Na co nezapomenout, než dáte dítěti do ruky váš smartphone

Autorem Hedy

Chytré telefony se staly téměř nedílnou součástí moderního světa. Od roku 2007, kdy se na trhu objevil první iPhone, se stihly v našich životech najít celkem nenahraditelnou pozici. Neslouží jen ke komunikaci, ale také na práci, vzdělávání, relax, poslech hudby i na zábavu. Není tak divu, že když nás naše malé děti vidí se smartphony často v ruce, tak po nich začnou automaticky sahat také. 

Řada rodičů se tak ocitá na rozcestí, zda svému, ještě třeba ani ne dvouletému dítěti, do ruky mobil dát či nikoli. Pokud se rozhodnete, že přece jen jednou za čas děťátku mobil půjčíte, pořádně na to přístroj připravte.

Bytelný kryt na mobil je základ

Pokud jste doteď žádný kryt na mobil na vašem přístroji neměli, teď je ten správný čas si ho pořídit. Nejenže s malým dítětem sám rodič někdy telefon omylem upustí, ale přístroj z malých dětských ruček padne na zem raz dva. Přitom investice do pořádného odolného, například bumper obalu, se vyplatí. Stačí si objednat z e-shopu vámi vyvolený kryt přesně na váš model telefonu. Pokud máte klasický silikonový obal, můžete si k němu ještě pořídit i tvrzené sklo na displej.

Odolné bumper kryty pomohou udržet váš telefon v bezpečí před případným pádem. Zdroj: Etuo.cz

Stáhněte dětem aplikace vhodné pro jejich věk

Nedávejte dítěti do ruky mobil jen tak, aby si hrálo hry, které si třeba jednou za čas hrajete vy sami. Jednak jim nebude rozumět a za druhé nemusí být pro ně vhodný ani jejich obsah. Dobré je proto trošku zapátrat na internetu a stáhnout aplikace, které je možná třeba zaplatit, ale výsledek bude o to lepší. U dobré aplikace vytvořené například ve spolupráci s dětskými psychology a pedagogy dítě vydrží a hlavně se i něco naučí.

Úžasnou aplikací pro nejmenší na rozvoj jemné motoriky je Little Forest Flyer od Sago Mini.

Kvalitní jsou například hry od studií Sago Mini či Lipa Learning. Některé aplikace od těchto studií jsou určené už pro hodně malé děti. Mají jednoduché obrázky s výraznou barevností, většinou mají nějaký edukativní charakter. Ty nejjednodušší hry od Sago Mini zlepšují jemnou motoriku děťátka, ty propracovanější od Lipa Learning například rozvíjejí schopnosti a znalosti předškoláků.


Děti se učí jednoduchou formou míchat barvy díky Lipa Eggs. Nezapomenutelná aplikace pro malé i velké děti od LIpa Learning.

S YouTubem a videi opatrně

Sami to asi dobře znáte – rodič je někdy tak strašně unavený, že prostě dá dítěti mobil do ruky a nechá ho na něm dělat, co chce. Děti pak rády prstíčky brouzdají po YouTube a koukají na nejrůznější videa, která jim přijdou pod ruku. Pro dítě je to velmi lákavé, snadno může kliknout na další a další video. Je to nekonečná zábava, která však nedává žádný smysl. Pro dítě to není zdravé, ztrácí schopnost soustředění, buduje si závislost. Proto to bude vyžadovat vaší pevnou vůli, abyste mu čas u obrazovky omezili. 



Místo klasického YouTube stáhněte dětem Youtube Kids. Vytvořte jim, profil s nastavením věku a časovým omezením. Vyberte vhodná videa, zábavná i vzdělávací.

Raději mu stáhněte Youtube Kids, který má možnosti důkladnějšího nastavení. Zde můžete svému dítěti vytvořit konto, nastavíte mu jméno, věk a hlavně vaše preference na videa. Případně mu umožněte dívat se jen na vybrané kanály, aby se náhodou z Peppa Pig vaše dítě nedostalo až k Among Us. V aplikaci se dá nastavit také časové omezení, takže se třeba po půl hodině aplikace sama vypne.

Dítě musíte při používání techniky kontrolovat

Všechny dětské aplikace umístěte pod jednu složku, aby se dítě pohybovalo jenom tam a nechodilo vám do vašich pracovních a komunikačních aplikací. Například pracovní komunikační nástroj Slack má tak krásně barevnou ikonku, že to děti neskutečně láká. Takže pozor, aby vaši kolegové nedostali nějakou zajímavou zprávu. 



Jakýkoliv čas strávený u obrazovek či displeje vždy kompenzuje pobytem venku. Zdroj: Pexels.com

Se smartphony je to jako s knížkou, děti nejdříve potřebují při jejich používání vaši společnost. Ze začátku tak na dítě při používání mobilu neustále dohlížejte, ukažte mu, jak to funguje, hrajte s ním hry, vysvětlujte, učte ho. Sledujte, jak aplikace používá, co mu jde, co nejde, zda jste mu nestáhli zbytečně těžké a nevhodné hry. Dávejte si záležet na výběru aplikací a videí. Omezujte jeho čas u obrazovky a ten pak kompenzujte pohybem.

Přidat komentář