Proč je důležité si denně vychutnat přítomné okamžiky?

Proč je důležité si denně vychutnat přítomné okamžiky?
Kristina F
Autorem Kristina F

Jak často se vám během dne stává, že si přehráváte úspěchy nebo křivdy a nezdary z minulosti? Odsuzujete rodiče za vaši výchovu? Přemýšlíte, co jste měli udělat jinak? Všechny tyto často negativní a lítostivé myšlenky, to nejste vy.

Přijměte fakt, že minulost je mrtvá

Je to vaše ego, část vaší osobnosti, které se s minulostí ztotožňuje, cítí se v ní zakořeněné. V minulosti jste se narodili, získali jste vzdělání, kontakty, společenský status, práci, roli. Minulost je pro vaše ego vším, chce z ní pořád čerpat, i nadále být úspěšné a uznáváno. Víc a houšť a ego roste a roste. Může vám i přerůst přes hlavu.

Mít se rád/a je velmi důležité – Sebeláska není hřích, je to dar

Poté nadmíru hodnotíte a kritizujete nejen sebe, ale i všechny ostatní okolo a vaše mysl je tímto destruktivním procesem natolik zaměstnaná, že nedokáže jen tak být. BÝT znamená žít jen daným okamžikem. Vnímat své tělo, své okolí. Krásy přírody, zvuky, barvy, pachy, detaily. Vaše jednotlivé nádechy a výdechy, proud krve v žilách a vůbec radost z každého nového dne.

Přijměte fakt, že budoucnost neexistuje

Jak moc ve svém životě plánujete a jak často s napětím vyhlížíte události zářné budoucnosti? Představujete si setkání s vaším ideálním partnerem, lepší práci, dokonalejší bydlení? Těšíte se jak AŽ PAK budete šťastní a spokojení?

Nebo na druhou stranu o budoucnosti přemýšlíte negativně a imaginární situace ve vás vyvolávají strach? Takové situace nelze řešit, protože neexistují. Jsou pouhým přeludem. Toto zdraví nebezpečné počínání můžete ukončit tím, že přijmete přítomný okamžik.

Tím, že často setrváváte v minulosti nebo naopak utíkáte do budoucnosti, zcela opomíjíte kvalitu a moc přítomného okamžiku. Okamžiku, který je jediný skutečný, TADY A TEĎ.

K minulosti se vracejte jen tehdy, má-li to význam pro současnost…

Události v daleké budoucnosti jsou zatím jen fikce ve vaší hlavě. Proto se netrapte nějakým problémem, který by se teoreticky mohl v budoucnosti vyskytnout. Až nastane, tak jej vyřešíte. Teď se vciťte do svého nitra a zeptejte se sami sebe, jestli máte nějaký problém TEĎ? Zřejmě ho nenajdete, protože když jste v přítomném okamžiku, nemáte žádné myšlenky a tudíž nemůžete mít ani žádné problémy.

Klub dovychovaných rodičů

Jedna z nejtragičtějších vlastností, kterou lidé mají, je to, že odkládají život na někdy. Sní o kouzelné růžové zahradě někde za horizontem, místo aby si užívali růže, které jim kvetou pod okny. Dale Carnegie

Co je budování bdělosti?

Abyste dokázali být bdělí, tedy oprostili se od myšlenek, je potřeba určitého tréninku. Pro začátek bude stačit, když se několikrát denně budete snažit vnímat svůj dech. Pozorujte tento děj ve svém nose, hrudníku a břichu a všechny nutkavé myšlenky samy na chvíli ustanou. Nelze se totiž zároveň koncentrovat na děj a přemýšlet.

Snažte se více vnímat nejen své tělo, ale i své okolí. Barevnost stromů, sílu větru ve vlasech, teplo slunečních paprsků na kůži apod. Čím více a častěji budete takto vědomí, budete si uvědomovat čirou radost z vašeho bytí. Dokonce se budete divit, proč jste si těchto krás světa nevšimli už dřív.

Během dne si vyhraďte chvilku na to, abyste si vzpomněli na něco, za co jste vděční. Já si takto každý den před usnutím snažím vybavit alespoň tři pozitivní skutečnosti. Budete překvapeni, že časem začnete oceňovat čím dál víc věcí až získají početní převahu nad těmi negativními.

Jak pracovat s emocemi? – Emoce ovlivňují náš život – jak je prožívají muži, ženy a děti?

Minulost i budoucnost je potřeba přijmout a neposuzovat

Neposuzovat znamená nehodnotit, netřídit na dobré a špatné. Nebránit se, odevzdat se a nechat věci plynout. Ať jste kdekoli, buďte tam úplně. Připadá-li vám přítomná situace nesnesitelná, máte tři možnosti: odejít, změnit situaci nebo ji přijmout. Vždy pracujte s tím co máte, nikoli proti tomu. Nesnažte se své emoce a myšlenky analyzovat, jen je pozorujte.

Lidé obětují zdraví, aby vydělali peníze, potom obětují peníze, aby znovu získali zdraví, potom se tak znepokojují minulostí a budoucností, že si neužívají přítomnosti, a tak nežijí ani v přítomnosti ani v budoucnosti. A žijí tak, jakoby neměli nikdy zemřít, a potom zemřou bez toho, aby předtím žili. Dalajláma

Přidat komentář

Komentářů: 2

  • Mate pravdu, vychutnat si denně chvilku pro sebe je nejdůležitější, tedy pro mně určitě. Našla jsem si svých 30 min denně a to je večer, když uložím ty své malé broučky do postele. věnuji se jen sobě, maluji, zpívám si, jsem vděčná a občas si pro mně vyjímečné chvilky zapisuji do deníku. hezký článek, děkuji

    • Je skvělé, že se máte ráda a cíleně si najdete čas i pro sebe. Mně trvalo 7 let, než jsem pochopila, že rodičovství vůbec není o sebeobětování. Naopak. Jen pokud jsme i my matky spokojené, můžeme spokojenost šířit dál. Hezký den.