Nevýchova právě vysílá – 3 zabijáci, kteří zabijí dětskou důvěru

Nevýchova právě vysílá – 3 zabijáci, kteří zabijí dětskou důvěru
Kristina F
Autorem Kristina F

Dítě pozná všechno a vnímá i to, o čem jsme přesvědčení, že nemůže pochopit. Důvěra, totiž dá dítěti víc než vzdělání na vysoké škole nebo auto k 18. narozeninám. Rodiče na internetu nejčastěji hledají, jak na dítě. Jak ho naučit na nočník, spát v postýlce, nepodvádět, nevymýšlet si, nekřičet, neběhat apod. Ale nezaměřují se na příčiny toho, proč se to děje. Hledají totiž většinou způsoby, jak s dítětem manipulovat.

Tyto rady někoho třetího, vám nemohou skutečně pomoci, protože jen zkoušíte, co funguje někde jinde a když vám to nefunguje, jste si jistí tím, že na vaše dítě prostě nikdy nebude nic zabírat. Důvěra mezi rodičem a dítětem, je totiž alfa omegou bezpečného a láskyplného vztahu.

1.  Zabiják – Kecáš mi, tak jak ti mám věřit?

Rodiče, jsou často přesvědčení tím, že svým dětem rozhodně nelžou, ale neuvědomují si, že lžou vlastně nevědomě. S jakoby dobrým úmyslem, lžeme v maličkostech, které, děti ale vnímají jako zradu. Například: Chceme uvařit guláš, víme, že naše dítě cibuli ale odmítá. My si neumíme představit guláš bez cibule, takže jsme schopní dítě začít přesvědčovat o tom, že v guláši cibuli například nepozná.

Říkáme, že jí tam bude málo nebo dokonce zalžeme a řekneme, že tam vůbec není, vždyť je dítě malé a stejně to nepozná. Jako rodiče víme, že cibule je zdravá a každému jídlu dodává tu správnou a potřebnou chuť, proto ji samozřejmě z jídelníčku  jen kvůli tomu, že dítěti nechutná vyřadit nechceme.

Dokáže nás taky pěkně vytočit, když zjistíme, že naše dítě jedlo jídlo s cibulí úplně v pohodě třeba u babičky na návštěvě. To nás okamžitě přesvědčí, že dítě cibuli dokáže sníst a buď si budeme vymýšlet již zmíněné kamufláže, nebo budeme dítěti dále tvrdit, že v jídle žádná cibule není.

Webinář nevýchovy Listopad 2017

Klub dovychovaných rodičů

Nejčastější lži rodičů:

 • Nelítej tady nebo tě pan průvodčí vyhodí
 • Jestli si ty hračky neuklidíš, teta si je zítra odnese
 • Sněz to nebo si tě odnese zlý pán
 • Nemáme, čokoládu v obchodě už žádnou neměli
 • Hajej, my s tátou už jdeme taky spinkat
 • Buď potichu, nebo vzbudíš plyšáčky
 • Nemůžu ti půjčit ten telefon, je rozbitý dívej

Jak to zkusit nevýchovně?

Nechceme si připustit, že by dítě mohlo mít k potravině odpor a když jí snědlo u babičky a ve školce bude jí prostě jíst i doma. Hledali byste, ale s dítětem řešení? Napadla by vás vůbec taková možnost? Popovídat si s dítětem o tom, jak to udělat, aby se mohlo pomalu a přirozeně učit přijít této potravině na chuť?

Možná by stačilo dát je půl cibule a opravdu ji na jemno nakrájet nebo rozmixovat, aby to pro dítě nebylo takový problém ji přijmout. Možná by jen stačilo, mluvit na rovinu, říct: „Podívej, já si zase nedokážu představit guláš bez cibule, zkusíme vymyslet, jak to udělat, tak aby to bylo dobré pro oba?“ Tohle je začátek konverzace, která vám pomůže najít řešení společně.

 • Nesnažte se je oblbnout, nejsou hloupé
 • Promluvte si jako kamarádi
 • Dejte dítěti najevo, že chápete, že mu to nechutná
 • Nelžete v maličkostech, ale zkuste se dohodnout
 • Hledejte řešení společně s dítětem

Další zabijáci dětské důvěry jsou: Moralizuješ a Strašíš mě. Tyto dva další zabijáci se ukrývají v mnoha rodičích a nyní máte možnost se nad nimi zamyslet a zkusit to jinak.  Na webináři máte možnost vrátit se zpátky do svých dětských let a zjistit, zda neděláte něco, co jste sami v dětství nesnášeli. Udělejte si během dne hodinu času a klidně se na webinář podívejte spolu se svými dětmi, možná to bude to jediné, co vám bude stačit k tomu, abyste to doma mohli mít jinak.

Všichni jsme unavení, zaneprázdnění, nestíháme, nemáme čas, ale stále si stěžujeme a hledáme odpovědi. Katka Králová vám nabízí pár odpovědí zcela zdarma a poradí vám také, jak poznat a nastavit funkční řešení.

Na konci webináře se dozvíte odpovědi na tyto otázky:

 • Strašně jsem na dítě řvala, dá se to ještě napravit?
 • Měli jsme s malým těžký začátek, můžeme to nějak dohnat? Co s tím?

Webinář nevýchovy Listopad 2017

Přidat komentář