Webinář zdarma – Jak zvládnout nástup a první dny ve školce?

Webinář zdarma - Jak zvládnout nástup a první dny ve školce?
Kristina F
Autorem Kristina F

Už se to blíží, už jen 14 dní a váš mrňous poprvé nastoupí do školky. Určitě se vám hlavou honí spousty otázek, možná se bojíte, jak to vaše dítě vše zvládne? A nebo si stále nejste jistí, zda jste dostatečně připravení na to, jít do školky. Katka Králová o tomto tématu natočila velmi inspirativní webinář, ve kterém se snaží rodičům přiblížit pocity dětí.

Tento webinář je zdarma a podívat se na něj můžete už 22. 8. 2017 od 8:00 hodin do 23:59 hodin téhož dne. 

Nástup do školky můžete dítěti ulehčit

Zvyky, které jsou ve školkách, si doma vyzkoušejte, dítěti tak ulehčíte první dny ve školce. Učitelky v mateřských školkách vašemu dítěti rády pomohou, ale pokud dítě bude už dopředu znát, co se ve školce bude dít, může se tak cítit sebejistěji a klidněji.

Děti mají rády nové situace a rády objevují, ale do nedávna byly pouze se svou rodinou či tetami na hlídání. Nyní se objeví mezi sobě rovnými, se dvěma tetami, které nebudou, jako ty rodinné. Představte si, že vy jste v jejich kůži. A zkuste přemýšlet nad tím, co by vám pomohlo usnadnit první dny ve školce?

Zkuste začít například už u příprav. Každé dítě potřebuje pomůcky a oblečení do školky, nakupujte a vybírejte je tedy společně. 

 • Mluvte o školce, co tam všechno bude a kolik si najde nových kamarádů. Zajděte se na svou školku ještě podívat (pokud je zavřená teď o prázdninách, nevadí, alespoň si ji prohlédněte).
 • Vysvětlete dětem, proč do školky nastupují. Je to proto, aby se naučily něco nového, našly si nové kamarády. Řekněte jim, kolik si tam užijí legrace, zahrají si hry a ozkouší nové hračky.
 • Prožívejte nástup a přípravu školky stejně, jako dítě, neskrývejte emoce a nedělejte siláky.
 • Inspirujte se radami na webináři Katky Králové z Nevýchovy.

Co by podle norem mělo dítě umět, před nástupem do školky?

 1. Najíst se samo, alespoň lžící
 2. Umýt si ruce mýdlem
 3. Ovládat pákovou baterii
 4. Utírat se do ručníku
 5. Používat toaletu (říci si, že chce na wc)
 6. Oblékat a svlékat svršky, doporučujeme dávat dítěti volnější oblečení
 7. Obouvat a zouvat si boty a papuče, doporučujeme boty na suchý zip nebo nazouváky
 8. Chodit po schodech bez pomoci
 9. Používat kapesník (říci si, že chce smrkat)
 10. Umět si poznat své oblečení, případně značku, kterou rodiče vyrobí

TIP: Připravujte oblečení do školky společně, zabráníte tak případným ztrátám či nedorozumění s dětmi ve školkách. Dítě si snadněji zapamatuje, které věci jsou jeho, a bude si je hlídat stejně, jako své hračky.

Tohle všechno máte za sebou, ale dítě prostě do školky nechce?

Sebeobsluhu zvládáte, všechno jste vysvětlili, ale i tak vaše dítě do školky nechce? Pláče a ještě před nástupem vám oznámilo, že do ní prostě nepůjde? Možná vás napadá, zda dítě nutit, přemlouvat nebo mu to přikázat, ani jedna varianta, ale není správná, protože, dítě důvod navštěvování školky takto nepochopí.

Vím, že si možná říkáte, že vaše dítě je ještě moc malé, aby pochopilo souvislosti  práce a peněz, díky které do školky musí nastoupit. Děti to, ale dokážou pochopit i ty úplně nejmenší, jde totiž o intonaci hlasu, slov které říkáme a celkový pocit z vaší osoby.

Děti vnímají obvykle to, o čem si myslíme, že nemohou slyšet, vidět nebo chápat. Zní to možná zmateně, ale je to tak, děti nevnímají slova, která důrazně říkáme a voláme po pozornosti dítěte, je zajímá náš způsob života a všechno to, co děláme a říkáme nepřímo jim. Kvalitněji a hlouběji o tom Katka hovoří na webináři.

webinář nevýchovy květen 2017

Jaké byly první dny ve školce u nás?

Toto téma je mi také velmi blízké, jelikož jsme s naším Domčou tímto také procházeli. První den nástupu do školky neplakal, vůbec, těšil se. Na školku jsme ho připravovali celé prázdniny a byli jsme se tam i několikrát podívat. Vyprávěli jsme mu, jaké “dobrodrůžo” to bude, a on se moc těšil.

Klub dovychovaných rodičů

Jenže první den zjistil, že byl celé dopoledne bez nás, a asi ani pozornost, na kterou byl do té doby zvyklý, nebyla tak velká, jak očkával. Takže jsme druhý den absolvovali krátké rozloučení se slzičkami, jeho i mými, když jsem odcházela. Byla jsem z toho nešťastná, protože jsme se na to spolu tak pečlivě připravovali a stejně jsme skončili u slz.

Když jsem si pro něj po obědě přišla, tak stejně jako každá zvědavá máma jsem vyzvídala, co se tam s tím mým malým broučkem celé dlouhé dopoledne dělo. Paní učitelka mi s úsměvem na tváři odpověděla, že Domi je ve školce velmi spokojený, s ostatními dětmi nemá problém a ten ranní pláč ustal ihned, jak jsem zavřela dveře od třídy.

Byla jsem nadšená, říkala jsem si, super máme vyhráno. Následující den jsme přišli do šatny a začali se převlékat. V tom opět slzící očička s neskutečně silným objetím. A opět, zavřely se dveře a byl klid.

Takhle se nám to opakovalo celý týden, až jsem pochopila, že tenhle pláč není proto, že by se mu ve školce nelíbilo nebo protože by tam nechtěl být, ale prožíval takhle naše loučení. Takže slzičky se mohou objevit, ale nemusí vždy být spojené se vztekem, strachem apod.

Co určitě říci učitelkám ve školce?

 • S čím je potřeba dítěti pomoci a na co dohlédnout (jídlo, apod.)
 • Pokud dítě ještě dobře nemluví, sdělte učitelkám výrazy, které vaše dítě používá (napište je na lístek s jeho jménem a předejte, může to hodně pomoci)
 • Pokud je vaše dítě citlivější, sdělte, jaké situace tyto reakce vyvolávají
 • Co má dítě rádo, hračku, činnost
 • Co nemá dítě rádo, hračku, činnost

Je to, alespoň základ k tomu, aby dítě uvěřilo učitelce, že dítě zná a nemusí se bát. Každé paní učitelce pomůže znát, alespoň něco o dítěti, komunikace je pak pro ni velmi snazší.

A teď něco k webináři Nevýchovy

S čím vám může webinář pomoci?

 • Najít způsob, jak dítěti i sobě připravit pohodový nástup do školky.
 • Předejít scénám ve školce a bojům s paní učitelkami.
 • Získat jistotu, že to každé ráno zvládnou bez stresů, strachu a výčitek svědomí.

Pro koho je webinář určený? 

 • Pro ty, kteří chtějí zjistit, jak připravit dítě na školku.
 • Pro ty, kteří už mají dítě školkou povinné
 • Pro ty, kteří se na zápis do mateřské školky teprve chystají
 • Pro všechny, které trápí jakákoliv situace spojená s mateřskou školkou

webinář nevýchovy květen 2017

Máte obavy, že na webinář zapomenete? Pak se přihlaste už nyní. Katka vám včas pošle e-mail i sms zprávu o blížícím se vysílání.