Jak dětem zařídit ty nejkrásnější Vánoce?

Jak dětem zařídit ty nejkrásnější Vánoce?
Kristina F
Autorem Kristina F

15. 12. 2015 proběhl poslední letošní workshop na téma Vánoce zdarma s Katkou Královou z Nevýchovy, v něm se Katka opravdu hodně odvázala a tím nám ukázala, jak jednoduché je, být šťastnou mámou.

Tohle vysílání bylo na téma „Jak zařídit dětem ty nejkrásnější Vánoce a najít mámu pod stromečkem živou“. Katka opět ukázala chyby rodičů, kterých si rodiče často ani nejsou vědomi. Jedná se o velmi banální situace, nad kterými se normálně v běžném životě nepozastavíme.

Katka včera mluvila o třech nejzákladnějších zabijácích Vánoce, které to jsou?

Vánoce = chaos? – 3 chyby rodičů

1. Vynahrazování

 • Rodiče trápí pocit, že dětem musí něco vynahradit, proto se snaží, aby Vánoce byly dokonalé pro všechny a aby děti dostaly co nejvíce dárků. Snaží se jim jednoduše vynahradit to, že na ně přes rok neměli moc času, protože třeba trávili moc času v práci.  Tito rodiče si pak často zkouší dát do Nového roku předsevzetí, že se to už nebude opakovat.
 • Například: „Budu méně pracovat“„Udělám si na děti více času“, apod. Dodržet ho, ale může být pro ně těžší, než by čekali, protože to vyžaduje změnu jejich zažitého způsobu života nebo zásah do jejich pohodlí.

2. Dokonalost je důležitější než zážitek

 • Tohle je vlastně další mýtus, kterému rodiče podléhají. Snaží se, aby Vánoce vypadaly do puntíku přesně podle jejich představ. Všechno musí být dokonalé, výzdoba, úklid, cukroví, obalený kapr, dokonale malé kousky v bramborovém salátu, a další si určitě dokážete představit sami. Tito rodiče žijí v budoucnosti s pocitem a myšlenkou: Co ještě musím udělat, aby Vánoce byly „dokonalé?“

3. Takhle se to dělat má

 • Znáte tuhle větu:  „Takhle to nedělej, tak se to dělat nemá?“ Rodiče, kteří se drží pravidel a seznamu věcí, které podle nich k Vánocům nutně patří a proto to musí udělat, si Vánoce většinou vůbec neužívají. Jsou to generálové, kteří stojí celé rodině za zády a říkají: „Takhle to nedělej“„Ukaž, já si to raději udělám sama, takhle to vypadat nemá“. 
 • Používáte podobné věty a děláte opravdu věci tak, jak se podle vás dělat mají? Pokud ano, tak mi prosím napište do komentářů, jak by tedy měly vypadat Vánoce podle vašich pravidel. Možná tím inspirujete nejen mě. Ale možná taky ne. Třeba zjistíte, že vám vlastně to dodržování všech pravidel nevyhovuje a uděláte si něco úplně jinak. Třeba tak, jak se to vlastně nemá. 🙂

V předcházejících třech bodech jsme si probrali, co může zkazit vaše klidné Vánoce. Teď ale asi máte spoustu otázek. Pojďme je spolu zodpovědět a podívat se na to, co nám Katka včera poradila a ukázala.

Čtěte: Kurz výchova nevýchovou zisk nebo vyhozené peníze?

Tajemství kouzla Vánoc ve čtyřech krocích

1. Zastavte se!

 • Tohle je nejdůležitější věc v předvánočním stresu. Opravdu si najděte tu chvíli času, zastavte se a několikrát se zhluboka nadechněte a vydechněte. Dechové cvičení není nic, za co byste se měli stydět. I ti největší machři, jako je například Katka Králová, dechové cvičení provádí, když cítí, že už je toho na ni moc.

2. Vyhoďte ze seznamu vše, co není potřeba!!!

 • Vezměte si papír a napište si seznam, co ještě do Vánoc „musíte“ udělat. Poté si seznam vezměte, přečtěte si jej a podtrhněte opravdu jen to, co nepočká a je potřeba udělat proto, aby Vánoce byly takové, jaké je chcete. Pokud jste napsali seznam opravdu dlouhý a z podtržených věcí vám stále není dobře, vyberte z nich jen to, co je opravdu nutné udělat, bez čeho by se vaše Vánoce prostě neobešly.
 • A pokud náhodou máte problém i z toho vybrat to nejdůležitější, zkuste si položit jednu nepříjemnou otázku: „Co bych z tohohle seznamu udělala, kdybych byla vážně nemocná?“.

3. Řekněte si, na čem vám opravdu záleží

 • V tomhle bodě opravdu myslete pouze na sebe. Zastavte se a řekněte sami sobě, co by mělo být splněno, abyste vy byli na Vánoce spokojení. Až si budete jistí, že je to opravdu ono, řekněte to také ostatním členům domácnosti. Například: „Potřebuji, aby tabule při štědrovečerní večeři byla dokonalá, na ničem jiném mi až tolik nezáleží“ nebo „Chci mít perfektně nazdobený stromeček, cukroví.“

Čtěte: Jak zařídit, aby děti uklízely dobrovolně?

4. Zeptejte se, na čem záleží dítěti a zbytku rodiny

 • Zeptejte se těch nejdůležitějších, pro které to celé nakupování, balení dárků, pečení cukroví, úklid a jiné děláte. Můžete začít takhle: „Chtěla bych pro tebe/vás připravit ty nejkrásnější Vánoce. Co máš na Vánocích nejraději ty, co se ti líbí nejvíce?“. Pokud dítě neodpoví nebo je ještě malinké, navrhněte vy sami, s čím by dítě mohlo pomoci nebo co byste společně mohli dělat.

Ve vysílání se toho probíralo samozřejmě daleko více, Katka trochu povídala i ženskosti a o tom, jak se mámy občas mění v diktátory, kteří neustále něco potřebují a diktují, ale o tomhle už se více dozvíte v samotném kurzu. Zdarma můžete vyzkoušet rychlokurz Nevýchovy.

Ráda bych se s vámi podělila o moje vzpomínky a zkušenosti z dětství, proto jsem se rozhodla napsat krátký příběh níže.

Můj Vánoční příběh

Já si bohužel Vánoce užívám až poslední čtyři roky. Do té doby jsem Vánoce prožívala… ani nedokážu popsat, jaké to pro mě vlastně bylo. Když jsem byla malá, neměla jsem nikdy žádné přání, jelikož jsem vyrůstala v rodině, ve které byl na denním pořádku rodinný rozpočet.

Klub dovychovaných rodičů

Často jsme slýchávali větu: „No tak na tohle zapomeň, myslíš si snad, že kradu?“ nebo „Tohle rozhodně není důležité, jsou důležitější věci, které musíme koupit.“ Takže jsme vlastně nedostali nikdy nic, co jsme si přáli. Proto jsme se naučili přijmout život, jaký je a už nikdy nic od mámy neočekávat.

Ne, my jsme přece nechtěli, aby naše máma kradla. Jen mohla občas trochu myslet na to, že má dvě děti, které se cítí opuštěné a osamělé. Samotná naše máma prožívala Vánoce naprosto báječně. Užila si v práci s kolegy, ve škole s kamarády, se svou sestrou, ale nám vždy jen obstarala pár hmotných věcí pod stromek, abychom tam něco našli a ona si mohla odškrtnout, že tenhle rok má splněno. 

Cukroví, u kterého při pečení jen nadávala a vyhazovala vždy jeden ze tří plechů do koše s tím, že a teď cituji: „se na to může vys*at“. Nikdy pro ni nebylo důležité to, co si myslíme a chceme my, ale vždy bylo důležitější to, co říkají a dělají ostatní. Mnozí si možná dokáží přestavit jaké to je, na světe nemít absolutně nikoho, jen a pouze svého potomka, proč tedy taková spousta z vás dělá dětem to, co vy sami nemáte rádi?

Proč dětem ubližujete, to opravdu nevidíte, jak se cítí? Asi vás bude zajímat, jaké si tedy nesu vzpomínky z Vánoc já. Bohužel ale jich moc nemám. Pamatuji si až na Vánoce, kdy mi bylo 13 let, jelikož v tom roce hned na začátku odešel z mého života člověk, který byl pro mě nejdůležitější na světě. Byl to můj dědeček Alexander. Jediný člověk na světě, který mi nechtěl sebrat dětství a miloval mě takovou, jaká jsem. 

Vidíte, tyto Vánoce si pamatuji a to jen díky tomu, že v tomhle roce se stalo něco, co mě opravdu zasáhlo. Nedokážu si vybavit, jak vypadaly Vánoce u nás, když mi bylo pět, šest, sedm, osm, devět, deset, jedenáct ani dvanáct, ale Vánoce roku 2004 mi uvízly v paměti a budu si je pamatovat do konce života. Jsou to jediné Vánoce z dětství, na které si moje mysl dokáže vzpomenout, ostatní vzpomínky jsem vytěsnila a ani se k nim už nechci vracet.

Co si z toho můžete vzít?

Je to opět na vás. Přejete si snad, aby vaše dítě nebylo schopné si vybavit dny, které jste s ním trávili nebo si naopak přejete společně vzpomínat na to, jak jste slavili Vánoce?

Jedno mě moje máma naučila a to je to, že nikdy nechci žít takový život, jaký žije ona. Nikdy nechci být na své dítě tak nepříjemná, jako byla ona na nás. Chci, aby mé dítě nikdy neslyšelo věty typu: „Ty jsi neschopná.“„Nic neumíš, nic jsem tě nenaučila.“ , „Ty holčičko, se ještě hodně budeš divit, až poznáš, jak je život krutý“ a podobné.

Víte, být malá holka, která přišla na svět bez manuálu jako každá jiná a nemít po svém boku milující rodiče, je hrozné, sama vím, co píšu. Pokud slyšíte od své mámy větu: „Já nikdy nebyla mateřský typ“, moc to zabolí. Já svou mámu bezvýhradně milovala již od narození a ona mou lásku nikdy neopětovala.

Proč? Protože nás nikdy nemilovala, byla a je přesvědčená o tom, že život je těžký, děti není třeba milovat a rozmazlovat. Jedině tak z nich vyrostou tvrdí lidé, kteří se o sebe dokážou postarat za každých podmínek.

Čtěte: 5 způsobů, jak už dnes můžete začít s dětmi jednat jinak

Závěr

Vánoce nejsou o tom, kolik rozdáme či dostaneme dárků, Vánoce jsou o tom, jak je umíme se svými dětmi prožít. To, jak si umíme udělat čas i na to, co v čase Vánoc zajímalo nás, když jsme byli děti.

Zajímal vás snad někdy úklid a přípravy, když jste byli malí? Starali jste se o to, jak vypadá salát, kapr, podlaha v předsíni, špinavá okna a jiné? Těšili jste se na to, až si pod stromečkem rozbalíte dárky a kdy už to konečně bude nebo vás zajímalo, co ještě všechno musí maminka přichystat a uklidit?

Odpovídat nám můžete do komentářů nebo nám můžete napsat do naší kouzelné schránky info@kouzelnavychova.cz.

Šťastné a veselé Vánoce vám přeje Kouzelná výchova 🙂

Přidat komentář

Komentářů: 6

 • Nemam zatim deti ale skrze nevychovu uz z nich nemam az takovy strach. Budete souhrn vsech newslateru vydavat treba jako tistenou knihu? Mam plno znamych kterym se velmi hodila v boji s detmi. To by byl perfektni darek. Je takove hloupe nekomu radit, ze by se zrovna takhle po detech rvat nemelo ale ta knizka to rekne za me.

 • To nebudpu hrubky,jen typ pisma,ktere nebete hacky.. A o tom to je,proc se zabyvat obsahem,kdyz muzu resit gramatiku!!! Lidi si neuvedomuji,ze je zivot kratky a resi nepodstatne veci :-(! Krasne a vysnene Vanoce Kristynko,uz nesmutnete,zivot jde dal…vzpominejte a udelejte si nove vzpominky. M.

  • Je pravda, že v článku byla spousta chyb a to gramatických, já článek psala s takovým nasazením, že mě chyby ani netrkly. Po komentáři paní Katky jsem na článek koukla následující den s čistou hlavou a chyby opravila.
   Váš komentář byl nejspíš vložen až po opravě, článku 🙂
   Moc děkuji za přání, Vám také přeji příjemné prožití času Vánoc 🙂 K.