Co dělat, když miminko pláče a nedá se uklidnit?

Co dělat, když dítě pláče
Kristina F
Autorem Kristina F

Proběhla repríza nevýchovného webináře, ve kterém se Katka zaměřila na ty nejmenší. Vybrala téma, které je pro dítě i mámu často velkým problémem, a to je dětský pláč. Co to dětský pláč vlastně je? Může to znamenat tisíce možností, ale pozor nikdy to není proto, že vás děti zkouší nebo snad prudí.

Pláč je pro dítě nástroj komunikace. Vždy, když vaše dítě pláče, vám dává najevo své potřeby a touhy.

Jak je možné, že tisíce matek denně vyhledává na internetu tipy a rady, jak pláč svého dítěte utišit? Většina rodičů spoléhá na rady odborníků, jsou tak ovlivnění médii, že nevidí, co jim opravdu dítě dává najevo. Různé rady a psychologické studie, tabulky, manuály, příručky pro rodiče, příručky jak na dítě a podobné maminkám na mateřské dovolené se zvýšenou hladinou hormonů moc nepřidávají.

Když miminko pláče, rodiče používají obvykle 3 strategie

Pláč zařizuje reakci rodiče, a následně také péči. Naše uši jednoduše neumí a nechtějí dětský pláč ignorovat a poslouchat, proto mozek okamžitě signalizuje touhu tohle vyřešit a dítě uklidnit. Takhle to zařídila příroda a nelze to změnit.

Brouzdáte na internetu a hledáte odpovědi na to, proč vaše dítě pláče a jak ho máte uklidnit?  Nebo hledáte cestu, jak dítěti porozumět a naučit se rozeznávat a chápat jeho potřeby?

1. Nechají dítě vyřvat nechají dítě plakat v postýlce, i když jim to rve srdce. I přesto, že jim v tom není dobře, dodržují rady odborníků, kamarádek, okolí a pláčou ve vedlejší místnosti.

Co se děje?

V tom malém stvořeníčku se odehrává obrovský pocit samoty a nepochopení a maminka stále nepřichází. Dítě samozřejmě za nějakou dobu přestane plakat a usne, ale pouze z toho důvodu, že už je vyčerpané a vidí, že situace je pořád stejná.

2. Utišují dítě vždy a všude – utišují dítě pokaždé, když jen malinko začne plakat. Jakmile uslyší dětský pláč, okamžitě jim v hlavě signalizuje, zastav to rychle.

Co se děje?

Tyto rychlé reakce jsou ale nejhorší, dítěti ani sobě nedáváte prostor pro vyjádření. Pláč dítěte nemusí vždy znamenat to stejné. Jak už Katka řekla, dětský pláč může mít tisíce důvodů. Dítě časem zjistí, že máma mu prostě nerozumí, takže se pláč bude zhoršovat a přicházet stále častěji.

3. Řeknou dětem, co potřebují – tito rodiče se svými dětmi mluví jako se sobě rovnými. Sdělí dětem své pocity, a i když jsou vyčerpaní, přiznají to a řeknou, co potřebují.

Co se děje?

Tohle je pro každou mámu nejlepší řešení, sdílet své pocity s dítětem a sdělovat i své potřeby, stejně jako by to měly sdělovat i partnerovi. Vykašlete se na to, co si myslí okolí. Nikdo nemůže vědět, jak to máte vy. Každá máma si musí ke svému dítěti najít cestu sama, nepomůžou vám stresující tabulky ani různé psychologické studie. Můžou vám ale pomoci 3 zásady, které Katka včera zmínila.

Zásady proti dětskému pláči

1. Změna nastavení rodiče

Klub dovychovaných rodičů

Zbavte se předsudků, zkrátka nemějte žádné předsudky vůči ostatním. Katka uvedla krásný příklad: „Pokud si o někom myslím, že je blbec, bude pro mě blbcem napořád.“  Proto se zbavte všech předsudků a nezkoumejte, co zabírá na dítě vaší kamarádky, ale snažte se pochopit své dítě a naučit se mu porozumět.

Jak už je psáno v 3. strategii, řekněte svým dětem, co cítíte a jak to potřebujete udělat. Požádejte o pomoc a sdílejte potřeby dítěte. Začněte místo dlouhého a bezvýznamného vyhledávání na internetu vnímat pocity a signály, které vám dítě dává. Začněte sledovat své dítě, zaktivujete tak své instinkty

Když miminko pláče, nepotřebuje vždy nakojit – Z deníčku miminka – Už nechci být kojená!

2. Mluvte jen tehdy, když chcete něco říct

Když budete potichu a přestanete tolik mluvit, dozvíte se daleko víc. Začněte své děti více pozorovat a poslouchat a svět vašeho dítěte se vám stane mnohem jasnější. Není potřeba komentovat každý dětský čin. Komunikace s dítětem nemusí být jen slovy, můžete dítě pozorovat, a tím hledat řešení.

Naučíte se rozeznávat dětský pláč snadněji, budete vnímat jeho potřeby a touhy. Vyjádřete dítěti pochopení, ale mluvte s rozvahou. Pokud jste přesvědčeni, že nadměrná komunikace v dětech podporuje dřívější a kvalitnější mluvu, čtěte dětem pohádky nebo si vymýšlejte příběhy, ale nezatěžujte je zbytečnými monology.

  • Nehledejte, jak na dítě vyzrát, ale hledejte společně s dítětem, jak by to mohlo jít jinak

3. Mluvte s dítětem jako s člověkem

Zkuste opravdu přijmout fakt, že jste si se svým dítětem rovni. Mluvte s ním jako s partnerem, sdílejte to dobré i to špatné a snažte se být parťáci už teď. Sebevědomého a vyrovnaného člověka může totiž vychovat jen sebevědomý a vyrovnaný rodič.

Nikdo vám nemůže zaručit, že díky této cestě vaše dítě už nikdy nebude brečet, to je nemožné zařídit, děti prostě pláčou.  Jak už jsem psala výše, pláč je nástroj komunikace, dítě se snaží vám sdělit, co potřebuje.

Každá máma má neuvěřitelný dar, je propojená se svým dítětem, a pokud odstraní předsudky a přestane si ihned na vše odpovídat a pokusí se dítěti porozumět, naučí se opravdu řídit svými instinkty. V tom vám také může pomoc Katka v kurzu Výchova nevýchovou.

Své dítě…

  • Pozorujte a poslouchejte
  • POZOR na přemíru vašich zbytečných slov
  • Mluvte s ním jako se sobě rovným
  • Nezapomínejte, že svými pocity ovlivňujete pocity dítěte
  • Hledejte řešení jak s ním, NE jak na něj
  • Vykašlete se na to, co si myslí okolí
  • Začněte ještě dnes se změnou nastavení, ještě dnes něco udělejte jinak
  • Vyzkoušejte si rychlokurz Nevýchovy

Pláč dítěte je věčné téma a bude se řešit neustále, ale vy jako máma ten pláč můžete zastavit tak snadno, jen je potřeba si začít uvědomovat, co se vám stále opakuje a proč. Katka Králová spolu se svým týmem se snaží Nevýchovu rozšířit do celého světa a ukázat rodičům, jak to lze dělat jinak a lépe.

TIP – Možná vás trápí, že vám vaše máma stále do všeho kecá, říká vám, jak by to dělala ona. Může vám to vadit a je to také zcela v pořádku, protože to vy jste máma svých dětí a chcete dělat věci tak, jak to cítíte. Katka Králová tomuto tématu věnovala celý webinář, který se bude vysílat už úterý 20. 2. 2018 od 8:00 hod až do 23:59 hod. Přihlásit se na něj můžete pomoci tlačítka níže a pozvěte na něj taky svou mámu nebo babičku 🙂

webinář nevýchovy únor 2018

Přidat komentář

Komentářů: 4