Jak elegantně prostřít stůl nejen pro sváteční hostinu?

Autorem Hedy

Vzhledem k tomu, že máme za sebou vánoční svátky, které jsou výraznou slavnostní příležitostí, hodí se vědět, jak správně prostřít stůl. Hezky nazdobený stůl totiž dokáže potěšit všechny hosty. Vánoční čas je spojen s hojnou konzumací jídla, avšak sváteční prostírání můžete samozřejmě využít i při jiných výjimečných příležitostech.

Nevynechejte ubrus

Na každý správný slavnostní stůl patří ubrus. Tento kuchyňský textil je v posledních letech velmi opomíjen. Avšak pro sváteční tabuli byste stůl měli ozdobit. Nejvíce se hodí bílý či jemné pastelový ubrus, na ten pak stačí dát menší ozdobný ubrus. Vše pak můžete doplnit ještě ubrousky. Záleží na vás, jak si to uspořádáte.

Většinou se však papírový ubrousek složený do klasického trojúhelníku dává pod vidličku, následuje pak plátěný ubrousek, který se umísťuje nalevo od vidličky. Nabízí se však i možnost zdobného složení ubrousku, pak ho stačí dát do středu talíře. Pozor byste si měli dát na to, aby všechny barvy k sobě ladily, jinak by výsledný dojem mohl působit nejednotně.

Uspořádání nádobí

Ať už se chystáte na honosnější stolování při jakékoliv příležitosti, uspořádání nádobí na stole by vždy mělo mít svůj řád. Volte raději jednoduché nádobí, které bude vypadat elegantně a nebude rušit vzhled ostatních doplňků. Skvěle se hodí například porcelán. Akční letáky jsou skvělým zdrojem kvalitního nádobí za příznivé ceny.

Talíře

Talíře si vždy připravte podle potřeby, tedy dle toho, kolik chodů budete servírovat. Můžete zkombinovat hluboký talíř s mělkým, nebo využít pouze mělký. Nikdy by však na stole neměly být více než dva talíře najednou. Správná vzdálenost talíře je zhruba dva až tři centimetry od kraje stolu.

Příbory

Může se zdát, že naučit se správně rozložit příbory je opravdu náročné, avšak opak je pravdou. Rozmístění příborů totiž dává smysl – vně by měly být ty příbory, které budete potřebovat nejdříve. Postupně pak blíže k talíři leží ty příbory, co využijete později. Běžně se na pravou stranu dává nůž a na levou vidlička.

Není to však tak jednoduché. Na pravou stranu totiž vždy přijdou příbory používané pravou rukou. Jestliže tedy budete potřebovat jen vidličku, dejte ji k pravé ruce. Pokud chcete prostřít i dezertní příbory, položte je nad talíř, a to rukojetí směrem k ruce, jíž budeme jíst.

Skleničky

Pokud se hodláte zaměřit i na nápoje, je důležité rozložení skleniček. Sklenice, do které patří nápoj, co párujete k hlavnímu chodu, by měla stát nad špičkou nože. Jestliže máte sklenici i k předkrmu, postavte ji vedle napravo. Pokud potřebujete ještě další skleničku, umístěte ji nad ostatní sklenice. Jestliže vám v domácnosti chybí zdobné sklenice, co se hodí pro takovéto příležitosti, jistě se vám budou hodit všudypřítomné slevové kupóny, díky nimž seženete nádobí levně.

Dekorace stolu

Na každou slavnostní tabuli se hodí dekorace, které utvoří konečný dojem. Malou výjimku mohou mít přírodní stoly z masivu, ty totiž vypadají dobře samy o sobě a není třeba zdobit je ubrusy a krajkami. Samotný materiál si totiž vystačí. Doplnit ho můžete přírodními drobnostmi jako jsou větvičky jehličnanů či břečťanu. Dejte si však pozor, pokud máte malé děti, abyste neměli na stole snadno dostupné jedovaté rostliny.

Jako střídmá dekorace se mohou hodit různé přírodniny uspořádané ve velké váze. Případně můžete větvičkami a sušenými plody ozdobit také svícen či misku s pečivem. Díky tomu na stole vznikne příjemný prostor, který se hodí pro každou hostinu. Pokud byste chtěli ještě něco víc, můžete vyzkoušet šišky, různé koření či ořechy. Skvělou voňavou dekorací jsou také perníčky. Ty si můžete ozdobit dle svých představ, třeba je i doplnit stuhou a získáte tak zcela originální ozdobu nejen na stůl.

Sváteční tabule by vždy měla být uspořádaná a stylově upravená. Přeci jen se to při speciálních příležitostech hodí. Základní rozprostření zůstává vždy stejné, dle sezóny můžete pak jednoduše měnit doplňkové dekorace. Tak budete připraveni na hostinu v každém období.

Zdroj obrázku: {TabitaZn} / Shutterstock.com

Přidat komentář