Workshop zdarma – Jak zařídit, aby čištění zubů nebylo jen otravnou povinností?

Jak zařídit, aby čištění zubů nebylo jen otravnou povinností?
Kristina F
Autorem Kristina F

Mnoho rodičů dětem čištění zoubků ukazuje jako povinnost. Ano, jako rodič také vím, že čištění zubů je nutné proto, aby zuby nebyly zkažené, ale nikdy mě ani jako dítě čištění zubů nebavilo. Kolikrát jsem si zuby nevyčistila a tvrdila jsem mamce, že je vyčištěné mám. Namočila jsem kartáček, vymáčkla trochu pasty a bylo “vyčištěno”. Nabízí se ale otázka, jak to tedy s dětmi udělat, aby si zuby čistily bez připomínek a neustálého kontrolování?

24. 1. 2017 bude Nevýchova vysílat úspěšnou reprízu webináře na téma čištění zoubků. Na tomto webináři Katka prozradila 3 chyby, které rodiče dělají, když se snaží přesvědčit své děti, aby si čistily zoubky. Mluvila také o tom, proč je pro děti tak těžké plnit určité povinnosti.

Stručně vám teď ve třech bodech představím, co se na webináři dozvíte. Ale i přesto moc doporučuji se na něj podívat, jednak vše a mnohem víc uslyšíte přímo z úst Katky Králové a také budete mít možnost projít si prožitkovým cvičením.

3 nejčastější chyby, které rodiče dělají

  1. CHYBA? – Pokud si nebudeš čistit zuby, tak ti vypadají. Bude ti smrdět z pusinky.” S těmito slovy dětem ukazujeme obrázky zkažených zubů,  snažíme se vysvětlovat, jaké nepříjemnosti můžou nastat. Pro ně je to ale nesmyslné, jelikož děti nemyslí na budoucnost. Každé dítě žije přítomností a vůbec nechápe, co bude, až bude velké. Neví, co to je, že bude mít zuby zkažené, či mu vypadají.
  1. CHYBA? – Takže pokud si ty zuby čistit nebudeš, nepustím ti pohádku, nepůjdeš ven”. “Pokud si zoubky vyčistíš nebo necháš si je ode mě vyčistit, půjdeme odpoledne na to velké hřiště, kam chodíš tak rád.” Opět chyba. Vyhrožování ani sliby taky nejsou ta správná cesta, ale to už vám Katka vysvětlí mnohem lépe.
  1. CHYBA? – Stojíme jim za zády a kontrolujeme, jak dlouho si zuby čistí, jestli to dělají správně. Neustále opakujeme, že čištění zubů je důležité, potřebné, nutné apod.

Proč výše zmíněné věci nefungují?

Děti neberou čištění zoubků tak vážně a důležitě, jako rodiče, pro děti je to otrava a nudná povinnost, na které rodičům záleží víc, než jim. Opět se pojďme na celou situaci podívat očima dětí. Jak to vidí ony, když jim neustále opakujeme, proč je důležité si zuby čistit. Co si vezmou z řečí, že zuby se musí čistit alespoň dvakrát denně a že já i tatínek si je čistíme poctivě, tak dítě to musí dělat taky.

Přikazujeme a nutíme děti k běžné denní povinnosti, místo toho, abychom dětem vysvětlili to podstatné, a ony to pak nebraly jako povinnost, ale jako každodenní zábavu. Proč si neudělat všechny nudné denní povinnosti zábavné?

Více tipů a nápadů na řešení se dozvíte už 24. 1. 2017 od 8:00 hodin od rána až do půlnoci téhož dne. Workshop zdarma na téma Co vám zubař o čištění zoubků neřekl?”

Tlačítko - online workshop Nevychova

Jak to zkusit jinak?

Zkuste se dětí zeptat, co by jim to otravné čištění zoubků zpříjemnilo. Jestli jsou spokojené se svým kartáčkem, pastou či kelímkem na vyplachování. Zkuste tu pro děti otravnou povinnost změnit v zábavu a zpestření každého rána a večera. Čistěte si zoubky společně. Kontrolujte si zoubky navzájem, jestli je máte dobře vyčištěné.

Pomáhejte, si ukažte dětem, že pro vás to taky není velká zábava, čistit si zuby, ale když vám u toho hraje vaše oblíbená písnička nebo vám na umyvadle sedí váš plyšový kamarád a dohlíží na vás, zda si zoubky čistíte, je to pro vás snazší. Najděte si společně u vás doma ten váš způsob, který vás bude všechny bavit a zpříjemněte si denní povinnosti.

 

Klub dovychovaných rodičů

Katka také bude mluvit o tom, jak dítěti předat víc zodpovědnosti. Dozvíte se, jak to udělat a jak se naučit dítěti opravdu věřit, že to zvládne.

Co jsem odnesla z workshopu já?

Možná vás překvapím, ale u nás doma s čištěním zoubků nemáme problém. Ani sama nevím, jak jsem to udělala, ale náš Domča si zoubky vyčistí každý večer při koupání, bez remcání (ale také občas i s remcáním) i ráno po snídani, chodí sám do koupelny bez připomínání, neustále kontroly a opakování.

Jediná pomůcka pro něj jsou přesýpací hodiny, které si vždy otočí, a mydlí tím kartáčkem zuby opravdu dvě minuty, dokud nespadne poslední zrníčko v hodinách. Tak upřeně se soustředí na to, jak se sype písek v hodinách, že mu ani nepřijde, že si zoubky čistí opravdu tak (dlouho), jak má.

Tlačítko - online workshop Nevychova

Mně konkrétně tenhle workshop opět utvrdil v tom, že zásadní rozdíl mezi tím, co dělám špatně, a tím, co dělají ostatní jinak, je v komunikaci s dítětem. Mnohdy s dětmi opravdu mluvíme nesmyslně, zapomínáme na to, že nám děti hlavně potřebují rozumět. Rozumět tomu, co po nich chceme, a znát důvod dané věci, kterou žádáme!

Proč mamince záleží na čištění zoubků více než na tom, co cítím? I takovou otázku si může dítě položit. Ano, žádné dítě by takhle větu nezformulovalo, ale já vím jistě, že spousta dětí má v hlavě mnoho nezodpovězených otázek, stejně jako spousta dospělých.

Pro moji osobu workshop přinesl spoustu nápadů, jak si čištění zoubků zpříjemnit. Snažím se, stejně jako každá jiná, být pro své dítě dokonalá, ale stále se učím, jak můžu být ještě lepší. Pokud to cítíte podobně a vidíte, že doma to není podle vašich představ a tužeb, udělejte s tím něco třeba hned teď. Přihlašte se na nevýchovný workshop Katky Králové, vyslechněte si odpovědi na vaše otázky a inspirujte se její energií.

Jak si správně čistit zuby, můžete zhlédnout na videu

Přidat komentář