Alergii na slunce může mít dospělý i dítě

Alergii na slunce může mít dospělý i dítě
Autorem Kristina F

Každého z nás může potrápit přímé slunce, které se dostane do kontaktu s pokožkou. Objevit se může zarudlá pokožka či pupínky, které svědí. Není to přehnaná imunitní reakce na specifický antigen, jako u ostatních alergií. Jde o uvolněný histamin v pokožce, ten právě vzniká vlivem záření UVA a dalších faktorů, jako například sůl, opalovací krém, doplňky stravy, léky, chlór, kosmetika, některé potraviny.

Alergie na slunce, kterou doprovází vyrážka či zarudnutí, se může objevit i po velmi krátké chvíli, kterou strávíte na slunci. Situaci může ještě zhoršit to, že užíváte některé léky. Jaké? Například antibiotika, cytostatika, statiny, antidepresiva, hormonální antikoncepce, antidiabetika, diuretika, léky proti bolesti (ibuprofen). Alergickou reakci můžou vyvolávat i určité potraviny, jako například citrusové plody, fíky, pastiňák, petržel, karotka, celer. Někdy to můžou být umělá sladidla či kosmetika, která obsahuje bergamonový, citrusový či levandulový olej.

Alergie se nikdy neobjevuje na místech, která byla ukryta pod oblečením, jen na místech, která jsou v přímém kontaktu se sluncem. Pokožka může svědit a objevovat se může kopřivka, a to již po několika hodinách. Na těle se může objevit takzvané Mallorca akné. To jsou zanícené pupínky, které připomínají právě akné. Děje se tak poměrně často, a to především kombinací některých složek opalovacích krémů, parfémů, běžné kosmetiky a UVA záření. Máte-li citlivou kůži, mohou vám vadit přípravky, které obsahují tuk či emulgátor.

Reakce organismu

Lidské tělo projevuje reakci na oxidační stres. K tomu dochází ve chvíli, kdy záření UV v kožních buňkách vyvolává vytváření volných radikálů. Právě tyto imunitní reakce mohou vyvolávat záněty, a to například ve formě pupínků, pustulu či puchýřků, které jsou velmi svědivé.

Předcházet alergii je důležité

Na sluneční záření svou pokožku připravte dopředu. Několik týdnů před odjezdem na dovolenou k moři vystavujte tělo slunci a intervaly postupně prodlužujte. Můžete vyzkoušet užívání beta-karotenu či selenu. Kdysi se doporučovalo navštěvovat solárium, podle dnešních studií se to moc nedoporučuje.

Jako prevenci proti alergii na slunce je důležité také používat vhodné opalovací přípravky. Dobré je užívat na tělo krém s fyzikálním filtrem. Ten škodlivé UV záření rozptyluje. Zabraňuje mu, aby do kůže proniklo. Nejlépe je, když sáhnete po krému s faktorem 30 a výš. Maximální ochranu si zajistíte tím, že opalovací krém s odpovídajícím faktorem nanesete na pokožku minimálně dvacet minut předtím, než vyrazíte na slunce a do vody.

Objeví-li se i tak alergická reakce, pak na tělo dejte večer přípravek, který zakoupíte v lékárně, měl by obsahovat hydrokortizon. Jestliže vaše pokožka svědí a je zarudlá, pak si můžete vzít antihistaminika.

Pokud se u vás alergie na slunce opakují, pak je dobré užívat antihistaminika už tři dny před dovolenou a také během celé dovolené.

Jak dlouho být na sluníčku?

Záření UVB způsobuje spálení kůže a výskyt rakoviny, UVA záření proniká do kůže hlouběji. Kvůli němu klesá elasticita pokožky, vznikají vrásky, objevují se stařecké skvrny či právě alergie na slunce. Je tedy velmi důležité, jaký opalovací přípravek zvolíte. Musíte sledovat filtr UVB i UVA. Ochranný faktor (SPF), který se na přípravcích objevuje, ukazuje na ochranu před UVB zářením. Zároveň jde také o násobek času, který na přímém sluníčku můžete strávit, a to s ohledem na práh zčervenání a na váš fototyp.

6 fototypů

Existuje celkem šest fototypů pleti. V našich podmínkách se vyskytuje nejčastěji II. fototyp. A jak fototyp určit? Jednoduše! Podle barvy očí, kůže a vlasů. Jaké jsou tedy fototypy?

  • Fototyp I. – práh zčervenání má 10 minut, světlá kůže, světlé či zrzavé vlasy, někdy pihy, oči modré či zelené. Na sluníčku tento fototyp nikdy nezhnědne, vždy se spálí. Vyžaduje proto mnohem vyšší ochranu.
  • Fototyp II. – světlá kůže, světlé vlasy, modré oči. Na slunci se obvykle bez opalovacího krému spálí, jen občas zhnědne.
  • Fototyp III. – tmavé vlasy, tmavé oči a tmavší barva pokožky. S pobytem na slunci nemají problémy, nespálí se, mají dobrou pigmentaci.

Vyšší fototypy se v české populaci obvykle moc nevyskytují. Nejste si jisti svým fototypem? Pak se obraťte na svého lékaře či na lékárníka.

Ochrana kůže před sluncem

Pokud se objeví alergie na slunce, pak je nutno používat ochranné přípravky, ovšem bez tuků a emulgátorů. Ochraňte své tělo před zářením UVA, to proniká hluboko do kůže. Snižuje elasticitu pokožky a objevují se vrásky. Přímému slunci se proto nevystavujte, a to zejména mezi jedenáctou dopolední a třetí hodinou odpolední.

Na tělo nanášejte pravidelně a v dostatečném množství ochranný přípravek, a to s vysokým faktorem. Na tělo dospělého člověka to má být zhruba 35 ml ochranného přípravku. To je přibližně sedm čajových lžiček.

Maximální ochrany dosáhnete tím, že přípravek budete nanášet dvacet minut před příchodem na slunce či do vody.

Ochranné přípravky – jak často je nanášet na tělo?

Vrstvu ochranných prostředků je důležité pravidelně obnovovat, nejlépe každé dvě až tři hodiny. Jestliže mezitím chodíte do vody, je nutno interval zmenšit. Věnujte dostatek pozornosti označení krémů, ne jen číslu ochranného faktoru. Krém, který je označen jako water – resistant, na tělo natírejte každých 40 minut. Krém označený jako water – proof pak každých 80 minut.

Tělo je dobré chránit před sluncem, a to i ve chvíli, když jste ve stínu nebo je takříkajíc pod mrakem. Přes mraky totiž UV záření proniká, a to až v 90%. I správná výživa zde hraje roli, do stravy proto před i během slunného období zařaďte beta-karoten.

 

Přidat komentář