5 tipů na hry s dětmi pro unavené tatínky i maminky

5 tipů na hry s dětmi pro unavené tatínky
Autorem Kristina F

Zdravím všechny tatínky, ale i maminky, jmenuji se Patrik Zapletal a jsem spoluzakladatel webu Kouzelná výchovy a mnoha jiných online projektů. Rozhodl jsem se, že i já budu  přispívat do našeho rodičovského magazínu a podělím se o své tipy a rady. Inspirovalo mě především to, že skoro 60 % našich čtenářů jsou právě muži, na které jsme doposud trochu zapomínali.

První článek bude zaměřený na to, jak si s dětmi pohrát, i když vás zmáhá únava. Téměř každý rodič musí denně chodit do práce, aby mohl zabezpečit svou rodinu. Když zaběhnutý koloběh trvá několik let, začínáme být čím dál více unavení a mnohdy i mrzutí. Bohužel naše ratolesti to upřímně „NEZAJÍMÁ“. Oni si s vámi chtějí prostě hrát, i když přijdete například po noční směně či po jiné vyčerpávající činnosti.

Hry s dětmi aneb únava vám nesmí vzít chuť si hrát

Osobně vím, o čem mluvím, protože jsem býval často také velmi unavený. Chodil jsem do práce od šesti ráno do dvou odpoledne, poté jsem se věnoval svému podnikání, sportu, běžným denním starostem, našemu Dominičkovi a mé druhé lásce, autorce KV, Kristině. Vzpomínám si, kolikrát jsem byl tak unavený, že se mi nechtělo ani vstát z postele. Takové dny mám občas i teď, přestože moje práce už není nijak časově vázaná. Vždycky jsem se ale snažil to nějak vymyslet, abych si mohl alespoň chvíli pohrát se svým synem.

Četli jste už? – Puberta – lže, chytl se party a já se o něj bojím! Jak můžu jako rodič pomoci?

Přece si nenechám ujít jeho pozvání do dětské říše jen kvůli své lenosti! I on to bere jako velké zklamání, když se mu jeho otec nevěnuje. Kluci, zvlášť ti menší, jsou na to totiž citlivější, než holky. Vždy, když si myslíte, že to nejde nebo jste unavení, zkuste se zamyslet, jak by to mohlo jít tak, aby to vyhovovalo i vám. Není to vůbec složité, postačí, když se uvelebíte na postel nebo sedačku a necháte se chvíli inspirovat hrami, které jsem si vymyslel.

5 her, u kterých můžete ležet a trávit chvíle s dětmi

Hry s dětmi - obchod u ležícího prodavače

Obchod u ležícího tatínka

Vyberte si svou oblíbenou polohu. Já si v 99 % lehnu, rozprostřu kolem sebe různé hračky a Domčovi poté dám nějakou náhražku za peníze, většinou jsou to buď nějaké kartičky, nebo peníze z deskových her.

TIP: Peníze si ale také společně s dětmi můžete vyrobit, ale to už je, alespoň dle mého názoru, práce spíš pro tvořivé maminky.

Prodej je tímto zahájen a já začnu vyvolávat jako na tržišti „Hračky na prodej, kdo má zájem?“ a můj první zákazník v tu ránu přichází. Poté se rozběhne prodej na plné obrátky a já pokračuji podle Domčové herní fantazie, kterou tolik miluji. Při této hře se snažím svého syna i finančně vzdělávat a ukazovat mu tak hodnotu peněz.

S ležícím prodavačem zabijete takříkajíc dvě mouchy jednou ranou. 1. Hrajete si v leže, co víc si přát. 2. Máte možnost svému dítěti ukázat, jak pracují peníze.

Hry s dětmi - výlet letadlem u vás doma

Výlet letadlem u vás doma

Domi, nasedni a letíme… Každý dopravní prostředek potřebuje palivo a u lidského letadla tomu není jinak. Než vzlétneme, musí mi dát Domča mnou určený počet pusinek, jinak je letadlo slabé a prostě nevzlétne. Domča mě tedy zulíbá a já startuji letadlo. Jak domácí letadlo funguje?

Lehnete si na záda, položíte si prcka na kolena a jeho ruce drží vaše ruce. Pro představu přidáváme fotografii. Jakmile jsem ve správné pozici a Domča mi dodal palivo, letadlo startuje. Různě ho kolíbám ze strany na stranu, narážím s ním do polštářů, dochází nám palivo, zasáhnou nás turbulence.

Jak to máte s nevím vy? – Odpověď „NEVÍM“ aneb nezajímá mě, co říkáš!

Zkrátka letíme si tak spolu v obýváku a chvílemi si říkám, že nyní bych v letadle sedět nechtěl. Výlet letadlem dokážu opakovat maximálně 3x za sebou, a to vždy jen pár minut. Nevím čím to je, ale čím je Domča starší, tím těžší létání je :-D.

Tato hra je docela náročná, už jen kvůli tomu, že děti prostě každý měsíc váží o trochu víc. Pokud má ale letadlo velkou sílu, pak není žádné omezení. Rozhodně vám doporučuji aspoň to zkusit.  Děti se pobaví a vy si u toho trochu zaposilujete.

Hry s dětmi - Závody s bourákem Blesk McQueenem

Automobilové závody s Blesk McQueenem

Po náročném výletě v letadle přichází často závody se známým Bleskem McQueenem. Pro ty, co ještě nejsou v obraze, jedná se o nejrychlejší mluvící autíčko dětské říše z animovaného filmu Cars. Celý proces je stejný jako u letadla, až na to, že už nedělám žádné výhozy a turbulence, nenarážíme do polštářů, ale dělám trošku jiné pohyby.

Opět zůstávám ve své oblíbené poloze, ležím a syna si jen položím na sebe. Rukama mě lechtá na krku a snaží se auto nastartovat. Opět si určím počet pusinek, který auto může rozjet, a vydáváme se na velkou jízdu s frajerem McQueenem. Chytnu jej pod rameny a jezdím opět ze strany na stranu. Jediné, co je u této hry jiné, je to, že už nelétá vysoko, ale držím jej těsně u sebe.

Pro lepší představu opět přidáváme fotografii. Ale pozor, i frajer, jako je McQueen, někdy neumí couvat anebo brzdit, a to pak je panečku zábava, když najednou vystřelí dopředu nebo dozadu.

Hry s dětmi - posilovna v posteli

Posilovna v posteli a zdarma

„Tati, dáme činku?“ Nejčastější věta našeho Domči při hraní si v lehu. Většinou tento dotaz přichází po výletu letadlem a automobilovém závodu. Bohužel, děti nepochopí, že už jste unavení, a budou vás hecovat k dalšímu výkonu. Ale co bychom neudělali pro radost svých dětí.

Taťka tedy zapomene, že už necítí ruce, a chytne Domču za zadek a za krk, podobně jak můžete vidět na fotografiích. Poté s ním začnu cvičit, jako bych byl v posilovně. Obvykle už ale dám jen 5 – 10 zvednutí, a pak ho začnu mačkat a lechtat, až mě prosí, abych přestal.

Hry s dětmi - ležící házenkář

Nejlepší ležící házenkář 

Míčové hry jsou velmi dobré k trénování postřehu, míření a také zručnosti. Házet si s míčkem můžete v lehu anebo v sedu. Jedině tak se dokážete také vžít do velikosti svého dítěte a bude se vám i lépe házet. Většinou si házíme s malým míčkem, který nesmí nikdo pustit, jinak mu bude odebrán bod a může prohrát.

Myslíte si, že máte nad dítětem výhodu? Nemáte, u dítěte nikdy nevíte, kam míč poletí 😀 Ale doporučuji některé tyto mimo letící míče neuznávat. Dítě tak motivujete k lepšímu míření a to je pak zábava, když zjišťujete, že míček nepustíte třeba i dvacetkrát.

Umí se vaše dítě bránit? – Šikana se stává běžnou součástí života, a to nejen ve školách!

Častokrát si i pinkáme s nafukovacím balonkem, který létá úplně jinak, než běžný míček.  U toho ale už jen ležet nemůžu. S nafukovacími balonky si lze užít spoustu zábavy i ve vaší oblíbené poloze.

Přidat komentář

1 Komentář

  • Super tipy. Milujem tyto hry a mazlení s dětmi. Mohl bych to dělat každý den, jen ty ruce mě kazdy den neskutečně boli. Jsem zedník a každý den mám v práci tak trochu posilovnu a dělat všem třem mym ratolestem letadlo mě vyčerpalo tak ze jsem se musel odvézt do servisu 😀 Mirek