generátoru, musí uživatel kontrolovat návratnost, vypočítat šance a průběžně měnit strategii.

Přidat komentář