Jak zvládat návštěvy s dětmi u lékaře bez stresu?

Jak zvládat návštěvy s dětmi u lékaře bez stresu?
Kristina F
Autorem Kristina F

Na webináři se tentokrát Katka zaměřila na stresující návštěvy s dětmi u lékaře. Zažíváte s dětmi složité a stresující návštěvy? Dítě pláče, schovává se a nechce se nechat ošetřit? Návštěvy u lékaře jsou prostě potřeba a s dětmi lékaře navštěvujeme poměrně často, proto jsem pro vás opět nevýchovný webinář sledovala, udělala si poznámky a to nejdůležitější vám prozradím.

Hned v úvodu bych vám ráda prozradila šest nejčastějších rodičovských přesvědčení, na základě kterých rodiče s dětmi řeší většinu situací.

Rodiče jsou přesvědčeni, že…

… dítě je ještě moc malé, když mu budu něco vysvětlovat, stejně tomu nebude rozumět.

… raději budu mlčet a dítěti nic neřeknu, protože by se zbytečně bálo.

… řeknu dítěti, že to bolet nebude, a snadněji ho k lékaři dostanu.

… děti přece nepotřebují všechno vědět, jen by se ještě více vystrašily.

… pro dítě je stejně nejhorší ta bolest a té ho bohužel neušetřím.

… chvíli ho prostě podržím a bude hotovo, já to taky vydržel/a.

Tato rodičovská přesvědčení jsou právě ta nejhorší, dítěti prostě a jednoduše lžeme, ať už to myslíme jakkoliv, lžeme a ztrácíme dětskou důvěru a pocit bezpečí. Jak už je psáno v několika našich článcích, děti rodičům důvěřují od narození na 100%, pokud jim řeknete, že u doktora se nic tak strašného dít nebude a injekce se bát nemusí, dítě tomu uvěří a bát se po cestě k lékaři jednoduše nebude.

Jakmile ale paní doktorka vytáhne injekci, co si asi o vás dítě bude myslet? Já vám to řeknu přesně, dítě bude zrazené a zklamané. Máma lhala, že injekci nedostanu a paní doktorka mi ji stejně chce dát?

Máma lže, paní doktorka taky, všichni mi lžou a já mám říkat pravdu? I taková otázka může problesknout dítěti v hlavě. Odeberme se ale k tomu, jak tyto návštěvy zvládat a co je potřeba pro to udělat. Katka to vystihla ve třech krocích.

3 kroky, jak na to, aby příští návštěva u lékaře nebyla stresující

1. Nejdůležitější je rodičovské nastavení

Základ příští klidné návštěvy je, aby rodič zůstal v klidu. Pokud bude v pohodě a klidu rodič, bude v pohodě a klidu i dítě. Pokud ale máte obavy z návštěvy, nebo jednoduše neumíte být v klidu, přiznejte to dítěti. Řekněte mu pravdu, když dítě uvidí, že i vy máte obavy, ale říkáte, že to spolu zvládnete, tak vám bude důvěřovat. Děti poznají, že máma nebo táta nejsou v klidu a můžete se snažit sebevíc.

Klub dovychovaných rodičů

2. Důležitá je také příprava k lékaři

Čeká vás další návštěva u lékaře? Víte dopředu, co se bude v ordinaci odehrávat? Pokud vaše odpověď zní ano, řekněte to také dítěti. Pokud vás čeká návštěva, u které opravdu nemáte ani páru, co se bude odehrávat, zjistěte si to. Zavolejte a nechte si sdělit celý průběh vyšetření, pokud vás bude chtít lékař nebo sestra odbýt tím, že na to nemá čas, je důležité, abyste se nenechali, na informace o průběhu vyšetření máte nárok.

V každém případě dítěti řekněte pravdu. I když zrovna nevíte, co přesně se bude dít, přiznejte to a dodejte, že to spolu určitě zvládnete. Nemůžete-li zjistit průběh vyšetření dopředu, pak požádejte lékaře, aby vám průběh vyšetření dopředu hlásil. Dítě je o mnoho klidnější, pokud přesně ví, co ho čeká.

3. Jak na to v ordinaci?

Doma jste se sice dohodli, ale u lékaře je to stejně fiasko? Je nutné dodržet čtyři pravidla, protože s bílým pláštěm přichází strach mnohem větší. Po cestě k lékaři si povídejte, jak to asi bude probíhat. Ptejte se dítěte, co by mu pomohlo, aby to zvládlo bez slziček a strachu.

Jestli ho máte třeba držet za ruku nebo jej hladit?  S příchodem do ordinace paní doktorce hned než stihne cokoliv vyhrknout, řekněte, že jste se společně domluvili, aby prohlídka nebo případné vyšetření proběhlo v klidu, ale potřebujete pomoc.

Řekněte jí, jak byste to potřebovali a poproste ji, zda by vám mohla vyhovět. I pro lékaře je snadnější vyšetřit dítě, které je v klidu, než plačící a ustrašené dítě.

4 pravidla

  • Nelžete dítěti – ztratíte důvěru
  • Dodržte to, na čem jste se domluvili
  • Stůjte při dítěti a pomozte mu tuhle situaci zvládnout
  • Dejte dítěti tolik času, kolik potřebuje

Samozřejmě může nastat situace, kdy na dostatek času a domluvu zkrátka není čas, v tu chvíli mějte pro dítě pochopení, snažte se popsat jeho pocity a ukázat mu, že jste tam s ním a hlavně pro něj a že i vás tato situace trápí, ale spolu ji prostě zvládnete.

Závěr

Katka na webináři vyprávěla několik příběhů rodičů z kurzu, v nich bylo tolik vděku a radosti, až vás mohly dohnat k slzám. Je opravdu krásný pocit být s dítětem parťák a na všem se domluvit. Zvládat všechny situace, ty dobré i ty špatné, s přehledem.

Abyste ale mohli s dítětem být parťák, nestačí jen dodržet pár pravidel z článku nebo webináře, jde o složitější proces, kterým by si měl projít každý rodič. Ano, je mi jasné že každý rodič prostě nemá pět tisíc na kurz a hlavně nevěří tomu, že by mu online kurz mohl snad pomoci vyřešit vše, co ho trápí.

Proto je kurz Nevýchovy schválně postaven tak, aby si ho rodiče předtím, než těch pět tisíc „utratí“, mohli vyzkoušet, jestli jim to, co Katka v kurzu říká, dává smysl anebo ne. Do kurzu můžete vstoupit okamžitě a vyzkoušet si tak dva týdny kurzu zdarma, a až poté se rozhodnout, zda pokračovat či nikoliv.

TIP: Již za týden 20. 2. 2018 bude Nevýchova opět vysílat webinář pro, který bude tentokrát zaměřený na mámy a dcery. Více informací a přihlášení na webinář zdarma  najdete v tlačítku níže.

Přidat komentář